O tym się mówi: Zejdź z roweru!

12 maja, 2022, autor: Marek Malarz

Z końcem czerwca br., tak zapowiadają władze miasta, w Kielcach zadebiutuje „Kielecki Rower Miejski”, czyli wypożyczalnia rowerów miejskich. Kielczanie będą mieli do dyspozycji 210 klasycznych rowerów i 25 jednośladów ze wspomaganiem elektrycznym. Ponadto pojawi się 10 wspomaganych elektrycznie pojazdów typu cargo, na których można zamontować fotelik dziecięcy oraz 5 tandemów.

Tylko, czy kielczanie potrafią się poruszać z wykorzystaniem tego typu pojazdów? Czy znają przepisy? Dużo na ten temat mogą powiedzieć kierowcy. Odpowiedź brzmi: większość miłośników jazdy na rowerze nie ma pojęcia o obowiązujących przepisach. A jeśli tak jest, to o tragedię nietrudno. Zwłaszcza na przejściach dla pieszych.

Polskie przepisy opisujące jazdę na rowerze i to, jak wobec jadącego na jednośladzie powinni zachować się inni uczestnicy ruchu, należą do niezwykle skomplikowanych, kryją też wiele niespodzianek i zapisów „powszechnie nieznanych”.

Rowerzysta jest uczestnikiem ruchu drogowego i ma obowiązek przestrzegania przepisów. Z Kodeksu o ruchu drogowym bardzo klarownie wynika, że gdy poruszamy się na rowerze, to nie możemy przejeżdżać wzdłuż po przejściu dla pieszych. Jednak wiele osób tak właśnie robi. W Kielcach to widok bardzo częsty. To zachowania bardzo niebezpieczne. Przydałaby się akcja edukacyjna. Może ktoś wpadnie na pomysł, by taką przeprowadzić.

Co powinien zrobić rowerzysta? Zsiąść z pojazdu i przejść przez pasy, prowadząc rower obok. Ale… Jazda rowerem po przejściu dla pieszych nie zawsze jest zabroniona. Są wyjątki. Odnosi się on do dzieci poniżej 10. roku życia i do ich opiekunów, którzy również poruszają się na rowerach. Zgodnie z Kodeksem o ruchu drogowym rowerzystą nazywa się osobę, która ma co najmniej 10 lat. W praktyce oznacza to, że młodsze dziecko jest przez prawo drogowe uznawane za osobę pieszą. Z tego względu maluchy powinny jeździć po chodniku, a nie po ścieżce rowerowej.

Od zakazu poruszania się na rowerze po przejściu dla pieszych istnieje jeszcze jeden wyjątek. W miastach, w szczególności tych większych, są specjalne przejazdy dla rowerzystów. Można wtedy przejechać zgodnie z prawem przez pasy dla pieszych. Nie trzeba schodzić z pojazdu, aby przeprowadzić go przez jezdnię.

I jeszcze jedna kwestia. Przejście dla pieszych, samochód, rowerzysta – kto ma pierwszeństwo przejazdu?

Niezależnie od tego, kto zgodnie z prawem drogowym ma pierwszeństwo, zawsze trzeba zachować ostrożność i wzmożoną czujność. Jeżeli samochód lub inny pojazd mechaniczny skręca w prawo i jednocześnie przejeżdża przez przejazd rowerowy, to musi ustąpić pierwszeństwa rowerzyście, który jedzie na wprost. Natomiast jeżeli pojazd mechaniczny skręca w lewo, to wpierw przejedzie ta osoba, która jako pierwsza znalazła się na pasach.

Najbezpieczniej jest wtedy, gdy przy przejściu dla pieszych jest sygnalizacja świetlna. Wtedy sytuacja jest klarowna. Jednak zawsze przed wykonaniem manewru zachowajmy ostrożność.

Policja na co dzień oczywiście zwraca uwagę na wykroczenia rowerzystów. Nieuprawniony wjazd rowerem na oznakowane przejście dla pieszych może się skończyć otrzymaniem mandatu. Od 50 do 100 złotych.”.

podkom. Karol Macek,
oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Kielcach

Autor: Marek Malarz
Dziennikarz. Ponad 20 lat temu przygodę rozpoczynał w „Gazecie Wyborczej”. Następnie było „Słowo Ludu”, „AGB Metro”, „Życie” (to z kropką). Współpracował także z TVP i TV Świętokrzyska. Twórca „2 tygodnika kieleckiego”. Właściciel Agencji Dziennikarsko-Reklamowej LiMaP. Zajmuje się organizacją szkoleń, doradza w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania.