Pierwsza sesja Rady Miasta za nami, obszary wpływu w sejmiku województwa podzielone, a dla młodych w Kielcach miejsca nie ma. Nasze podsumowanie dla Was – 7 maja 2024 r.
Pierwsza sesja Rady Miasta za nami
Radni ślubowali, nowa prezydent Kielc, Agata Wojda już jest zaprzysiężona, a przewodniczącym Rady Miasta został Karol Wilczyński z klubu Koalicji Obywatelskiej. Oprócz niego w prezydium zasiądzie troje wiceprzewodniczących: Anna Mazur-Kałuża z klubu Perspektywy, Jarosław Machnicki z Koalicji Obywatelskiej oraz Marcin Stępniewski z Prawa i Sprawiedliwości.
Przypomnijmy. W nowej radzie miasta zasiada 25 radnych – 10 z klubu Koalicji Obywatelskiej, 10 z klubu Prawa i Sprawiedliwości, 4 z komitetu Przyjazne Kielce (klub przyjął nazwę Perspektywy) oraz jeden radny Lewicy.
Obszary wpływu podzielone
Członkowie zarządu województwa podzielili kompetencje.
Marszałek Renata Janik w dalszym ciągu będzie osobiście nadzorować Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego, czyli dystrybucję funduszy unijnych na projekty społeczne. Oznacza to że w dalszym ciągu będzie jej podlegać Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej. Poza tym pod jej nadzorem mają być sprawy związane z szeroko pojętą kontrolą urzędu, ale też zarządzaniem kryzysowym.
Wicemarszałek Marek Bogusławski będzie zajmował się służbą zdrowia. Sprawować będzie też nadzór nad Departamentem Środowiska i Gospodarki Odpadami.
Grzegorz Socha, drugi z wicemarszałków obejmie nadzór nad Departamentem Inwestycji i Rozwoju. Ponadto ma objąć nadzór nad rolnictwem. Może to oznaczać nadzór nad dzisiaj istniejącymi departamentami – Przyrody i Klimatu, a także Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Andrzej Pruś jako członek zarządu województwa ma być odpowiedzialny za drogi. Będzie mu podlegać Departament Infrastruktury, Transportu i Komunikacji, ale także Departament IT oraz Departament Nieruchomości, Geodezji i Planowania Przestrzennego. Ma ponadto sprawować nadzór nad kancelarią sejmiku.
Anita Koniusz jako członek zarządu województwa będzie odpowiedzialna za sprawy kulturalno-oświatowe. Będą jej podlegać Departament Edukacji, Sportu, Turystyki i Spraw Zagranicznych, a także Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dla młodych w Kielcach nie ma miejsca
Wbrew szumnym zapowiedziom żaden z juniorów nie znalazł się w zespole Industrii Kielce na Final Four Orlen Pucharu Polski. Większość z nich „za chwilę” opuści nasze miasto. Będą grać w innych zespołach, albo zrezygnują z piłki ręcznej. I tak się dzieje w naszym mieście od lat. Dla młodych w Kielcach nie ma miejsca.
Więcej napisaliśmy tutaj.
Zobacz także:
Kompetencje, czyli kieleckie braki
Co wiemy o potencjale kieleckich zasobów ludzkich i o tym, jak zarządzać talentami mieszkańców? A to każdy, kto chce mieć jakikolwiek wpływ na Kielce, wiedzieć powinien.
Więcej napisaliśmy tutaj.