O tym się mówi: Prezydent z zaufaniem

3 lipca, 2023, autor: oprac.red.

O ile w przypadku głosowania nad absolutorium z tytułu wykonania budżetu na 2022 rok, większych rozbieżności nie było, tak przy głosowaniu nad wotum zaufania dla Bogdana Wenty już się pojawiły. Zobacz którzy radni byli za, a którzy przeciw.

głosowanie-wotum-zaufania-Wenta
Wyniki głosowania nad wotum zaufania dla Bogdana Wenty.
Fot. Facebook

Prezydent Bogdan Wenta otrzymał podczas piątkowej sesji Rady Miasta absolutorium z tytułu wykonania budżetu na 2022 rok. Za opowiedziało się 21 miejskich rajców. Trzech zagłosowało przeciwko.

Prezydentowi udzielono też wotum zaufania. Za było 15, przeciw 3, a od głosu wstrzymało się 6 radnych.

Poprzedzająca głosowanie debata była… dziwna. Prezydenta atakowali radni Koalicji Obywatelskiej, a chwalili radni… Prawa i Sprawiedliwości. Tajemnicą poliszynela jest jednak, że za poparcie ze strony PiS w Radzie Miasta ludzie prezydenta w sejmiku województwa (Grzegorz Świercz i Sławomir Gierada) pomagają przetrwać we władzach ludziom z PiS.

Warto wiedzieć

To na co zwróciła uwagę redakcja „2 tygodnika kieleckiego”, a o czym zazwyczaj na co dzień nie słyszymy, to informacja prezydenta, m.in. o kontynuacji wykupów gruntów „na potencjalnym obszarze inwestycyjnym, w okolicy Batalionów Chłopskich w Niewachlowie”, o tym, że „na etapie wstępnego planowania udało się zabezpieczyć dla Kielc prawie 73 miliony euro” z środków unijnych, które jeśli się uda, powinny trafić m.in. na realizację strategii terytorialnej Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego, czy też rozwój Kieleckiego Parku Technologicznego. Bogdan Wenta oświadczył także, że władze miasta są w kontakcie z włoskim inwestorem, który NIE WYCOFAŁ SIĘ z planów budowy fabryki Cromodora Wheels.

Radnych głosy z sali:

Niestety mimo upływu 4,5 roku od wyboru na stanowisko prezydenta Kielc pana Bogdana Wenty, wciąż nie nawiązał on kontaktu z rzeczywistością. Włodarz naszego miasta funkcjonuje w alternatywnej przestrzeni. Odrzuca opinie dialogu z radnymi. Nie wsłuchuje się w opinie kielczan i nie podejmuje żadnych inicjatyw, które miałyby na celu poprawę dramatycznej sytuacji społeczno-gospodarczej – mówił Kamil Suchański (Bezpartyjni i Niezależni).

Jak wygląda zarządzanie miastem przez prezydenta Bogdana Wentę? Uchwała krajobrazowa. Mamy ją, ale de facto ona nie funkcjonuje. Ponadto mieliśmy na wiosnę poznać przewodnik dla przedsiębiorców, jednak nadal go nie widzimy. Bardzo niski stopień pokrycia planami zagospodarowania przestrzennego – wyliczał z kolei Michał Braun (KO).

Biorąc wszystkie za i przeciw jednoznacznie nie da się powiedzieć, że pan prezydent poradził sobie dobrze albo źle. Wręcz przeciwnie. Tutaj trzeba ten złoty środek znaleźć. Co wydarzy się, jeżeli nie udzieli ktoś wotum panu prezydentowi? Nic się nie wydarzy. Co natomiast wydarzy się jak poprzemy ten wniosek? Ja uważam, że pokażemy klasę. My jako środowisko PiS pokażemy klasę, że ponad podziałami życzymy temu miastu dobrze – wytłumaczył Piotr Kisiel (PiS).

Zobacz także:

http://2tk.pl/wydania/numer-290-2023/