Spojrzenia: Nie taki atom straszny…

11 maja, 2023, autor: Krzysztof Marek Słoń

Z atomem Polacy nie mają najlepszych doświadczeń. Tymczasem Polska potrzebuje taniego i bezpiecznego źródła energii elektrycznej oraz cieplnej.

atom-senator-krzysztof-słoń
Krzysztof Słoń, Senator RP.
Fot. archiwum autora

Przez ostatnich kilkadziesiąt lat fiaskiem kończyły się próby budowy elektrowni atomowej w naszym kraju. Byliśmy też ofiarami największej w XX-w katastrofy elektrowni w Czarnobylu (26 kwietnia 1986 roku), którą ze szkodą dla zdrowia i życia naszego społeczeństwa próbowali zatuszować ramię w ramię komuniści w Polsce i ich towarzysze na Kremlu.

Polska potrzebuje taniego i bezpiecznego źródła energii elektrycznej oraz cieplnej. Atom, a zwłaszcza tzw. mały atom, to droga do uzupełnienia naszych zasobów. Po to modernizujemy polską energetykę, żeby jak najszybciej zapewnić dostęp do takich źródeł energii. Rocznie dzięki jednemu reaktorowi będziemy mogli zaoszczędzić około 100-200 mln euro na emisji CO2. Pilnie potrzebujemy alternatywy i taką alternatywą jest atom.

Przez lata nie mogliśmy rozwinąć energetyki atomowej, dlatego nasze bezpieczeństwo opieramy na węglu. Ze względu na politykę klimatyczną UE spalanie węgla będzie jednak coraz droższe. Energia atomowa to także oszczędność na infrastrukturze przesyłowej. Chcemy zapewnić w całej Polsce dostęp do małych reaktorów atomowych SMR. Mają one umożliwić dostęp do taniej, czystej i bezpiecznej energii. Współczesna energetyka jądrowa jest stabilna, zeroemisyjna, bardzo przyjazna dla środowiska (2 mln ton CO2 oszczędności rocznie), a w rachunku końcowym o wiele tańsza niż każde inne źródło, z którego pozyskujemy energię. Szacowany koszt produkcji 1 MWh energii elektrycznej z SMR (małych modułowych reaktorów) będzie docelowo o około 30 proc. niższy niż w przypadku energii z gazu.

Rozwój SMR-ów oznacza także korzyści dla krajowej gospodarki. Ponad 50 proc. wydatków związanych z budową zostanie w Polsce. Oznacza to nowe miejsca pracy i dodatkowe dochody podatkowe odprowadzane do lokalnych budżetów (dofinansowanie dziedzin ważnych dla mieszkańców – placówki służby zdrowia, przedszkola, szkoły, domy kultury i inne). W łańcuchu dostaw weźmie udział 300 polskich firm.

Szybkie wdrożenie technologii jądrowych zagwarantuje stabilne dostawy energii do polskiego systemu. Sprawną budowę reaktora gwarantuje, między innymi, zastosowanie rozwiązań sprawdzonych i licencjonowanych przez amerykański dozór jądrowy. Jest to technologia bezpieczna. Według szacunków Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) obecnie na świecie jest realizowanych około 70 projektów tego typu o różnym stopniu zaawansowania m.in. w USA, Wielkiej Brytanii, Francji, a także w Czechach, Estonii, Finlandii, Rumunii i na Litwie. EXIM Bank i DFC podpisały niedawno listy o finansowaniu programu małych reaktorów modułowych ORLEN. To kolejny dowód wiarygodności przedsięwzięcia realizowanego razem z GE Hitachi, które umożliwia skuteczną transformację energetyczną w naszym kraju. W planach rozmieszczenia kilkunastu pierwszych małych elektrowni SMR jest także nasze województwo. To duża szansa dla regionu, podobnie jak technologie wodorowe dynamicznie rozwijane w Polsce we współpracy z Japonią. Również nasz Świętokrzyski Klaster Wodorowy ma ogromny potencjał rozwojowy i szansę na czołowe miejsce w kraju.

Nie taki więc atom straszny. Ale tylko ten zaprzęgnięty przez człowieka do pozyskiwania energii, bo „bać” się powinniśmy tylko atomu w nieprzewidywalnych rękach „władców” Rosji, Korei Płn., Iranu czy kilku innych.

Autor: Krzysztof Marek Słoń
(ur. 12 października 1964 r. w Kielcach). Absolwent Elektryka i Politechniki Świętokrzyskiej. Przez lata zawodowo i społecznie związany z pomocą społeczną Od 2011 roku Senator RP PiS. Wiceprezes Świętokrzyskiego Prawa i Sprawiedliwości.
Biuro Senatorskie Al. IX Wieków Kielc 2a, lok.7, 25-516 Kielce, tel. 41 343 39 25