Spojrzenia: Sprawa świętokrzyska

1 grudnia, 2021, autor: Bartłomiej Orzeł

Świętokrzyskie Kopalnie Surowców Mineralnych powołały do życia pierwszy w województwie świętokrzyskim klaster wodorowy. Dzięki prezesowi Szczepanowi Rumanowi (ogromne podziękowania i gratulacje!) w jednym miejscu spotkał się biznes, samorządy, uczelnie i instytucje centralne. To pokazuje jak ogromne zainteresowanie wodór budzi. Nasuwa się jednak oczywiste pytanie – co z tego będziemy mieli?

Przez wiele osób, wodór wskazywany jest jako pierwiastek przyszłości. Paliwo, którym będą napędzane nasze samochody (zresztą porozumienie zakłada wykorzystanie wodoru w napędzie pojazdów kopalnianych, a także pojazdów służb miejskich i autobusów), w którym magazynowana będzie energia z odnawialnych źródeł, a także paliwo do zasilania gminnych ciepłowni. Generalnie z wodorem będziemy mieć do czynienia w najbliższych latach w każdej dziedzinie życia.

W tak zwanym „międzyczasie” pokazały się też wyniki najbardziej aktywnych gmin w „Czystym Powietrzu”. Wśród 100 najbardziej aktywnych gmin w programie „Czyste Powietrze” w III kwartale roku 2021 znalazły się cztery gminy z województwa świętokrzyskiego: na 38. miejscu Górno, na 83. Masłów, na 89. Strawczyn i na 94. Chęciny. Niestety, znowu wśród najbardziej aktywnych gmin nie ma Kielc, które zajęły 819 pozycję ze 139 wnioskami. Z zazdrością możemy więc patrzeć na trochę mniejszy Rybnik, który miał w tym czasie 726 wniosków – do śląskiego miasta trafiło około 15 mln zł wykorzystane na wymianę pieców i termomodernizację domów.

I oba te tematy bardzo mocno się ze sobą łączą. Wbrew pozorom nie chodzi tylko o ekologię. Ograniczenie smogu, a także gazów cieplarnianych to oczywiście wymierny efekt wykorzystania, ale kluczem jest tutaj globalny wyścig gospodarczy, który ma miejsce na całym świecie. Dokładamy wszelkich starań, żeby w tym wyścigu Polska zajęła jak najwyższe miejsce i rozwijała technologie. A ja postawiłem sobie za osobisty cel, żeby w naszym polskim, „wewnętrznym”, wyścigu województwo świętokrzyskie miało pozycję czempiona.

Zarówno wodór, jak i „Czyste Powietrze” mają bardzo dużo wspólnego ze świętokrzyską gospodarką. Co prawda wodór dopiero raczkuje (klaster to pierwszy krok), ale technologie czystego ogrzewania (kotły pelletowe i gazowe, pompy ciepła) są w województwie czymś, co można nazwać „inteligentną specjalizacją” i co należy rozwijać. Każdy wniosek w programie „Czyste Powietrze” to nie tylko nasze zdrowie i jakość życia, ale także zasilenie dla świętokrzyskiej gospodark

Autor: Bartłomiej Orzeł
Pełnomocnik Premiera Mateusza Morawieckiego ds. Czystego Powietrza. Działacz społeczny i pozarządowy. Żona wyciągnęła go z Małopolski i przywiodła do Świętokrzyskiego, za co jest jej bardzo wdzięczny.