O tym się mówi: Mądrze i skutecznie

9 marca, 2024, autor: Tomasz Jamka

Do pracy w samorządzie województwa potrzebne są wiedza, doświadczenie oraz skuteczność. Tu nie ma miejsca na przypadek!

Tomasz-Jamka
Tomasz Jamka, Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego. W zbliżających się wyborach samorządowych startuje do Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości (Kielce i powiat kielecki).
Fot. archiwum

W mijającej kadencji z ramienia Zarządu Województwa Świętokrzyskiego bezpośrednio nadzorowałem dwa departamenty – Departament Edukacji, Sportu, Turystyki i Spraw Zagranicznych oraz Departament Infrastruktury, Transportu i Komunikacji.

Mam się czym pochwalić. W kończącej się kadencji na edukację w regionie wydaliśmy 123 712 664 złotych. To o 26 procent więcej niż w poprzedniej kadencji Zarządu Województwa Świętokrzyskiego. Na inwestycje w jednostkach podległych Województwu Świętokrzyskiemu przekazaliśmy 1 679 785 złotych – to o 146 procent więcej niż w poprzedniej kadencji. Ponadto rozpoczęliśmy 10 projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. Ich łącza wartość to ponad 11 000 000 złotych. Wspomnę także, że na wojewódzki sport wydaliśmy 13 915 000 zł. I znów… To o 75 procent więcej niż w poprzedniej kadencji. Dodam także, iż na promocję turystyki przekazaliśmy 7 500 000 złotych – 127 procent więcej niż w kadencji poprzedniego zarządu.

Wymienione wyżej dane dotyczą Departamentu Edukacji, Sportu, Turystyki i Spraw Zagranicznych. Drugi z „moich” departamentów, Infrastruktury, Transportu i Komunikacji oczywiście także nie próżnował.

Jak zapewne doskonale Państwo pamiętacie, w 2020 r. uruchomiono stałe, codzienne połączenia relacji Kielce – Busko-Zdrój, po 12-letniej przerwie przywrócono ruch pociągów pasażerskich Skarżysko-Kamienna – Końskie – granica województwa/Łódź, a także podpisano 10–letni kontrakt z POLREGIO sp. z o.o. na świadczenie usług publicznych w zakresie wykonywania kolejowych przewozów pasażerskich na terenie naszego województwa.

Pozyskaliśmy również 86 990 493,23 złotych na zadanie pn.: „Rozbudowa drogi wojewódzkiej 754 w Ostrowcu Świętokrzyskim wraz z rozbudową mostu na rzece Kamiennej”, zdobyliśmy dofinansowanie na kwotę 103 785 907 złotych, na budowę ulicy Lwowskiej Bis w Sandomierzu, obwodnicy Morawicy oraz drugi etap obwodnicy Włoszczowy.

Muszę także wspomnieć o innych osiągnięciach Departamentu Infrastruktury, Transportu i Komunikacji.

Podpisano umowę o dofinansowanie zadania pn. „Rozbudowa drogi wojewódzkiej Nr 744 na odcinku Tychów Stary – Starachowice wraz z budową obwodnicy miasta Starachowice (budowa przeprawy mostowej na rzece Kamiennej wraz z drogami dojazdowymi w ciągu obwodnicy Starachowic). Na ten cel pozyskaliśmy 96 000 000 złotych. Przekazaliśmy dofinansowanie na wiele ważnych inwestycji na drogach wojewódzkich, zakończyliśmy też wieloletni konflikt z Aeroklubem Kieleckim, związany z korzystaniem z zasobu nieruchomości Województwa Świętokrzyskiego zlokalizowanych w Masłowie na terenie lotniska, rozstrzygnięto przetarg na rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 744. Jednocześnie pozyskaliśmy na te inwestycje środki z Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej na lata 2021-2027.

To tylko niektóre osiągnięcia. Jest ich więcej. Moim celem jest dalszy wzrost wartości pozyskiwanych dla naszego województwa funduszy i skuteczne oraz mądre ich wydatkowanie. Trzeba bowiem wiedzieć, że to właśnie województwo dysponuje realnymi pieniędzmi na rozwój. Jestem kielczaninem i nie podoba mi się, że w mijającej kadencji Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Kielce były wyraźnie pomijane. Czas zadbać w końcu o stolicę regionu i powiat kielecki.

Autor: Tomasz Jamka

Rocznik 1973. Kielczanin od urodzenia. Były dyrektor Sądu Okręgowego w Kielcach. Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego. W mijającej kadencji bezpośrednio nadzorował Departament Edukacji, Sportu, Turystyki i Spraw Zagranicznych oraz Departament Infrastruktury, Transportu i Komunikacji. W zbliżających się wyborach samorządowych startuje do Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości (Kielce i powiat kielecki).

Nie przegap – zobacz koniecznie:

Spojrzenia

One thought on “Mądrze i skutecznie”

Comments are closed.