Wiadomości Kraj: Energetyki nie dla dzieci. Przepisy jeszcze w czerwcu

1 czerwca, 2023, autor: oprac.red.

Będzie zakaz sprzedaży napojów energetycznych dzieciom. Przepisy zostaną uchwalone jeszcze w czerwcu. Taką deklarację złożył minister sportu Kamil Bortniczuk. Notyfikacji ze strony KE wciąż nie ma, ale szef MSiT mówi, że dłużej czekać nie będzie.

zakaz-sprzedaży-napojów-energetycznych
Przepisy mają zostać uchwalone jeszcze w czerwcu.
Fot. archiwum

Rząd nie rezygnuje i wprowadzi zakaz sprzedaży napojów energetycznych dzieciom. Złożenie projektu w tej sprawie zapowiedział w lutym, tymczasem dokument od kilku miesięcy leży w Sejmie.

Napoje energetyczne to jest trochę narkotyk opakowany w cukierek – tak 8 lutego mówił w RMF FM minister sportu Kamil Bortniczuk, zapowiadając wniesienie do Sejmu projektu ustawy o zakazie ich sprzedaży młodzieży.

Projekt złożono 4 miesiące temu, a posłowie do dziś się nim nie zajęli.

W kwietniu br. Bortniczuk mówił:

Wprowadzenie tego typu regulacji wymaga notyfikacji Komisji Europejskiej, ponieważ wiąże się z ograniczeniem swobody prowadzenia działalności gospodarczej – informował wówczas,  przekonując jednocześnie, że ustawę uda się przegłosować w Sejmie jeszcze w tej kadencji.

Do dzisiaj notyfikacji ze strony KE nie ma, ale Bortniczuk mówi, że dłużej czekać nie będzie.

Prace Sejmu nie podlegają kontynuacji, w związku z czym wszelkie projekty złożone do laski marszałkowskiej wraz z końcem kadencji przepadają. Chcielibyśmy uniknąć tej sytuacji, nawet jeśli będzie to wymagało przerwania procesu notyfikacji – oświadczył.

Oznacza to, że prace nad projektem powinny się rozpocząć na najbliższym posiedzeniu Sejmu – już w połowie czerwca. Projekt jest w komisji zdrowia. Zakłada on nie tylko zakaz sprzedaży napojów zawierających taurynę i kofeinę dzieciom, ale także ogranicza reklamę napojów energetyzujących z karą do pół miliona złotych.

Zobacz aktualne wydanie „2 tygodnika kieleckiego”:

http://2tk.pl/wydania/numer-01-2023/