O tym się mówi: Mamy atuty i… ich nie wykorzystujemy

23 lutego, 2024, autor: Marek Malarz

Z Anną Żmudzińską, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jerzego Pilcha w Kielcach, startującą w najbliższych wyborach samorządowych do Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego rozmawia Marek Malarz.

Anna-Żmudzińska
Anna Żmudzińska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jerzego Pilcha w Kielcach. Startuje w najbliższych wyborach samorządowych do Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego z listy Trzeciej Drogi (Kielce i powiat kielecki).
Fot. archiwum
Skąd decyzja o starcie do Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego?

Irytuje mnie kiedy kultura jest stale spychana na margines. Politycy mówią o niej zdawkowo albo wcale.
Mamy doskonałych managerów, animatorów, twórców, artystów, pisarzy, poetów… Wspaniałe instytucje kultury. Organizujemy wydarzenia na najwyższym poziomie. Osiągamy sukcesy. Stale jednak słyszymy, że na ten cel nie ma środków. To frustrujące.
Kultura wzbogaca nas jako ludzi, pomaga przetrwać trudne czasy. Sięgamy po sztukę i twórczość, by lepiej rozumieć świat i go zmieniać.
Skupiam się na kulturze i promocji Kielc oraz regionu. Chcę przywrócić świętokrzyskiej kulturze i jej twórcom należyte miejsce. Nigdy nie zatrzymuję się w połowie drogi, idę do celu z kulturą i ku kulturze, z kompetentnymi ludźmi.

Czym powinna być kultura?

Czynnikiem budującym zaangażowane relacje ze środowiskiem, identyfikującym się z nim, kształtującym wieloaspektową świadomość i odpowiedzialność za otoczenie.

Kielce są kulturalne?

Kielce i Świętokrzyskie to miejsce wciąż nieodkryte i niesłusznie pomijane w planach wypoczynkowo-turystycznych, kulturalnych także. A to obszar napędzający, nadający ton życiu społeczno-gospodarczemu.

Co trzeba zrobić?

Wykorzystać i wyeksponować nasze unikatowe uwarunkowania. Między innymi wartościowe dziedzictwo materialne i niematerialne, działalności uznanych w kraju i zagranicą instytucji kultury. Trzeba stwarzać właściwe warunki do rozwoju.

Nasze atuty?

Kameralna skala miasta z przyrodniczo cennymi obszarami, wpisanymi m.in. na listę UNESCO, a przy tym oferta usług, oraz inicjatyw tak szeroka i dostępna jak w dużych metropoliach.

Nie cenimy własnego miasta?

Niestety nie. I czas to zmienić. Mamy czym się pochwalić… i tego nie robimy. Kielce, to miasto wyjątkowo ładnie położone. Pasma Gór Świętokrzyskich – jako jedyni w Europie może się pochwalić taką różnorodnością formacji skalnych. Można je wręcz dotknąć i sfotografować w pięciu kieleckich rezerwatach: Kadzielnia, Wietrznia, Ślichowice, Biesak-Białogon oraz rezerwat krajobrazowy Karczówka). W rezerwacie Kadzielnia mamy pierwszy w mieście wodospad i udostępniony częściowo do zwiedzania system jaskiń o zupełnie innym charakterze niż Jaskinia Raj.

To są te nasze atuty?

Absolutnie tak. Można by na ten temat długo opowiadać. Przykład? Góra Kadzielnia (295 m n.p.m.) to jeden z najbardziej znanych obszarów jaskiniowych, czyli krasowych w Górach Świętokrzyskich. Dziś to rezerwat. Trzy z 25 jaskiń udostępnia 140-metrowa Podziemna Trasa Turystyczna. Mamy tam skamieniałe szczątki koralowców i nietoperzy, gąbki, muszle.
Nowoczesny Amfiteatr Kadzielnia uchodzi za największą scenę w Polsce. Jest ona o połowę większa niż w Sopocie! Kto o tym wie? To tu mamy wiele koncertów i wydarzeń artystycznych. Dodajmy do tego park linowy „Tyrolka nad Kadzielnią” oraz coroczny, ekstremalny Kadzielnia Sport Festiwal i mamy miejsce, którego zazdrości nam cała Polska. I nie tylko…

Co ponadto?

W rezerwacie krajobrazowym Karczówka na wzgórzu o tej samej nazwie (340 m n.p.m.) ścieżka edukacyjna prowadzi m.in. do 400-metrowej szpary, czyli zapadliska po dawnych szybach górniczych, jakich tu nie brakuje. Szeroka panorama Kielc i Gór Świętokrzyskich rozciąga się z tarasu widokowego i sąsiadującej z nim wieży pobernardyńskiego Zespołu Klasztornego na Karczówce. Piękne miejsce.
Z kolei w rezerwacie Biesak-Białogon, na terenie dawnego kamieniołomu piaskowców kwarcytowych, można zobaczyć najstarsze w Górach Świętokrzyskich, bo liczące ponad 500 mln lat skały. I znów zapytam. Kto o tym wie?
Dalej… w rezerwacie Wietrznia im. Zbigniewa Rusinowskiego, na górze Wietrznia można dowiedzieć się, co działo się na ziemi 350 mln lat temu z „karty”, ściany skalnej będącej najdłuższym, bo 800-metrowym przekrojem geologicznym w Polsce. Historię naszego globu przybliża poprzez naukę połączoną z zabawą Centrum Geoedukacji na Wietrzni.

To chyba nie wszystko?

Oczywiście. Przez Kielce poprowadzony jest Szlak Miejski obejmujący 32 pozycje. Na jego trasie, oprócz rezerwatów znajdują się zabytki. Muzeum Narodowe, Muzeum Geologiczne, Muzeum Laurensa Hammonda, Muzeum Diecezjalne, Energetyczne Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego, Muzeum Zabawek i Zabawy, Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, Centrum Geoedukacji czy Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. Wszystko co wymieniłam skupione jest w okolicy ulicy Sienkiewicza. My tych naszych atutów nie wykorzystujemy.

A co mają Kielce dla aktywnych?

Jesteśmy idealnym miastem dla turystów aktywnych. Lubiących jazdę na rowerze, miłośników jazdy konnej, narciarzy.

Gospodarczo jednak odstajemy…

Nie wykorzystujemy w pełni potencjału Targów Kielce, które organizują wiele ekspozycji branżowych, połączonych z konferencjami naukowymi i pokazami, stwarzają świetną okazję do nawiązywania kontaktów gospodarczych. A przecież mając tę instytucję, centralne położenie oraz tradycje akademickie powinniśmy być wiodącym ośrodkiem spotkań biznesowych.

Anna Żmudzińska prywatnie…

Jestem  entuzjastką promocji czytelnictwa na wielu płaszczyznach. Ekspertem w dziedzinie organizacji wydarzeń i wystąpień publicznych, animatorem życia kulturalnego, managerem. W Kielcach założyłam m.in. Klub Modnej Babeczki.
Z wykształcenia jestem politologiem i dziennikarzem. Doświadczenie zdobywałam w Polskim Radiu Kielce i mediach prywatnych oraz jako radca i rzecznik prasowy wojewody świętokrzyskiego. Byłam także dyrektorem Ośrodka Rehabilitacji dla niepełnosprawnych dzieci i młodzieży. Ponadto pełniłam funkcję Dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Samsonowie, która pod moim zarządem zdobyła tytuł Biblioteki Roku 2016 Województwa Świętokrzyskiego.
Od 2019 roku jestem dyrektorem Miejskiej Biblioteki Publicznej im Jerzego Pilcha w Kielcach. W tym czasie kielecka książnica otrzymała tytuł m.in. Mistrza Promocji Czytelnictwa w Polsce, Biblioteki Roku, Wirtuoza Biznesu, a ja zostałam wyróżniona tytułem Bibliotekarza Roku.
Przez lata byłam również wykładowcą UJK w Kielcach, na kierunku Zarządzanie Instytucjami Kultury.
Od lat moje życie związane jest z działalnością społeczną. Jestem Honorową Amazonką, organizatorem i koordynatorem wielu kampanii społecznych. Współpracuję także ze środowiskami osób niepełnosprawnych oraz z seniorami, organizując m.in. Pokazy Mody i spotkania uczące wzajemnego szacunku do drugiego człowieka.
Uhonorowana zostałam też m.in. nagrodą główną – Dorocznej Nagrody Starosty Kieleckiego w Dziedzinie Twórczości Artystycznej, Upowszechniania i Ochrony Kultury, Brązowym Krzyżem i Odznaką Honorową za Zasługi dla Związku byłych Żołnierzy Zawodowych i Oficerów Wojska Polskiego.
Prywatnie jestem mamą 20-letniego Filipa. Lubię czytać książki i podróżować.

Zawsze jestem do Państwa dyspozycji pod nr tel. 695 861 948 oraz adresem e mail: annazmudzinska2012@wp.pl

Zobacz również:

O tym się mówi