O tym się mówi: Czas piłki kopanej

18 listopada, 2022, autor: Marek Malarz

Będzie jak zwykle? Inauguracja, mecz o wszystko, mecz o honor, czyli trzy mecze i do domu? Większość Polaków nie bardzo wierzy w sukces naszej piłkarskiej reprezentacji. Obyśmy się mylili…

Polacy rozpoczną rywalizację w mistrzostwach świata w Katarze meczem z Meksykiem. To już 22 listopada. Cztery dni później zmierzą się z Arabią Saudyjską. Rywalizację w grupie zakończą 30 listopada. Tego dnia zagrają z Argentyną. Do 1/8 finałów awansują po dwie najlepsze drużyny z każdej z ośmiu grup.

Według wszelkich analiz i przewidywań, gdybyśmy jednak „wyszli z grupy”, to trafimy na Francję. A to przecież wicemistrzowie Europy z 2016 roku i mistrzowie świata z 2018 roku…

Skład reprezentacji Polski i numery na koszulkach

1. Wojciech Szczęsny

2. Matty Cash

3. Artur Jędrzejczyk

4. Mateusz Wieteska

5. Jan Bednarek

6. Krystian Bielik

7. Arkadiusz Milik

8. Damian Szymański

9. Robert Lewandowski

10. Grzegorz Krychowiak

11. Kamil Grosicki

12. Łukasz Skorupski

13. Jakub Kamiński

14. Jakub Kiwior

15. Kamil Glik

16. Karol Świderski

17. Szymon Żurkowski

18. Bartosz Bereszyński

19. Sebastian Szymański

20. Piotr Zieliński

21. Nicola Zalewski

22. Kamil Grabara

23. Krzysztof Piątek

24. Przemysław Frankowski

25. Robert Gumny

26. Michał Skóraś

Mecze Polaków

Polska-Meksyk – 22 listopada, godz. 17

Polska-Arabia Saudyjska – 26 listopada, godz. 14

Polska-Argentyna – 30 listopada, godz. 20

WARTO WIEDZIEĆ

+ Mundial 2022 w Katarze, czyli wszystkie 64 mecze będzie można oglądać w Telewizji Polskiej. Spotkania Polaków w fazie grupowej MŚ będzie można obejrzeć w TVP 1 oraz TVP Sport. Transmisje z MŚ 2022 dostępne także w Internecie, na tvpsport.pl oraz na urządzeniach mobilnych.

+ TVP oddelegowało do relacjonowania meczów sześciu sprawozdawców – Dariusza Szpakowskiego, Jacka Laskowskiego, Mateusza Borka, Macieja Iwańskiego, Sławomira Kwiatkowskiego i Przemysława Pełkę. Żaden komentator nie będzie miał na stałe przypisanego współkomentatora (eksperta). W tej roli podczas MŚ w Katarze TVP będzie miało do dyspozycji: Roberta Podolińskiego, Marcina Żewłakowa, Janusza Michallika, Kazimierza Węgrzyna, Sebastiana Milę i Kamila Kosowskiego.

+ W geście solidarności ze społecznością LGBTQ kapitanowie ośmiu europejskich reprezentacji    (Anglii, Belgii, Walii, Niemiec, Szwajcarii, Holandii, Danii, Francji) zapowiedzieli noszenie na ramieniu w trakcie meczów tęczowych opasek, na których będzie widnieć tęczowe serce. Ostateczna decyzję (zgodę lub zakaz) w tej sprawie podejmie FIFA.

+ Zdaniem firmy ubezpieczeniowej Lloyd’s wyjdziemy z grupy, ale niestety odpadniemy w kolejnym etapie. Stanie się to w meczu z Francją. Firma oceniła te szanse na podstawie kwoty, na jaką są ubezpieczeni poszczególni zawodnicy. Lloyd’s trafnie przewidział zwycięzców mistrzostw w 2014 i 2018 roku.

+ W Katarze picie alkoholu lub znajdowanie się w stanie nietrzeźwości w miejscu publicznym jest wykroczeniem zagrożonym karą pozbawienia wolności do 6 miesięcy. Sprzedaż alkoholu jest dozwolona jedynie w licencjonowanych barach i restauracjach, a uprawnione do jego zakupu są osoby, które ukończyły 21. rok życia. Zabronione jest również wwożenie do Kataru własnego alkoholu, nawet tego zakupionego podczas podróży na lotnisku.

+ W czasie mundialu, w pobliżu stadionów ustawione zostaną dodatkowe punkty uprawnione do sprzedaży alkoholu, będzie można go kupić również w strefie kibica w stolicy, Dosze. Alkohol będzie tam dostępny na trzy godziny przed pierwszym gwizdkiem sędziego i przez godzinę po zakończeniu każdego spotkania.

+ Jak podaje BBC, w miejscach, gdzie picie alkoholu będzie dozwolone, przygotowane zostaną również specjalne strefy do trzeźwienia.

Autor: Marek Malarz
Dziennikarz. Ponad 20 lat temu przygodę rozpoczynał w „Gazecie Wyborczej”. Następnie było „Słowo Ludu”, „AGB Metro”, „Życie” (to z kropką). Współpracował także z TVP i TV Świętokrzyska. Twórca „2 tygodnika kieleckiego”. Właściciel Agencji Dziennikarsko-Reklamowej LiMaP. Zajmuje się organizacją szkoleń, doradza w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania.