Spojrzenia: Miliony na drogi

12 maja, 2022, autor: Arkadiusz Stawicki

Wspólnie z Maciejem Burszteinem „załatwiliśmy”, że w budżecie Kielc, pojawi się nowa, stała pozycja o wartości 9 mln zł na remonty dróg metodą nakładkową. I to już w przyszłorocznym budżecie. Co ważne – ustaliliśmy z władzami miasta, że będzie to program wieloletni i że będą to w zasadzie w całości nowe środki, nie zmniejszające dotychczasowych nakładów na remonty.

Powiem szczerze – jestem bardzo dumny z tego osiągnięcia i to na kilku płaszczyznach.

Kiedy w ubiegłym roku przygotowaliśmy w Stowarzyszeniu Przyjazne Kielce raport – analizę porównawczą wydatków na drogi i ich remonty w miastach wojewódzkich, nie sądziliśmy, że Kielce wypadną aż tak źle. Okazało się bowiem, że to właśnie w naszym mieście te nakłady były NAJNIŻSZYMI w przeliczeniu na mieszkańca w ostatniej dekadzie. To, niestety, odczuwa w zasadzie każdy Kielczanin – bo stan kieleckich ulic jest naprawdę przygnębiający.

Jednogłośnie uznaliśmy w Stowarzyszeniu Przyjazne Kielce, że rok 2022 poświęcimy kwestii zwiększenia nakładów na drogi. Mieliśmy bardzo dobre doświadczenia związane z walką ze smogiem – gdzie udało się nam nie tylko doprowadzić do 8-krotnego zwiększenia wydatków na ten cel w Kielcach, ale również zebrać podpisy pod pierwszą w Polsce, obywatelską wojewódzką uchwałą, z czego jesteśmy bardzo dumni.

Wracając zaś do zwiększenia nakładów na naprawy dróg w Kielcach. Okazało się, że bardzo podobnie myśli radny Maciej Bursztein i zdecydowaliśmy, że połączymy nasze siły. Uznaliśmy, że odwołamy się do wzorców krakowskich, gdzie dzięki wieloletniemu programowi remontów metodą nakładkową, stan dróg poprawia się tam obecnie najszybciej w kraju. Istnieje tam również rozpisana na 5 lat lista remontowanych ulic.

Dużego wsparcia udzielił nam krakowski radny z klubu Przyjazny Kraków, Jacek Bednarz, dzięki któremu szybko udało się przygotować obywatelski projekt uchwały, pod którym już zbieramy podpisy.

Podobnie jak w przypadku działań antysmogowych, rozpoczęliśmy też serię spotkań z różnymi instytucjami i osobami decyzyjnymi. I właśnie w ostatnim z nich, w Miejskim Zarządzie Dróg, wzięli udział nie tylko dyrektorzy, ale również wiceprezydent Bożena Szczypiór, gdzie ustaliliśmy szczegóły nie tylko owego, wartego rocznie 9 mln zł programu, ale również to, że do końca maja powstanie lista ulic, które w ten sposób będą remontowane.

Jestem dumny tym bardziej, że to kolejny dowód na to, jak bardzo skuteczne są Przyjazne Kielce. W pół roku osiągnęliśmy wzrost nakładów większy, niż w całej ostatniej dekadzie.

Autor: Arkadiusz Stawicki
prezes Stowarzyszenia Przyjazne Kielce.