Trochę kultury: Jakub Żulczyk będzie gościem Poczytalni Na dVoRcu

20 lutego, 2024, autor: oprac.red.

Swego czasu nazwał Prezydenta RP „debilem”. Jakub Żulczyk będzie gościem Poczytalni Na dVoRcu już w piątek, 23 lutego.

Jakub-Żulczyk
Jakub Żulczyk.
Fot. pl.wikipedia.org

Żulczyk jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i bezkompromisowych pisarzy młodego pokolenia. To absolwent Wydziału Dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, pisarz, scenarzysta, publicysta, amerykanista.

Informacja-zwrotna-Jakub-Żulczyk
Książka „Informacja zwrotna” była w ubiegłym roku najczęściej wypożyczaną przez kieleckich czytelników.
Fot. archiwum

Jako scenarzysta współtworzył m.in. serial „Belfer” z Maciejem Stuhrem w roli głównej. Jego książka „Informacja zwrotna” była w ubiegłym roku najczęściej wypożyczaną przez kieleckich czytelników. Wielką popularność przyniosła powieść „Ślepnąc od świateł”, która została zekranizowana.

Pamiętacie?

Po wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych w 2020 prezydent RP Andrzej Duda pogratulował Joe Bidenowi udanej kampanii i oznajmił, że czeka na jego formalną nominację na urząd prezydenta USA przez Kolegium Elektorów. Tymczasem wielu światowych przywódców pogratulowało już wtedy Bidenowi zwycięstwa w wyborach.

Żulczyk, krytykując postawę Andrzeja Dudy, w mediach społecznościowych nazwał go „debilem”. W marcu 2021 prokuratura poinformowała, że w związku z wypowiedzią pisarza skierowała do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia o przestępstwo z art. 135. § 2. KK przeciwko Jakubowi Żulczykowi, polegające na znieważeniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, co wywołało ożywioną dyskusję w polskich i zagranicznych mediach na temat granic wolności słowa. 10 stycznia 2022 Sąd Okręgowy w Warszawie umorzył postępowanie, argumentując swoją decyzję „znikomą szkodliwością społeczną czynu”.

Początek piątkowego spotkania – godzina 18.

Nie przegap – zobacz koniecznie:

Trochę kultury

One thought on “Jakub Żulczyk będzie gościem Poczytalni Na dVoRcu”

Comments are closed.