Spojrzenia: Ogrom pracy przed nami

18 marca, 2022, autor: Kamil Kamiński

Próba analizy i wstępnej oceny działań zbrojnych armii rosyjskiej teraz już niemal na całym terenie jeszcze niepodległej Ukrainy nie pozostawia żadnych złudzeń! Rosja, jej struktury i zdolność bojowa okazały się być źle zorganizowane i fatalnie zarządzane, a samo przygotowanie do akcji zbrojnej było lekceważące w stosunku do Ukrainy, jej potencjału, ducha walki i determinacji w obronie! Pierwsze dni wojny to klęska totalna wojska najeźdźcy i wizerunkowa klapa niezwyciężonej i wszechpotężnej armii rosyjskiej! 

Po co ta wojna? To podstawowe pytanie, na które na pewno nie znajdziemy jednoznacznej czy oczywistej odpowiedzi. Na myśl przychodzi przede wszystkim główna motywacja, której sprzyja geopolityczna sytuacja, utwierdzające ludzi na Kremlu do, wydawałoby się tak beznadziejnego i desperackiego ruchu, jak ostatecznie wywołanie wojny pełnoskalowej w Europie! 

Władimir Putin to człowiek zbudowany i uformowany na wartościach radzieckiej służby KGB, formacji której początek i koniec ścisłe związany jest z istnieniem Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Putin wielokrotnie podkreślał tęsknotę do odbudowy ZSRR, składając niejednokrotnie swoim rodakom obietnice odbudowy potęgi kraju. Ukraina wraz z półwyspem Krymskim były perłą w koronie tego politycznego tworu dominującego w świecie XX wieku! 

Pytanie kolejne. Czy Rosja i Putin miały na tyle siły, aby zaatakować 43 milionowy kraj w centrum Europy? Bez gwarancji bezpieczeństwa ze strony Chińskiej Republiki Ludowej oraz wsparcia gospodarczego po ich stronie tej odwagi na pewno by zabrakło. Przywódca Chin Xî Jinping zrobił bardzo wiele, aby jego przyjaciel w Moskwie, bez obaw o wschód kraju, zaatakował bezpardonowo cały naród ukraiński. 

Tego nikt Putinowi nie wybaczy! Atak i mordowanie cywilów, burzenie bloków i domów mieszkalnych, bombardowane szpitali, szkół czy obiektów sportowych dowodzi bezsilności armii rosyjskiej. Łamanie międzynarodowych konwencji wojennych,    działanie wbrew wszelkiemu prawu humanitarnemu sprawia, że Putin wyeliminował się sam. Ogrom sankcji i potężny kryzys gospodarczy przybliży cały kraj do bankructwa i upadku „cara Rosji’’.

W przyszłości potrzeba mądrej i wyważonej pracy nad jak najmocniejszą demokratyzacją całego narodu rosyjskiego i ukraińskiego, odbudowy wartości nadrzędnych, jakimi są poszanowanie prawa do życia, wyznania i wolności. Czeka nas wszystkich olbrzymia praca! 

Autor: Kamil Kamiński
kielczanin, przedsiębiorca. Prezes Stowarzyszenia Kieleccy Przedsiębiorcy Edukacja i Rozwój.