Zdaniem Ministra: Łączy Nas Polska

10 lipca, 2020, autor: dr hab. Piotr Wawrzyk

Od kilku tygodni politycy Prawa i Sprawiedliwości spotykają się z Polakami w ramach akcji Łączy Nas Polska, wspierając kandydaturę Andrzeja Dudy na Prezydenta RP.


Jako poseł Ziemi Świętokrzyskiej także biorę w niej udział. Spotykałem się z mieszkańcami mojego rodzinnego województwa kilkanaście razy. Muszę przyznać, że jestem zbudowany skalą poparcia i entuzjazmu. Ogromna większość moich rozmówców podkreśla jak wiele się dla nich zmieniło na lepsze przez ostatnich pięć lat. Wśród pozytywów najczęściej pojawia się oczywiście program 500+, ale też inne programy rządowe (Dobry Start, obniżenie wieku emerytalnego, czy generalnie polityka prorodzinna).
To pokazuje, że było warto. Polacy doceniają reformy wprowadzone przez rząd PiS. Widzą zmiany na lepsze w swoim życiu. Obok tych argumentów pojawia się jednak często obawa: Co dalej?
Zawsze odpowiadam tak samo. Albo wybierzemy 12 lipca kontynuację tych programów, albo .. no właśnie, nie wiadomo co.
Kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta pokazał bowiem w tej kampanii wyborczej, że w zasadzie nie ma zdania na żaden temat. Albo unika odpowiedzi na trudne pytania, albo zmienia zdanie w kolejnych wystąpieniach. Jest zatem politykiem po prostu nieprzewidywalnym. Trudno zatem przewidzieć, nie tylko co zrobi po wyborach z głównymi programami społecznymi, wprowadzonymi przez PiS, ale też, jak się zachowa w sytuacjach wymagających trudnych, lecz zdecydowanych działań.
Pamiętajmy bowiem, że chodzi o politycznego wychowanka byłego premiera Donalda Tuska. Najbliżsi współpracownicy Trzaskowskiego, to osoby bliskie byłemu premierowi. Można zatem śmiało założyć, że polityka Rafała Trzaskowskiego będzie podobna do tego, co robił Tusk. Mielibyśmy zatem czysty piar, bez konkretów, uciekanie od ważnych tematów, zero pomysłów, aby tylko przetrwać u władzy.
W wyborach 12 lipca zagłosujemy zatem albo na polityka z wizją, sprawdzonego i wiarygodnego – Andrzeja Dudę, albo polityka nastawionego tylko na utrzymanie się u władzy a la Donald Tusk (tj. Rafała Trzaskowskiego).
Wierzę w mądrość Polaków i wybór przez Państwa na Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Autor: Piotr Wawrzyk. Urodził się w 1967 r. w Kielcach. Absolwent stosunków międzynarodowych i prawa na Uniwersytecie Warszawskim. Adiunkt w Instytucie Europeistyki Wydziału Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Poseł na Sejm RP. Wiceminister spraw zagranicznych.