W świecie sportu: Sarà Perché Ti Amo po kielecku. Posłuchaj!

28 sierpnia, 2023, autor: oprac.red.

„Sarà Perché Ti Amo” – większość piłkarskich kibiców zna ten hit z włoskiego San Siro, gdzie na co dzień gra AC Milan. Korona Kielce, po ostatniej kolejce, ma w końcu powody do radości i wreszcie mogliśmy zobaczyć włoski hit Internetu w wersji kieleckiej.

Korona Kielce, to nasza jest rodzina,

Korona Kielce, i nikt nas nie zatrzyma,

Korona Kielce, w jedności nasza siła,

Korona Kielce, tu taki mamy klimat.

Korona Kielce, po w sumie pechowych przegranych w pierwszych kolejkach nowego sezonu (w pięciu meczach zawodnicy z Kielc zdołali ugrać zaledwie jeden punkt) w końcu zagrała tak jak w mieście wszyscy oczekują. Pokonała rewelację ligi – Zagłębie Lubin.

Hiszpańskie scyzoryki pocięły Zagłębie. Zmorą „Miedziowych” okazali się Hiszpanie — Nono i Adrian Dalmau, którzy w ciągu siedmiu minut zdemolowali wicelidera tabeli – tak pisał dzień po meczu „Fakt”.

Korona Kielce zmiotła Zagłębie Lubin z powierzchni ziemi. Była zespołem nie o klasę lepszym, a o dwie lub trzy. Zabrakło tylko większej chęci, by zdobywać kolejne bramki – napisały sportowefakty.wp.pl.

A wracając do włoskiego hitu – Sarà Perché Ti Amo – jednego z największych przebojów grupy Ricchi e Poveri, która w latach 80. królowała na włoskich (i nie tylko) dyskotekach. Utwór został zaprezentowany po raz pierwszy w lutym 1981 roku na słynnym festiwalu w San Remo. Szybko zdobył popularność w całej Europie i doczekał się wersji m.in. po hiszpańsku, francusku, szwedzku czy duńsku. W Polsce melodia ta kojarzona jest często z discopolowym zespołem Toples, który śpiewał ją z całkowicie zmienionym tekstem.

Posłuchaj:

Od ponad półtorej dekady piosenka towarzyszy meczom AC Milan rozgrywanym na San Siro. Odpowiadający za oprawę muzyczną spotkań rossonerich DJ Simo J odtwarza ją zawsze przed ogłoszeniem składu gospodarzy.

Zróbcie głośniej:

Fani mediolańskiego klubu zareagowali na szlagier italo disco entuzjastycznie. Zaczęli się z nim identyfikować i… szybko wprowadzili kilka zmian w jego tekście. W miejsce padającego w refrenie zwrotu perché ti amo (ponieważ cię kocham) zaczęli śpiewać perché tifiamo (ponieważ cię wspieramy). Skorzystali też oczywiście z okazji, by dopiec rywalom z Turynu, dokładając autorski “dedykowany” im wers.

W ostatnim czasie przyśpiewka przeżywa renesans popularności. Oczywiście wszystko za sprawą mediów społecznościowych. Filmiki ze wspólnych przedmeczowych śpiewów publikowane przez kibiców Milanu zaczęły osiągać milionowe zasięgi na TikToku, YouTubie czy Instagramie.

Ostatnio głośno także było o wpadce podczas Igrzysk Europejskich. W trakcie ceremonii wręczania medali na Stadionie Śląskim organizatorzy odtworzyli Włochom piosenkę zespołu Ricchi e Poveri „Sara perche ti amo”. Problem jednak w tym, że w wersji uderzającej w kibiców Juventusu.

Zobacz także:

http://2tk.pl/category/w-swiecie-sportu/