O tym się mówi: Nie przegap, czyli wydarzyło się w Kielcach – 18 maja 2024 roku

18 maja, 2024, autor: oprac.red.

Medal Mistrzostw Polski nie dla Kielc, Korona wygrała, ale wciąż jest na krawędzi, antykoncepcja awaryjna jest już dostępna w Kielcach, a ulicę Seminaryjską omijaj. Nasze podsumowanie dla Was – 18 maja 2024 r.

Medal Mistrzostw Polski nie dla Kielc

Mistrzostwa-Polski-KS-VIVE

Juniorzy młodsi KS VIVE nie zdobyli medalu Mistrzostw Polski. Mecz o brązowy medal przegrali. Więcej napisaliśmy tutaj.

Korona wygrała, ale wciąż jest na krawędzi

Korona-Kielce

Korona Kielce musiała wygrać z Ruchem Chorzów. I wygrała. Wciąż liczy się w walce o utrzymanie w PKO BP Ekstraklasie. Choć szanse są niewielkie. W ostatniej kolejce zagra na wyjeździe z Lechem Poznań.

Zdaniem 2 tygodnika kieleckiego

Bohater meczu: brak

Najlepszy w Koronie: 12 zawodnik – kibice – na stadionie znów pojawiło się ponad dziesięć tysięcy osób – tym razem mecz oglądało 11 324 fanów

Najsłabszy w Koronie: tym razem się powstrzymamy

Wynik – 33 kolejka PKO BP Ekstraklasy

Korona Kielce – Ruch Chorzów 2:0 (1:0)
Bramki: 1:0 Robert Dadok (samobójcza) 42, 2:0 Jewgienij Szykawka 75.
Korona: Dziekoński – Trojak, Kwiecień (67. Zator), Hofmeister, Pięczek – Podgórski, Błanik (67. Łukowski), Remacle (85. Takać), Krogstad, Trejo (73. Fornalczyk) – Dalmau (67. Szykawka).

Aktualna tabela PKO BP Ekstraklasy

W ostatnim meczu sezonu Korona zagra w Poznaniu z Lechem. Mecz w sobotę 25 maja, o godz. 17:30.

Zobacz także:

W świecie sportu

Antykoncepcja awaryjna jest już dostępna w Kielcach
tabletka-dzień-po
Pierwsza apteką w Kielcach, która podpisała umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia jest Apteka „Farmacja” przy ulicy Warszawskiej 154 .
Fot. archiwum

Pierwsza apteką w Kielcach, która podpisała umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia jest Apteka „Farmacja” przy ulicy Warszawskiej 154 . Wnioski z kolejnych aptek są rozpatrywane.

Przypomnijmy. Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego dotyczącego antykoncepcji awaryjnej weszło w życie 1 maja 2024 roku. Została włączona w zakres usług farmaceutycznych. Jest to alternatywne rozwiązanie względem ustawy o tabletce „dzień po”, którą w marcu br. zawetował prezydent Andrzej Duda.

Antykoncepcja awaryjna jest dostępna dla osób od 15 roku życia na podstawie recepty farmaceutycznej. Każda zainteresowana osoba, która chce zażyć taką tabletkę powinna zgłosić się do apteki. Farmaceuta przeprowadzi wywiad farmaceutyczny i wypisze receptę.

Należy pamiętać, że istotną kwestią jest wiek pacjentki. W przypadku osób pomiędzy 15 a 16 rokiem życia wywiad farmaceutyczny przeprowadzany będzie w obecności opiekuna prawnego. A w przypadku osób w wieku 16-18 lat potrzeba zgody równoległej – pacjentki i opiekuna.

Polska, poza Węgrami, jest jedynym krajem Unii Europejskiej, w którym tabletka „dzień po” na bazie octanu uliprystalu dostępna jest wyłącznie na receptę.

Ulicę Seminaryjską omijaj
remont-seminaryjskiej
Remont rozpocznie się w sobotę, 18 maja ok. godz. 23:30.
Fot. kielce.eu

Kierowców i pieszych czekają kolejne utrudnienia w centrum Kielc. Już dzisiaj, w sobotę, 18 maja rozpocznie się remont ulicy Seminaryjskiej. Około godziny 23:30 wykonawca – firma Strabag, planuje wprowadzić pierwszy etap zmian w organizacji ruchu na ulicy Seminaryjskiej w Kielcach. Oto one:

  • Ulicą Seminaryjską, od skrzyżowania z ulicą Jana Pawła II i Ogrodową („Krakowska Rogatka”) do skrzyżowania z ulicą Tarnowską będziemy mogli pojechać tylko w jednym kierunku.
  • Na skrzyżowaniu ulic Seminaryjskiej, Jana Pawła II i Ogrodowej („Krakowska Rogatka”) nie będzie sygnalizacji świetlnej. Pojawi się natomiast tymczasowe rondo.
  • Ulica Żeromskiego, na odcinku od ulicy Seminaryjskiej do skrzyżowania z ulicą Wróblewskiego, będzie zamknięta.
  • Na skrzyżowaniu ulic Seminaryjskiej z ulicą Wesołą nie będzie przejścia dla pieszych po stronie zachodniej. Piesi będą mogli korzystać z przejścia po stronie wschodniej.
  • Na północnej jezdni ulicy Bohaterów Warszawy, przy skrzyżowaniu z ulicą Tarnowską, znajdzie się tymczasowy przystanek komunikacji miejskiej.
  • Objazd ulicy Seminaryskiej będzie przebiegał ulicami: Tarnowską – Wojska Polskiego – Miodowicza – Jana Pawła II.
  • Do ulic Wróblewskiego i Głowackiego dojedziemy ulicami Tarnowską – Zagórską – Żeromskiego.

kolejne-utrudnienia-remont-Seminaryjskiej

remont-ulicy-Seminaryjskiej

Zmiany w organizacji ruchu obowiązywać będą do odwołania.

Remont ulicy Seminaryjskiej jest częścią Projektu „Poprawa dostępności komunikacyjnej w śródmieściu Kielc”, który zakłada przebudowę 13 ulic: Paderewskiego, Solnej, Kaczmarka, Żeromskiego, Głowackiego, Śniadeckich, Seminaryjskiej, Nowy Świat, Silnicznej, Panoramicznej, Złotej, Równej i Al. IX Wieków Kielc, tworzących istotny układ komunikacyjny w śródmieściu Kielc.
Przypomnijmy. Na realizację projektu miasto Kielce pozyskało środki z Rządowego Programu Polski ład: Program Inwestycji Strategicznych. Całkowita wartość inwestycji – 70,5 miliona złotych, a dofinansowanie wyniesie 61,7 miliona złotych.  

Zobacz także:

W świecie sportu

Zobacz też koniecznie:

O tym się mówi