Samo Zdrowie: Zapasowe okulary? Warto i należy mieć

Posiadanie kilku par okularów, to wyznacznik prestiżu, ale także, przede wszystkim, mądrość, zapobiegliwość i dbałość o komfort życia. To niezwykle ważny, bo związany z naszym zdrowiem i poczuciem bezpieczeństwa, temat.

Główna para okularów powinna właściwie korygować wadę wzroku i zapewniać komfort. Jednak zdarzają się sytuacje, w których nieodzowne jest posiadanie okularów zapasowych. Oto kilka przykładów, w których warto przemyśleć zakup drugiej, a niekiedy trzeciej i kolejnej pary, które będą praktycznym i pełnowartościowym zamiennikiem podstawowych okularów.

druga para okularów

W jakich sytuacjach przyda się druga para okularów

Na wypadek zniszczenia lub zgubienia

Czasami zdarza się, że okulary gdzieś nam się po prostu zawieruszą lub uszkodzą. W takich sytuacjach trudno jest sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie. Jeśli okulary ulegną zniszczeniu, zwykle udajemy się do najbliższego salonu optycznego w celu ich naprawy. Niestety nie zawsze jest to możliwe.

I co w takiej sytuacji? Jak wówczas prowadzić auto? Jak pracować z dokumentami, bądź przy komputerze, kiedy trudno odczytać mały druk? Jak dostrzec treść slajdów na prezentacji podczas szkolenia, spotkania biznesowego, czy wykładu?

Przy znaczących wadach wzroku komplikacje są jeszcze poważniejsze – brak okularów może utrudniać nawet zwykłą codzienną aktywność (przeczytanie ulotki leku, czy uprawianie sportu). Często w takich chwilach osoby popełniają podstawowy błąd i sięgają po swoje poprzednie, stare okulary, traktując je jako „złoty środek” na sytuację kryzysową. Nie będą one jednak rozwiązaniem optymalnym. Możemy w nich źle widzieć, a także odczuwać przykre dolegliwości, jak chociażby ból głowy. Związane jest to z niewłaściwą korekcją szkieł okularowych, która jest niewystarczająca, aby zaspokoić dotychczasową moc soczewek. Lepiej od razu „dmuchać na zimne” i wyposażyć się w drugą równorzędną sztukę okularów do codziennego użytku.

Druga para w innym stylu

Nie zawsze oprawki, które posiadamy, od powiadają jednocześnie naszej pracy, jak i stylowi „po godzinach”. I właśnie w takich sytuacjach przydaje się druga para okula rów. Eleganckie, klasyczne oprawki to dobry i bezpieczny wybór do pracy biurowej. Z kolei bardziej ekstrawaganckie i kolorowe modele pozwolą wyrazić osobowość, choćby podczas prywatnych spotkań ze znajomymi.

Jeżeli zdecydujesz się na oprawki w innej konwencji niż te, których używasz na co dzień, łatwiej będzie Ci dopasować okulary do różnorodnych kreacji, a nawet otworzyć na nowe stylizacje. W kieleckich salonach KLANK OPTYK czekają styliści okularowi, którzy pomogą dobrać idealne, pasujące do urody, oprawki okularowe. 

Dla osób noszących soczewki kontaktowe

Trzeba wspomnieć o tym, że w przeciwieństwie do okularów, soczewki nosi się przez określony czas. Zbyt długie używanie szkieł kontaktowych może wywołać podrażnienie oczu, zapalenie spojówek, czy zapalenie rogówki. Okulary są więc świetną alternatywą dla osób, które pragną zmiany lub po prostu chcą dać odpocząć oczom.

Dla osób pracujących przy komputerze

Często okulary, które użytkujemy nie są w stanie, w 100 procentach, sprostać sytuacjom, na które napotyka nasz wzrok pracując przy monitorze ekranowym. Tradycyjne okulary do czytania często nie spełniają dobrze swojego zadania. W takich sytuacjach najlepszym wyborem będą okulary wzbogacone o optykę z dedykowaną powłoką antyrefleksyjną tzw. „blue blocker”. Okulary do komputera mogą też być wyposażone w specjalne soczewki półprogresywne.

Większość z nas ma wiele par butów, spodni, pasków, torebek, czy innych elementów garderoby, w dalszym ciągu traktując okulary jako rzecz, która nie jest nam niezbędna w codziennej egzystencji. A to nieprawda. Przytoczone wyżej przykłady pokazują, że druga para okularów przydaje się w wielu sytuacjach. Nie traktujmy więc kupna więcej niż jednej pary okularów jako rzeczy zbytecznej, ale jako konieczność!

Tomasz Klank, właściciel salonów optycznych KLANK OPTYK