Trochę kultury: ŚWIĘTOKRZYSKA ORKIESTRA DĘTA

24 lipca, 2020, autor: Agnieszka Rogalska

Świętokrzyska Orkiestra Dęta. Jak mówią jej członkowie, jest wypadkową splotu wydarzeń i sytuacji związanych między innymi z pandemią. 

Założył ją Marcin Chlebny. Zebrał swoich kolegów, profesjonalnych muzyków Filharmonii Świętokrzyskiej  im. O. Kolberga w Kielcach, wykładowców Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, czy też uczniów wyższych klas Szkoły muzycznej i … grają.

– Plan stworzenia takiej orkiestry był od dawna, jednak jak zawsze na przeszkodzie stawał nadmiar zajęć – mówi Marcin Chlebny, założyciel i zarazem kapelmistrz orkiestry. – Ale w czasie pandemii czas się nagle znalazł – dodaje. 

Przyznaje, że dodatkowym bodźcem była uroczystość „zagrana” w Małogoszczu, gdzie zebrani „na szybko” muzycy zagrali na wysokim poziomie. – W czwartek otrzymaliśmy telefon, a w sobotę, zaledwie po jednej próbie, musieliśmy grać. Wyszło znakomicie. Zebraliśmy bardzo pozytywne recenzje – opowiada Chlebny. 

Z występu w Małogoszczu powstał film, materiał reklamowy. Zamieszczony w Internecie zbierał bardzo pozytywne recenzje. – Nie mieliśmy już wyjścia. Jedyną drogą było przeć do przodu – wspomina początki ŚOD jej założyciel. 

W połowie maja br., dzięki uprzejmości dyrekcji Wojewódzkiego Domu Kultury, muzycy „zaliczyli” pierwszą sesję nagraniową. – Ogromne podziękowania dla dyrekcji WDK – dyrektor Edyty Bobryk i dyrektora Jarosława Machnickiego – mówi Chlebny. 

W tym samym czasie na portalu społecznościowym powstał profil orkiestry. W tym momencie ŚOD ma ponad 600 obserwujących, co jest imponującym wynikiem. 

Utwory „Happy Marsz nr 1”, „My way”, „Vabank” i „Parada puzonów” cieszą się ogromną popularnością.

Skład Świętokrzyskiej Orkiestry Dętej

Saksofony altowe: Natalia Raszeja, Michał Trzebiński, Michał Krzysiek, Wiktor Materek
Saksofony tenorowe: Grzegorz Półtorak, Stanisław Buczkowski
Baryton: Marcin Mochocki
Trąbki: Grzegorz Maliniak, Mariusz Chaba, Arkadiusz Kasperek
Puzony: Oliwia Paw, Adam Chmielewski, Marcin Chlebny Kindżał
Tuba: Jakub Jagieła
Perkusja: Wiesław Michałek
Gitara basowa: Wojciech Materek
Kapelmistrz: Marcin Chlebny