Od Redaktora: 8 kwietnia 2021

8 kwietnia, 2021, autor: Marek Malarz

Emocje w piłkarskim środowisku w naszym województwie rosną z dnia na dzień. Na 17 kwietnia br. zwołano bowiem Walne Zebranie Sprawozdawczo Wyborcze Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej, na którym wybrany zostanie nowy prezes.

Rywalizować będą obecny prezes Mirosław Malinowski, sprawujący funkcję szefa świętokrzyskiej piłki od 20 lat   i Łukasz Korus, m.in. bardzo bliski współpracownik poseł na Sejm z ramienia Prawa i Sprawiedliwość i zarazem minister sportu, Anny Krupki.   Obaj kandydaci zebrali wymaganą przez statut liczbę podpisów. Także w terminie zarejestrowali swoją kandydaturę.

Czym będą się kierować delegaci? Doświadczeniem kandydatów? Przyzwyczajeniami? Zależnościami? Szansą na nowe? Szansą na zmiany? Nowymi możliwościami?

Mirosław Malinowski ma 60 lat. Przemawia za nim doświadczenie, kontakty w polskiej piłce oraz te międzynarodowe. W strukturach ŚZPN działa od maja 2000 r. Ponad 20 lat jest też członkiem Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej. Od 2009 r. jest ponadto członkiem Komisji Finansowej, tzw. Hat–Trick w strukturach UEFA.

W latach 2009-2013 był członkiem Rady Nadzorczej ze strony UEFA, spółki celowej, odpowiedzialnej za przygotowanie, przeprowadzenie i rozliczenie Turnieju Euro 2012 w Polsce i Ukrainie. Za czasów rządów Malinowskiego, kibice z Kielc i regionu, mogli oglądać „na żywo” EURO U-21.

Łukasz Korus ma 37 lat. Przemawia za nim młodość, świeże spojrzenie, no i chyba możliwość poprawy sytuacji finansowej świętokrzyskiej piłki. Wszak to nieformalny asystent wiceminister Anny Krupki (poseł PiS), która jest szefową sportu w rządzie.

Korus zauważa, że obecnie świętokrzyskie kluby zupełnie nie starają się o wsparcie z Ministerstwa Sportu. Bazują tylko na środkach pozyskanych w gminach i Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego. Już zapowiada, że w ŚZPN powstanie dedykowana komórka wyspecjalizowana w pozyskiwaniu środków zewnętrznych dla klubów.

17 kwietnia z pewnością będzie interesująco. Co przeważy? Jak zadecydują świętokrzyscy delegaci?

Zapraszam na stronę 18. Piszą tam do/dla Was Maciej Cender, sekretarz ŚZPN oraz kandydat na prezesa, Łukasz Korus.

Autor: MAREK MALARZ
dziennikarz, właściciel Agencji Dziennikarsko Reklamowej Limap. Twórca i swego czasu redaktor naczelny 2 tygodnika kieleckiego. Przed laty pracował, m.in. w Gazecie Wyborczej, Słowie Ludu, AGB Metro, Życiu.