Moim Zdaniem: Kielcom potrzebne jest partnerstwo publiczno-prywatne

24 lutego, 2024, autor: Jacek Kowalczyk

Kandydaci na Prezydenta Miasta Kielce wskazują na przedsiębiorców i mówią o możliwości realizacji wielu zadań w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Tymczasem w ubiegłym roku w Polsce zawarto łącznie tylko 8 takich umów!

partnerstwo-publiczno-prywatne
Jacek Kowalczyk.
Fot. FB/Jacek Kowalczyk

Podczas konferencji prasowych i medialnych wywiadów jednym z głównych tematów wyborczych jest kwestia zagospodarowania kieleckiego Placu Wolności i możliwości budowy podziemnego parkingu. Kandydaci do prezydenckiego fotela dość zgodnie też podkreślają, że miastu brakuje przykładów realizacji przedsięwzięć z udziałem środków prywatnych.

Kryzys gospodarczy, gigantyczne zadłużenie miasta oraz dynamiczny wzrost cen stawia pod znakiem zapytania realizację inwestycji. Nic dziwnego, że samorządowcy coraz częściej spoglądają na przedsiębiorców i na ewentualną realizację zadań w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Tymczasem w ubiegłym roku w Polsce zawarto łącznie tylko 8 (!) umów PPP o wartości 27,4 mln zł. Dominują kontrakty z sektora wodno-kanalizacyjnego oraz sektora telekomunikacyjnego.

Z czego wynika tak niewielkie zainteresowanie tą formą realizacji inwestycji komunalnych? Zdaniem przedstawicieli rządu to m.in. wynik sytuacji gospodarczej po pandemii COVID-19 oraz wysokiej inflacji. Forum Liderów PPP wskazuje, że niewielkie zainteresowanie wynika z faktu, że jeszcze do 2027 r. jesteśmy beneficjentami funduszy unijnych i samorządy w pierwszej kolejności koncentrują się na pozyskaniu środków z tego źródła. Jednocześnie przedsiębiorcom doskwiera inflacja oraz brak rąk do pracy. Z tego powodu wycofują się z planów współpracy z samorządami w oparciu o PPP

Partnerstwa publiczno-prywatne są projektami długoterminowymi, a biorąc pod uwagę polskie realia formalno-prawne, sfinalizowanie jednego może trwać nawet kilka lat. Pojawiały się w naszym kraju takie przypadki, że w ślad za realizacją projektu w ramach PPP podążały instytucje kontrolne i… prokuratura. Stąd utarło się powiedzenie, że realizacja tego typu przedsięwzięć to nie trzy P, lecz cztery, a tym ostatnim P jest właśnie prokuratura.

Mamy w kraju wiele przykładów świetnych inwestycji, które realizowany były wspólnie z przedsiębiorcami. Łącznie w ramach PPP zrealizowano w Polsce 171 projektów o wartości blisko 9 mld złotych. Niestety, w województwie świętokrzyskim są to tylko trzy takie inwestycje. O wartości raptem 60 mln zł. Projektem, który znalazł się w katalogu dobrych praktyk Komisji Europejskiej jest budowa Basenów Mineralnych w Solcu-Zdroju.

Polskie samorządy czekają na jak najszybsze wdrożenie Krajowego Planu Odbudowy oraz funduszy strukturalnych. Każdy dzień opóźnienia w ich wdrażaniu sprawia, że samorządowe inwestycje znajdują się w zawieszeniu a koszty ich realizacji drastycznie rosną. Ale warto także podkreślić, że znacząca część środków proponowanych samorządom z funduszy strukturalnych to będą pożyczki.

Warto zatem rozważyć inną formę realizacji ważnych z punktu widzenia społecznego i gospodarczego inwestycji. Miejskie parkingi czy budynki użyteczności publicznej mogą i powinny mieć biznesowego partnera.

Autor: Jacek Kowalczyk

Były wieloletni dyrektor od kultury, turystyki i promocji Świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego. Były prezes Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego. Dzisiaj szef Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim. W najbliższych wyborach samorządowych startuje do Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego z listy Trzeciej Drogi (Kielce i powiat kielecki).

Zobacz także:

Spojrzenia

Autor: Jacek Kowalczyk
były wieloletni dyrektor od kultury, turystyki i promocji Świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego. Były prezes Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego. Dzisiaj szef Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim.

One thought on “Kielcom potrzebne jest partnerstwo publiczno-prywatne”

Comments are closed.