W świecie sportu: Pieniądze także dla Korony

14 sierpnia, 2023, autor: oprac.red.

W obecnym sezonie do klubów PKO Ekstraklasy i PZPN z prowadzącej rozgrywki Spółki Ekstraklasa SA trafi ponad 270 milionów złotych. W podziale weźmie oczywiście udział Korona Kielce.

korona-kielce-pieniądze
Premia za wynik sportowy to 87,1 mln zł. Ta wypłata uzależniona jest od miejsca w tabeli, zajęcia lokaty oznaczającej grę w europejskich pucharach. Najmniej z tej kwoty zabiorą spadkowicze.
Fot. www.korona-kielce.pl

270 milionów złotych do podziału to najwyższa kwota w historii Spółki Ekstraklasa SA. Przypomnijmy. W poprzednim sezonie podzielono o wiele mniej – 240 milionów.

W obecnym sezonie zmienia się model podziału pieniędzy. Taką decyzję podjęto po konsultacjach z klubami.

Każdemu po równo

Połowa puli zostanie podzielona równo między grające w Ekstraklasie kluby. Jednak z zastrzeżeniem, że każdy z nich musi z tej części przeznaczyć milion złotych na szkolenie dzieci i młodzieży. Przelewy trafiły już do klubów i w sumie wyniosły 54 mln zł, czyli po trzy miliony dla każdego.

Ranking historyczny

To 14 procent puli (36,4 mln zł). Zaliczają się do niego wyniki z ostatnich pięciu lat.

Wynik sportowy

To 33,5 procent całości (87,1 mln zł). Ta wypłata uzależniona jest od miejsca w tabeli (48,1 mln zł), zajęcia lokaty oznaczającej grę w europejskich pucharach (36,4 mln zł) lub spadku z Ekstraklasy (2,6 mln zł opłaty solidarnościowej).

Pro Junior System

Tu czeka 6,5 mln zł. To pieniądze na cele związane z kształceniem piłkarskich talentów. Do tego systemy są też przeznaczane pieniądze z kar Komisji Ligi.

Kluby dostaną też warty 2,5 mln zł program barterów, na który składają się piłki, statystyki meczowe i fitness oraz maty ochronne dla muraw. Ekstraklasa SA wypłaci też ponad 9 mln zł dla PZPN na pokrycie kosztów wynagrodzeń sędziów, delegatów oraz szkolenie centralne dzieci i młodzieży.

Zobacz także:

https://2tk.pl/w-swiecie-sportu/kamil-kuzera-zarobil-dla-klubu-ponad-8-mln-zlotych/