O tym się mówi: Nie przegap, czyli wydarzyło się w Kielcach – 7 stycznia 2024 roku

7 stycznia, 2024, autor: oprac.red.

Zablokuj PESEL, młoda kadra towarzysko najlepsza, wraca Korona – jej rywal to Sturm Graz… Nasze podsumowanie dla Was 7 stycznia 2024 r.

mObywatel z wyczekiwaną funkcją
mObywatel-zastrzeganie-PESEL
W aplikacji mObywatel jest już dostępna funkcja zastrzegania numeru PESEL.
Fot. archiwum

Aplikacja mObywatel doczekała się możliwości zastrzeżenia numeru PESEL. Dotąd była do tego potrzebna przeglądarka na komputerze.

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że w aplikacji mObywatel jest już dostępna funkcja zastrzegania numeru PESEL. W tym samym miejscu można cofnąć zastrzeżenie PESEL, dowiedzieć się, kto sprawdzał nasz PESEL, a także zobaczyć, kiedy numer był zastrzeżony, a kiedy nie.

To duże ułatwienie dla Polaków, bo teraz można to szybko zrobić w smartfonie, bez logowania się do rządowych serwisów przez komputer.

Możliwość zastrzeżenia numeru PESEL weszła w życie 17 listopada. Ma minimalizować zagrożenia, jakie wiążą się z częstymi wyciekami danych osobowych. Przestępcy, posługując się wykradzionymi informacjami, w tym także numerem PESEL, mogą np. zaciągać w imieniu swoich ofiar kredyty lub zawierać umowy telekomunikacyjne. Zastrzeżenie ma im w tym przeszkodzić, chociaż system zacznie w pełni działać dopiero od 1 czerwca 2024 r. Już teraz można zablokować PESEL, ale dopiero za pół roku banki dokonają pełnej integracji z rządową usługą i będą zobowiązane do sprawdzania statusu PESEL przed zawarciem umów.

Towarzysko najlepsi

Reprezentacja Polski do lat 21 wygrała towarzyski turniej rozgrywany w Kielcach. Dzisiaj pokonała Austrię 29:24 (13:10). Przypomnijmy, że w piątek młoda kadra uporała się z Norwegią. W reprezentacji zagrało ośmiu zawodników, na co dzień trenujących w Kielcach.

Turniej był jednym z etapów przygotowań Polaków do mistrzostw świata, które odbędą się w 2025 roku w naszym kraju. Jedną z miast gospodarzy będą Kielce.

Sturm Graz rywalem Korony

Już jutro, w poniedziałek 8 stycznia, piłkarze Korony Kielce rozpoczną przygotowania do wiosennej części sezonu PKO Bank Polski Ekstraklasy. Ponoć ma nie być żadnych absencji, późniejszych przyjazdów, etc. – stawić się mają wszyscy.

Do piątku, 12 stycznia Korona trenować ma na własnych obiektach. Dzień później, w sobotę 13 stycznia, kielczanie polecą do Turcji, na czternastodniowy obóz w Antalyi.

Korona rozegra cztery mecze kontrolne. 17 stycznia z austriackim Sturm Graz (to obecny uczestnik Ligi Europy), 20 stycznia z serbskim FK Voždovac i 26 stycznia z Dynamo České Budějovice. Trwają jeszcze poszukiwania rywala z którym Korona mogła by zagrać drugi mecz 26 stycznia.

Po powrocie, piłkarze rozegrają 3 lutego w Kielcach mecz kontrolny z Piastem Gliwice, a w poniedziałek 12 lutego w 20. kolejce PKO Bank Polski Ekstraklasy zmierzą się w Kielcach z ŁKS Łódź.

Trwa sprzedaż karnetów. Napisaliśmy o tym tutaj.

Lodowisko i parking radnym się podoba
Binkowski-Resort-Kielce
Wizualizacje robią wrażenie, plany brzmią aż niewiarygodnie. Przyglądamy się uważnie i kibicujemy.
Fot. Internet

Komisja ładu przestrzennego pozytywnie zaopiniowała plany zbycia miejskich działek dla hotelu Binkowski. Wprawdzie radni dociekali, czy nie zablokuje to rozbudowy drogi przez Pakosz i czy cena nie jest zbyt niska, to jednak pomysł właścicieli hotelu (pisaliśmy o nim tutaj) wzbudził ich zachwyt.

Na najbliższą sesje kieleckiej rady miasta – 11 stycznia – trafią więc dwie uchwały związane z planami rozbudowy.

Pierwsza to zgoda na dzierżawę bez przetargu działki o powierzchni 8247 m kw. w lesie komunalnym za ponad 10 tys. zł rocznie. Mają tam powstać m.in. alejki służące zimą jako lodowisko, a latem jako strefa dla rolkarzy.

Druga uchwała dotyczy zamiany trzech miejskich działek – w tym z budynkami socjalnymi – na 19 mieszkań dla ich lokatorów. Jeśli radni wyrażą zgodę będzie możliwa budowa parkingu podziemnego z basenami na dachu.

Zobacz także:

http://2tk.pl/wiadomosci-kielce/bestia-czai-sie-przy-krakowskiej-255/