Wiadomości Kraj: Sąd nie zgodził się na areszt sprawcy. Prokurator mówi „nie”

1 czerwca, 2023, autor: oprac.red.

Sąd Rejonowy w Ostrowcu Świętokrzyskim nie uwzględnił wniosku prokuratury i sprawca tragicznego wypadku w miejscowości Boksycka, w którym zginęło 5 osób, pozostanie na wolności. Powodem jest zły stan zdrowia 37-letniego Piotra M. Prokurator nie zgadza się z decyzją sądu.

Będziemy składać zażalenie w tym zakresie. Sąd powołał się na okoliczności związane ze stanem zdrowia podejrzanego. My kwestionujemy opinię, którą sąd pozyskał od biegłego. Zażalenie powinno zostać złożone w najbliższych dniach – poinformował Daniel Prokopowicz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Kielcach.

Boksycka-sąd-Zbigniew- Ziobro
W wypadku zginęło pięcioro pasażerów fiata punto.
Fot. RDO

37-letniemu Piotrowi M., który będąc pod wpływem alkoholu i narkotyków spowodował wypadek w którym zginęło pięć osób, grozi maksymalnie 12 lat więzienia.

Do wypadku doszło w niedzielę, 28 maja. 37-letni Piotr M. doprowadził do śmierci pięciu osób, będąc pod wpływem alkoholu i narkotyków. Jadąc mercedesem, zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się z fiatem punto, którym podróżowało sześć osób. Wracali z wesela. Pięcioro pasażerów fiata punto zginęło na miejscu – 72-letni kierowca, 38-letnia, 18-letnia kobieta oraz dwóch mężczyzn w wieku 19 i 43 lat. 16-letni pasażer fiata, podobnie jak sprawca trafili do szpitala.

Dzisiaj miejsce tragicznego wypadku w miejscowości Boksycka odwiedził Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości. Zapowiedział zaostrzenie prawa i zmiany mające zapobiec symulowaniu zaburzeń u sprawcy.

To kolejny taki przypadek, który zdarzył się w ostatnich miesiącach. Nie możemy przejść do porządku dziennego wobec informacji, że sąd nie zgodził się na areszt dla sprawcy. Według biegłego, sprawca mógł mieć problem z uczestnictwem w czynnościach procesowych, ale nie wykluczył, że jego zachowanie to była gra i symulacja. Pierwszym zadaniem jakie wyznaczyłem moim współpracownikom było przygotowanie zmian w prawie, które wykluczą w przyszłości tego rodzaje symulacje. Niestety, mamy wysyp podobnych zdarzeń. Chcemy by w takich okolicznościach sądy również mogły stosować tymczasowe aresztowanie do czasu, aż ta sytuacja minie i możliwe będzie przesłuchanie – poinformował Zbigniew Ziobro.

Zapowiedział zaostrzenie kar za tego typu przestępstwa. Sprawcy po zmianach miałoby grozić od 5 do 20 lat pozbawienia wolności. Surowiej, bo tak jak sprawcy zabójstw, mogliby zostać ocenieni ci, którzy dopuścili się takiego czynu pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

Zobacz także:

http://2tk.pl/o-tym-sie-mowi/kielecka-lista-wstydu-glosowanie-czas-zaczac/