O tym się mówi: Zobacz kto chce nami rządzić

25 stycznia, 2024, autor: oprac.red.

Z dnia na dzień wiemy coraz więcej. Jednak sytuacja jest dynamiczna, jeszcze zapewne wiele się zmieni. Jak na razie jedno jest pewne – wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia – czasu na ujawnienie się kandydaci więc wiele nie mają. Tam, gdzie będzie potrzebna druga tura wyborów (w Kielcach na pewno), do urn pójdziemy 21 kwietnia.

Wybory-Prezydent-Miasta-Kielce
Kandydatów do ratusza jest wielu.
Fot. kielce.eu

Wciąż podtrzymujemy twierdzenie, że gdyby powstał Pakt dla Kielc, czyli  pojawił się wspólny kandydat tzw. Koalicji 15 Października, czyli Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050 Szymona Hołowni oraz PSL, z pewnością znalazłby się on w II turze prezydenckich wyborów. Jednak szans na takie rozwiązanie raczej nie ma. Pierwszą prezydencką przymiarkę zrobiliśmy 18/19 stycznia.

Minął tydzień

Kilku kandydatów z wyliczanki odpadło. Jacek Kowalczyk (informacje o ewentualnym starcie były jedynie plotkami. Zawsze powtarzał, że ewentualnie jest zainteresowany tylko i wyłącznie sejmikiem), Marek Materek (po rekonesansie w Kielcach zrezygnował – porozumiał się też z Kamilem Suchańskim), Katarzyna Suchańska (wystartuje mąż, Kamil), Bożena Szczypiór, Bogdan Wenta, Joanna Winiarska (ponoć ma startować do Rady Miasta Kielce z listy Trzeciej Drogi)… O innych zawiłościach listy kandydatów piszemy poniżej.

Oto kandydaci do objęcia urzędu – stan na dzisiaj:

  • Maciej Bursztein (radny, przedsiębiorca, Prezes Stowarzyszenia Przyjazne Kielce) – naszym zdaniem będzie kandydował.
  • Marcin Chłodnicki (wiceprezydent miasta, szef Lewicy w Kielcach) – ma zostać drugim wicewojewodą. Jeśli, co raczej nierealne, będzie Pakt dla Kielc – nie wystartuje. Ponadto Lewica, na szczeblu ogólnopolskim, rozmawia na temat wspólnego startu z Platformą Obywatelską. A PO ma zupełnie inną wizję kandydata na prezydenta Kielc.
  • Adam Cyrański (były poseł, przedsiębiorca) – bez zmian. Chce startować jako kandydat Trzeciej Drogi. Ustalenia w Warszawie przewidują, że PSL ma ponoć odpowiadać za listy sejmikowe, a Polska 2050, stworzyć listy do rad miast.
  • Dariusz Gacek (Stowarzyszenie Przyjazne Kielce) – jeśli nie wystartuje Maciej Bursztein – zostanie kandydatem Stowarzyszenia Przyjazne Kielce na Prezydenta Miasta Kielce. Na 100 % będzie kandydatem do Rady Miasta.
  • Renata Janik (wicemarszałek województwa świętokrzyskiego) – tu wciąż nic nie wiadomo. Naszym zdaniem raczej Sejmik Województwa Świętokrzyskiego.
  • Dawid Lewicki (szef Konfederacji w województwie) – nie wystartuje. Taki będzie efekt porozumienia na szczeblu ogólnopolskim Bezpartyjnych Samorządowców z Konfederacją. Wystartuje za to do Rady Miasta Kielce z „jedynki”.
  • Kamil Suchański (radny, swego czasu Przewodniczący Rady Miasta Kielce) – będzie kandydował. Wprawdzie w Warszawie rozmowy Bezpartyjnych Samorządowców o sojuszu z Konfederacją wciąż trwają, ale naszym zdaniem dojdzie do ostatecznego porozumienia.
  • Marcin Stępniewski (kielecki radny) – Bez zmian. Chce startować, ale nie ma poparcia wszystkich członków kieleckiej partii. Choć w sumie i tak ostateczna decyzja należy do Warszawy.
  • Bogdan Wenta (obecny szef miasta) – nie wystartuje.
  • Agata Wojda (była wiceprezydent Kielc, obecnie doradca wojewody) – chce kandydować i wystartuje.
Nasz typ

Naszym zdaniem ostatecznie do rywalizacji staną Maciej Bursztein, Adam Cyrański, Kamil Suchański, Marcin Stępniewski, Agata Wojda.

Zobacz koniecznie:

O tym się mówi

One thought on “Zobacz kto chce nami rządzić”

Comments are closed.