VAR? Po co. Sędzia wie lepiej, antykoncepcja awaryjna jest już dostępna w Kielcach, a ulicą Seminaryjską wprawdzie pojedziemy, ale z utrudnieniami. Nasze podsumowanie dla Was – 19 maja 2024 r.
VAR? Po co. Sędzia wie lepiej
Nie mają szczęścia piłkarze ręczni z Kielc do panów z gwizdkiem. Jeszcze piłkarze ręczni Industrii na dobre nie otrząsnęli się po tym co wydarzyło się w Magdeburgu (napisaliśmy o tym tutaj), a już mają „drugi kamień w ogródku”. Tym razem w roli głównej wystąpili polscy sędziowie – para Michał Orzech – Robert Orzech.
Jak już prawie wszyscy wiedzą- bramka zdobyta oczywiście nieprawidłowo.
Pragnę przypomnieć, że gdy wyjaśniam komuś dlaczego sędziowie podjęli jakąś decyzję, to nie znaczy, że się z nią zgadzam.
Nie sądziłem, że będę musiał to kiedykolwiek zaznaczać. #rzutfśśtbramka pic.twitter.com/3QwtfMNVLf— Dominik Wojtyniak (@TenOdRecznej) May 19, 2024
W pierwszym meczu finałowym o mistrzostwo Polski piłkarze ręczni Industrii Kielce przegrali w Płocku z Orlenem Wisłą. Po… rzutach karnych. Skąd my to znamy?
Po 60 minutach gry był remis 22:22 (11:12). Gospodarze wyrównali już po końcowej syrenie. Bezpośrednio z rzutu wolnego Andreasa Wolffa pokonał rozgrywający Nafciarzy Kirył Samoła. Sędziowie mimo analizy video nie dopatrzyli się błędu Białorusina przy rzucie. Jednak na telewizyjnych powtórkach wyraźnie było widać, że zawodnik oderwał nogę od parkietu.
Prezes kieleckiego klubu Magdalena Szczukiewicz zapowiada protest do Orlen Superligi.
Wynik – 1 mecz finału Orlen Superligi
Orlen Wisła Płock – Industria Kielce 22:22 (12:11), w karnych 2:1
Industria: Wolff 11/29, Wałach – Nahi 3, A. Dujszebajew 1, Moryto 1, Karacić 6, Kounkoud 1, Gębala 5, Karaliok CZ, Paczkowski, Surgiel, Tournat 1, Thrastarson, D. Dujszebajew 4.
Drugi mecz finału Orlen Superligi rozegrany zostanie w Hali Legionów w niedzielę, 26 maja. Start o godz. 20. Ewentualne trzecie spotkanie rozegrane zostanie w środę 29 maja. Również w Kielcach.
Antykoncepcja awaryjna jest już dostępna w Kielcach
Pierwsza apteką w Kielcach, która podpisała umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia jest Apteka „Farmacja” przy ulicy Warszawskiej 154 . Wnioski z kolejnych aptek są rozpatrywane.
Przypomnijmy. Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego dotyczącego antykoncepcji awaryjnej weszło w życie 1 maja 2024 roku. Została włączona w zakres usług farmaceutycznych. Jest to alternatywne rozwiązanie względem ustawy o tabletce „dzień po”, którą w marcu br. zawetował prezydent Andrzej Duda.
Antykoncepcja awaryjna jest dostępna dla osób od 15 roku życia na podstawie recepty farmaceutycznej. Każda zainteresowana osoba, która chce zażyć taką tabletkę powinna zgłosić się do apteki. Farmaceuta przeprowadzi wywiad farmaceutyczny i wypisze receptę.
Należy pamiętać, że istotną kwestią jest wiek pacjentki. W przypadku osób pomiędzy 15 a 16 rokiem życia wywiad farmaceutyczny przeprowadzany będzie w obecności opiekuna prawnego. A w przypadku osób w wieku 16-18 lat potrzeba zgody równoległej – pacjentki i opiekuna.
Polska, poza Węgrami, jest jedynym krajem Unii Europejskiej, w którym tabletka „dzień po” na bazie octanu uliprystalu dostępna jest wyłącznie na receptę.
Ulicę Seminaryjską omijaj
Kierowców i pieszych czekają kolejne utrudnienia w centrum Kielc. W sobotę, 18 maja rozpoczął się remont ulicy Seminaryjskiej. Wykonawca – firma Strabag, wprowadził pierwszy etap zmian w organizacji ruchu na ulicy Seminaryjskiej w Kielcach. Oto one:
- Ulicą Seminaryjską, od skrzyżowania z ulicą Jana Pawła II i Ogrodową („Krakowska Rogatka”) do skrzyżowania z ulicą Tarnowską będziemy mogli pojechać tylko w jednym kierunku.
- Na skrzyżowaniu ulic Seminaryjskiej, Jana Pawła II i Ogrodowej („Krakowska Rogatka”) nie będzie sygnalizacji świetlnej. Pojawi się natomiast tymczasowe rondo.
- Ulica Żeromskiego, na odcinku od ulicy Seminaryjskiej do skrzyżowania z ulicą Wróblewskiego, będzie zamknięta.
- Na skrzyżowaniu ulic Seminaryjskiej z ulicą Wesołą nie będzie przejścia dla pieszych po stronie zachodniej. Piesi będą mogli korzystać z przejścia po stronie wschodniej.
- Na północnej jezdni ulicy Bohaterów Warszawy, przy skrzyżowaniu z ulicą Tarnowską, znajdzie się tymczasowy przystanek komunikacji miejskiej.
- Objazd ulicy Seminaryskiej będzie przebiegał ulicami: Tarnowską – Wojska Polskiego – Miodowicza – Jana Pawła II.
- Do ulic Wróblewskiego i Głowackiego dojedziemy ulicami Tarnowską – Zagórską – Żeromskiego.
Zmiany w organizacji ruchu obowiązywać będą do odwołania.
Remont ulicy Seminaryjskiej jest częścią Projektu „Poprawa dostępności komunikacyjnej w śródmieściu Kielc”, który zakłada przebudowę 13 ulic: Paderewskiego, Solnej, Kaczmarka, Żeromskiego, Głowackiego, Śniadeckich, Seminaryjskiej, Nowy Świat, Silnicznej, Panoramicznej, Złotej, Równej i Al. IX Wieków Kielc, tworzących istotny układ komunikacyjny w śródmieściu Kielc.
Przypomnijmy. Na realizację projektu miasto Kielce pozyskało środki z Rządowego Programu Polski ład: Program Inwestycji Strategicznych. Całkowita wartość inwestycji – 70,5 miliona złotych, a dofinansowanie wyniesie 61,7 miliona złotych.