Samo Zdrowie: Zadbaj o swoje oczy

Jak powinniśmy dbać o wzrok? – w rozmowie z Agnieszką Rogalską, doradza, tłumaczy i wyjaśnia Tomasz Klank, właściciel salonów Klank Optyk.

W Polsce 70 procent osób ma zdiagnozowaną wadę wzroku…

To zatrważające. Przecież za pomocą wzroku odbieramy aż 80 procent informacji o otaczającym nas świecie. Wada wzroku już na poziomie -0.50D obniża zdolność rozpoznawania szczegółów o 50 procent.

Co zrobić w sytuacji, w której wada refrakcji jest większa?

Osobą pierwszego kontaktu jest optometrysta. Jeżeli brak komfortu w codziennym życiu jest spowodowany wadą wzroku, to właśnie ten specjalista ustali to najdokładniej. W sytuacji, w których brak ostrości wynika ze zmian chorobowych w gałce ocznej, optometrysta kieruje pacjenta do okulisty. Dlatego tak ważne jest to, aby nasze społeczeństwo zrozumiało właściwą drogę postępowania. Ułatwi to przede wszystkim diagnostykę zaistniałego problemu oraz przyspieszy wdrożenie odpowiednich działań.

W salonach Klank Optyk pracują optometryści?

Oczywiście. Zapraszam. Dokładnie zdiagnozują wadę wzroku tj. krótkowzroczność, dalekowzroczność, czy astygmatyzm oraz zarekomendują właściwe rozwiązanie optyczne, które ułatwi wykonywanie codziennych obowiązków w dali, czy odległościach bliskich.

Z jakiego rodzaju okularów powinien skorzystać pacjent? Okulary jednoogniskowe, relaksacyjne, biurowe, czy może progresywne?

Do wybrania właściwego rozwiązania nie wystarczy sama recepta na okulary. Kluczową kwestią jest poznanie potrzeb wzrokowych naszego pacjenta. Stąd od wielu lat czujemy się w obowiązku właściwie je określić już w pierwszym etapie rozmowy z pacjentem. Pytania o charakter wykonywanej pracy, ulubione aktywności fizyczne, czy sposób spędzania czasu po pracy, tętnią w DNA naszej firmy. W myśl zasady „kto pyta, nie błądzi” wysoka skuteczność trafionych rekomendacji wynika z umiejętnej obsługi klienta. W efekcie okazuje się, że jedna para okularów często nie odpowiada na wszystkie potrzeby naszych pacjentów.

Z czego wynika rekomendacja więcej niż jednej pary okularów?

Przedstawimy to na przykładzie obuwia. Zwykle potrzebujemy kilku par butów – w jednych uprawiamy sport, kolejne są nam potrzebne do pracy, zaś trzecią parę wykorzystujemy do codziennych czynności. Z okularami jest podobnie i na pewno inne szkła posłużą nam w pracy, a inne na plaży.

Ale rekomendacja nie jest przymusem zakupu na przykład trzech rozwiązań?

Staramy się jedynie poszerzyć horyzonty naszego pacjenta, pokazując mu w jaki sposób może on ułatwić sobie codzienne funkcjonowanie. Ostateczna decyzja zawsze należy do klienta, który pozyskaną od nas wiedzę będzie mógł wykorzystać w przyszłości.

W którym momencie należy wybrać się do specjalisty?

Niewyraźne widzenie, zmęczenie oczu, łzawienie, czy ból głowy podczas pracy w bliskich odległościach jest wystarczającym znakiem do umówienia wizyty. Profilaktyka zachęca do badania wzroku minimum raz na 2 lata. Celem takich wizyt jest monitorowanie ewentualnych zmian wady refrakcji i świadomość aktualnej kondycji wzroku u naszego pacjenta.

W Kielcach powstało centrum okulistyczno-optyczne Klank Optyk Kids (ul. Zagnańska 92/5), z którego mogą korzystać wyłącznie młodsi pacjenci.

Bo o oczach najmłodszych również trzeba pamiętać. Opieką, badaniami oraz oczywiście leczeniem powinny być objęte wcześniaki, maluchy, a także młodzież. Niestety, ale często rodzice nie zdają sobie sprawy z problemów wzrokowych dzieci. Maluszek nie wie, czym jest dobre widzenie, dlatego nie zgłasza problemów. Z tego względu badania profilaktyczne są wręcz niezbędne. Stąd powstał pierwszy w Kielcach, a drugi w naszym województwie salon optyczny skierowany dla dzieci.

A jak chronić oczy w przed słońcem?

W dzisiejszych czasach coraz więcej mówi się o negatywnym wpływie dużej ilości promieniowania słonecznego na nasze zdrowie i wygląd. Często pacjenci nie zdają sobie sprawy, że latem nie wystarczy chronić przed słońcem jedynie skóry. Oczy też wymagają zabezpieczenia, a trzeba również pamiętać o tym, że to właśnie skóra wokół oczu jest najdelikatniejszą powłoką naszego ciała. Nadmierna ekspozycja oczu na słońce, a co za tym idzie, na promieniowanie UV, może mieć brzemienne skutki.

Szacuje się, że 10 procent przypadków zaćmy można przypisać nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV. Zwyrodnienie plamki żółtej jest przyczyną utraty wzroku u ponad 50 procent pacjentów.

I dlatego warto zastanowić się, czy inwestycja w atestowane okulary przeciwsłoneczne to jedynie kwestia mody. Klienci, którzy na co dzień korzystają z okularów korekcyjnych, mogą skorzystać z oferty producentów proponujących rozwiązanie przeciwsłoneczne z korekcją pacjenta. Tu wachlarz możliwości jest bardzo szeroki. Czołowi producenci, jak choćby Seiko i Hoya, oferują swoim klientom możliwość wykonania okularów przeciwsłonecznych barwionych, polaryzacyjnych, czy fotochromowych, z uwzględnieniem wady wzroku konsumenta.

W tym sezonie niezwykłym zainteresowaniem cieszą się okulary korekcyjne barwione…

Jesteśmy niezwykle dumni z faktu, iż to nasze salony mają w ofercie tego typu produkty, najlepszych i uznanych firm. Jakość ma znaczenie.   

Kielce, al. Księdza Jerzego Popiełuszki 56 (naprzeciw Castoramy)
tel. 41 367 27 01
klank.optyk@op.pl
Godziny otwarcia
Poniedziałek – Piątek: 10.00 – 18.00
Sobota: 10.00 – 14.00