Od Redaktora: 12 marca 2021

12 marca, 2021, autor: Marek Malarz

Haracz dla władzy. Skok na kasę. PiS zabiera ponad 19 mld zł oszczędności Polaków. To medialny przekaz, z jakim się spotkaliśmy chwilę po decyzji rządu w sprawie OFE. Kilka dni później już nikt o tym nie mówił. Polskie społeczeństwo milczy. Jest po raz kolejny okradane i siedzi cicho.

A kto dziś pamięta fakty? Przypomnę. Platforma Obywatelska proces likwidacji OFE rozpoczęła w 2013 roku. Zabrała z prywatnych oszczędności 153 miliardy złotych. Sprawę przyklepał Trybunał Konstytucyjny wyrokiem brzmiącym: „Pieniądze obywateli zebrane w OFE nie są ich własnością”.
Obecnie sytuacja się powtarza, bo PiS niczym nie różni się od swoich poprzedników, przynajmniej w tej materii. Otwarte fundusze emerytalne, które na starość miały nam wszystkim zapewnić godziwy żywot, przechodzą do historii.
PiS robi nam taki oto prezent: resztę zebranych środków pieniężnych społeczeństwo otrzyma… kiedyś i… nie za darmo. Przyznam, że robią to z właściwą sobie finezją – przekonują, że to dla naszego dobra. Słusznie też założono, że większość członków funduszy emerytalnych zdecyduje się na przeniesienie środków na indywidualne konta emerytalne i będą musieli za to zapłacić – 15 proc. podatku w dwa lata!
„Jaki podatek?”, „o co chodzi?” – może ktoś zapyta. „20 miliardy za nic?” – zastanowi się. Jak się tłumaczy obecny rząd?
„Opłata jest elementem sprawiedliwości, bo emerytury wypłacane przez ZUS są opodatkowane, a pieniądze wypłacane z IKE po osiągnięciu wieku emerytalnego – nie. Bez opłaty przekształceniowej środki z IKE byłyby uprzywilejowane”.
Czyli jest furtka. Możemy przekazać pieniądze ZUS-owi , a wtedy nie zostanie od nich pobrana opłata przekształceniowa. Niestety, i tu jest hak. Pieniądze nie będą mogły być dziedziczone. Podsumowując, albo płacisz 15-procentowy haracz państwu, a wtedy rząd pozwoli na dziedziczenie twojej własnej kasy, albo nie płacisz haraczu, ale wtedy rząd nie pozwala Ci dziedziczyć twoich pieniędzy.
I powtórzę… To wszystko bez społecznego marudzenia, manifestacji, marszów, protestów.
Kultowy „Vabank” przy scenariuszach kreślonych przez PiS wysiada.

Autor: MAREK MALARZ
dziennikarz, właściciel Agencji Dziennikarsko Reklamowej Limap. Twórca i swego czasu redaktor naczelny 2 tygodnika kieleckiego. Przed laty pracował, m.in. w Gazecie Wyborczej, Słowie Ludu, AGB Metro, Życiu.