Spojrzenia: Na Nowy Rok

21 stycznia, 2022, autor: Robert Frey

Początek roku to nowe otwarcie, zatem czas na same pozytywne informacje.

Powstała strefa relaksu w Kielcach! Lokalizacja pomiędzy ulicą Żelazną, a Dworcem PKP. Przypuszczam, że wiele osób nie może się doczekać, żeby się zrelaksować na ławkach i pooddychać świeżym… ołowiem. Będzie trochę zieleni… w donicach. Do tego piękny widok na Grand Hotel z jednej strony i z drugiej, na Dworzec PKP. Zwłaszcza ten drugi będzie szczególnie interesujący, bo niedługo rusza remont. Jakby ktoś chciał się zdrzemnąć, to zamiast liczenia baranów może liczyć… samochody. Jeszcze tylko jakby na Poczcie Głównej zaczęli sprzedawać hot-dogi to byłby pełny relaks. Oczami wyobraźni widzę te odpoczywające na słońcu rodziny z dziećmi, „uważaj, nie wpadnij pod samochód” krzyczące zrelaksowane matki, pary spędzające romantyczne chwile i wspominające po latach miejsce pierwszego pocałunku. Idziemy w ślady Warszawy, co napawa dumą. Boję się trochę podpowiedzieć, ale można iść jeszcze krok dalej i w co drugi dzień zamknąć ulicę Żelazną dla ruchu, i postawić budki z oscypkami. Zastanawia mnie, czy lokalizacja to pomysł włodarzy naszego miasta, czy sponsor tak zadecydował. Mam nadzieję, że to drugie, bo logiki w tym nie widzę. Czas pokaże, jaka frekwencja będzie w strefie relaksu.

Z innych pozytywnych wiadomości. Ruszyła nowa strona internetowa naszego miasta. Pora była ku temu najwyższa, bo poprzednia była mocno przestarzała. Muszę pochwalić, bo jest czytelna i ładna graficznie. Do tego przemyślany podział na cztery strefy: dla mieszkańca, dla biznesu, dla turysty i dla studenta. Twórcy strony zadbali, żeby Kielce kojarzyły się z nowoczesnym miastem, dlatego też odwiedzających wita widok z drona… skrzyżowania z Galerią Echo. Inna sprawa, że zdjęcie ładne i nawiązuje do piosenki Kabaretu Skeczów Męczących – „mamy dwie galerie… koło siebie…”.

I kolejna dobra wiadomość. Są chętni na zrealizowanie inwestycji przemysłowej na gruntach po Browarze Belgia w Dyminach. Wprawdzie wymaga to zmiany planu zagospodarowania przestrzennego – a droga to długa i żmudna – ale to zawsze szansa na nowe miejsca pracy, których tak bardzo brakuje w naszym mieście. Bez tego nie zatrzyma się trendu demograficznego, który jest od wielu lat. Kielce są na trzecim miejscu wśród najbardziej wyludniających się miast wojewódzkich, Starachowice na piątym, a Skarżysko-Kamienna na szóstym wśród miast powiatowych – tak wynika z rankingu demograficznego Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”.

Mimo szczerych chęci, okazuje się, że nie da się otworzyć roku od tylko dobrych wiadomości.

Autor: Robert Frey, doktor nauk prawnych, radca prawny, adiunkt na Wydziale Prawa i Nauk Społecznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, przewodniczący rady nadzorczej Uzdrowiska Busko-Zdrój S.A.