Coraz więcej przedsiębiorców zamyka bądź zawiesza swoją działalność gospodarczą. Powody? Polski Ład w tym m.in. wysokość składki zdrowotnej, inflacja, podwyżki płacy minimalnej.
To dane InfoCredit, Z najnowszych wynika, że w okresie od stycznia do września 2023 roku zamknięto ponad 144 tys. działalności gospodarczych. Z kolei zawieszonych zostało 268,6 tys. Oznacza to, że w pierwszych trzech kwartałach 2023 roku odnotowano rekordową liczbę zarówno zawieszanych jak i zamykanych działalności gospodarczych – łączna liczba to 412,8 tys. Natomiast w tym samym okresie założono oraz wznowiono 368,7 tys. działalności gospodarczych.
Nowe i wznowione mikrobiznesy nie równoważą ubytków. Przeciwnie – pomiędzy tymi na plus i tymi na minus nierównowaga się stale pogłębia
– czytamy na stronie Info Credit.
Mikroprzedsiębiorcy potrzebują wsparcia
Co niszczy przedsiębiorców? Rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej. M.in. wysokie składki zdrowotne, których ze względu na obowiązujący Polski Ład nie można odliczyć od podatku. Problemy małych firm, to też pokłosie pandemii, czy wysokiej inflacji w ostatnich miesiącach. Mikroprzedsiębiorcom nie pomaga także podnoszenie płacy minimalnej.
Kryzys działalności gospodarczych
Dane InfoCredit wskazują na kryzys wśród mikroprzedsiębiorców.
Ostatnie lata to zdecydowanie trudny czas dla prowadzenia biznesu. Problem ten dotyczy nie tylko Polski, choć to dane z naszego kraju martwić powinny nas w największym stopniu. Nie da się ukryć, że pandemia koronawirusa wraz z całą serią lockdownów, wojna na Ukrainie, lawinowy wzrost kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, skutki inflacji czy następstwa Polskiego Ładu odcisnęły swoje piętno na kondycji firm prowadzących działalność na terytorium RP. Przedsiębiorcy w najbliższej perspektywie mierzyć będą musieli się także ze skutkami dwóch podwyżek płacy minimalnej
– komentuje dane Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.
Warto też zauważyć, że już w ubiegłym roku wskazywano, że liczby zawieszanych i zamykanych działalności gospodarczych są rekordowe. W całym 2022 roku zawieszono 347,3 tys. biznesów, natomiast zlikwidowanych zostało 193,2 tys., co było najwyższym wynikiem od 2014 roku.
Przed nami podwyżka płacy minimalnej
Związek Przedsiębiorców i Pracodawców wskazuje, że dwie podwyżki płacy minimalnej planowane na 2024 rok mogą wpłynąć negatywnie na kondycję polskiej gospodarki. Przypomnijmy, że płaca minimalna w Polsce od początku stycznia będzie wynosić 4242 zł brutto, a od lipca kwota wzrośnie do 4300 zł brutto.
Czytaj także:
http://2tk.pl/spojrzenia/majstrowania-przy-placy-minimalnej-ciag-dalszy/