Spojrzenia: Kielce Miasto Kultury

18 marca, 2022, autor: Marcin Chłodnicki

Kielce będą aplikować o tytuł „Europejskiej Stolicy Kultury”. To projekt Komisji Europejskiej skierowany właśnie dla takich miast jak nasze. Nie wielkich ośrodków metropolitarnych, nie stolic państw, ale właśnie miast wielkości Kielc, a nawet mniejszych. Stworzony po to, żeby pokazać na arenie europejskiej różnorodną lokalną działalność kulturalną.

Dzięki ubieganiu się o tytuł „ESK” chcemy zyskać możliwość promowania w Europie kultury miasta i regionu. Unia Europejska przeznacza na ten cel 1,5 mln euro. To byłby duży „zastrzyk” finansowy dla naszych instytucji kultury, ale też impuls do rozwoju. Nie mamy zatem nic to stracenia, a zyskać możemy naprawdę wiele.

Polska będzie gospodarzem tytułu „ESK” w 2029 r. Nabór wniosków rozpocznie się natomiast już pod koniec 2022 r. Miasto, które otrzyma tytuł uzyskuje dodatkowo duże wsparcie finansów rządowych. Patrząc na ośrodki, które już mają na swoim koncie ten tytuł, korzyści pojawiają się nie tylko w obszarze kultury, ale też turystyki, aktywizacji społecznej i przedsiębiorczości. Okazuje się też, że sama aktywność w ubieganiu się o tytuł skutecznie promuje lokalne ośrodki kultury, ponieważ już wtedy pojawiają się one przy wszelkiego rodzaju publikacjach.

Czy mamy szansę otrzymać tytuł? Tak, spośród miast, które ubiegają się o niego mamy najbogatsza ofertę, najwięcej instytucji działających w obszarze kultury, które cechuje wysoki poziom, oryginalność i różnorodność. Pozwólcie, że wymienię kilka unikatowych, bo to m.in: Teatr Lalki i Aktora Kubuś im. Stefana Karskiego, Kielecki Teatr Tańca, Muzeum Zabawek i Zabawy, Muzeum Hammonda, Instytut Dizajnu czy choćby Geonatura, która niedawno otrzymała tytuł UNESCO. W naszym mieście odbywają się też nietuzinkowe wydarzenia kulturalne, rocznie dziesiątki wystaw, premier, spotkań, ale też tak znane międzynarodowe eventy jak Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej, czy Międzynarodowy Konkurs dla Projektantów i Entuzjastów Mody – OFF Fashion. Nie powinniśmy mieć zatem żadnych kompleksów, formalnie spełniamy wszystkie wymagane kryteria.

Do współpracy przy aplikowaniu zapraszamy instytucje i ośrodki kultury z całego regionu świętokrzyskiego. W projekcie są już te podlegające Marszałkowi Województwa Świętokrzyskiego czy miastu Ostrowiec Świętokrzyski ze znanym Ostrowieckim Browarem Kultury. Wkrótce dołączą kolejne, które będą współtworzyć świętokrzyski, unikatowy i różnorodny charakter wniosku. Trzymajcie kciuki.

Autor: Marcin Chłodnicki
(ur. 25 września 1978 r. w Kielcach). Od 15 kwietnia br. zastępca prezydenta Kielc. Odpowiada za edukację, kulturę i sport. Przewodniczący Nowej Lewicy w Kielcach.