Żółty pył, który wiosną i wczesnym latem osadza się m.in. na karoseriach samochodów to „sprawka” drzew iglastych, które zaczynają pylić już w kwietniu. Musimy mierzyć się z nim aż do czerwca. Skutecznego sposobu na jego pozbycie się, raczej nie ma.
Karoserie samochodów, okna, parapety, a nawet tafle zbiorników wodnych – wszystko pokryła warstwa żółtego pyłu. To nic innego jak pyłek sosny, której okres najintensywniejszego kwitnienia przypada właśnie na maj. Zastanawialiście się, czy pyłek może być szkodliwy? Jak długo pozostanie w powietrzu?
Pyłek i jego wady
Żółty pyłek sosny, mimo że uciążliwy, na ogół można uznać za nieszkodliwy. Na sosnowy pył narzekają jednak przede wszystkim kierowcy. Nie jest to jednak poważny problem, bo lakierowi nie szkodzi. Uwaga! Pod warunkiem że zmywany jest wodą. Nie należy go usuwać na sucho.
Skutki pylenia sosny mogą odczuwać także alergicy. Pyłek sosny uczula bardzo rzadko, jednak może podrażniać i uszkadzać błonę śluzową nosa.
Pyłek sosnowy ma też zalety
Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym pyłek sosny stosowany jest do celów leczniczych. Jest także naturalnym źródłem testosteronu. Systematyczne stosowanie przez długi czas może pobudzać siły witalne, działać odmładzająco oraz zapobiegać przedwczesnemu starzeniu się organizmu. Zwolennicy medycyny naturalnej przekonują, że pyłek sosnowy przeciwdziała zmęczeniu, wzmacnia odporność na stres, a nawet obniża poziom cholesterolu we krwi. Pyłek można stosować jako dodatek do żywności, a nawet jako składnik nalewek.
Podsumowując
- Żółty osad na naszych samochodach to pyłki drzew iglastych. Tylko jeden kwiat sosny produkuje ich około 150 tys.,
- Walka z nim nie ma sensu,
- Z żółtym nalotem musimy się zmagać od kwietnia do połowy czerwca, czyli wtedy, kiedy pylą drzewa iglaste.
Uwaga
Warto też wiedzieć, że za chwilę spotka nas inny „problem”. Mowa o wiele bardziej dokuczliwych pyłkach lipy. Ich okres pylenia rozpocznie się w drugiej połowie czerwca. Skończy pod koniec lipca. Wydzielana z lip tzw. rosa miodowa jest większym problemem dla posiadaczy samochodów, ponieważ powoduje pojawienie się na karoserii klejących plam.