O tym się mówi: Nie przegap, czyli wydarzyło się w Kielcach – 4 stycznia 2024 roku

4 stycznia, 2024, autor: oprac.red.

Historyczny Plac Wolności – wkrótce ruszy tam znów płatny prywatny parking – tanio nie będzie. W piątek i niedzielę na kibiców piłki ręcznej w Kielcach czeka nie lada gratka. Nagroda Miasta Kielce poniżej minimalnej płacy.

Tanio nie będzie

Plac-Wolności-Kielce
Kielce, Plac Wolności, 4 czerwca 2010 r.
Fot. Facebook/ Grupa Kielce na przestrzeni lat
Plac-Wolności-Kielce
Kielce, Plac Wolności, rok 2023.
Fot. archiwum

I tak już jest od lat. Historyczny Plac Wolności będzie przez kolejne 3 lata parkingiem. Za 75 tys. zł miesięcznie. Wkrótce ruszy tam znów płatny prywatny parking. Tanio nie będzie. Za 1 godzinę parkowania zapłacimy 5 zł. Więcej napisaliśmy tutaj.

Tekst Ryszarda Biskupa o historycznym placu zamienionym w parking przeczytacie tutaj.

Młoda reprezentacja w Kielcach

Kielce-Polska-piłka-ręczna
Fot. ŚZPR w Kielcach

W piątek i niedzielę na kibiców piłki ręcznej w Kielcach czeka nie lada gratka. W akcji będą mogli zobaczyć polską młodzież przygotowująca się do mistrzostw świata do lat 21. Młodzi Polacy zagrają z Norwegią i Austrią.

Wśród młodych reprezentantów są bramkarz Industrii Kielce Nikodem Błażejewski i siedmiu graczy trenujących na co dzień w Kielcach, w Szkole Mistrzostwa Sportowego Związku Piłki Ręcznej. Ponadto trenerem młodych reprezentantów jest były bramkarz Iskry – Rafał Bernacki, na co dzień jeden z trenerów SMS ZPRP.

Młoda kadra to zawodnicy urodzeni w 2004 roku i młodsi. Młodzieżowe mistrzostwa świata do których się przygotowują zorganizuje Polska w 2025 roku. Jednym z miast w których odbywać się rywalizacja są Kielce

Terminy „polskich” meczów

5 stycznia,  godz. 18.00 Polska – Norwegia

7 stycznia, godz. 11.00 Polska – Austria

Wstęp na trybuny Hali Legionów będzie bezpłatny.

Transmisje ze wszystkich spotkań Polaków będą dostępne w Internecie – kanał Handball Polska/serwis YouTube.

Niskie nagrody Miasta Kielce

Do 15 stycznia br. można zgłaszać kandydatów do Nagrody Miasta Kielce za rok 2023. Laureaci otrzymają po… 4 000 zł. Brutto! Miasto Kielce nie ceni zasłużonych dla niego ludzi. Dlaczego? Czym się kieruje? Nie wiadomo.

Warto wiedzieć, że regulamin nagrody określa, że:

nagroda indywidualna nie może być wyższa niż 3-krotne przeciętne wynagrodzenie miesięczne za trzeci kwartał danego roku, obwieszczone przez Prezesa GUS.

Z kolei nagroda zespołowa:

nie może być wyższa niż 4-krotna wartość nagrody indywidualnej.

I teraz przypomnijmy, że przeciętne wynagrodzenie za trzeci kwartał 2023 r. wyniosło 7 194,95 zł brutto. I dołóżmy informację, że minimalne wynagrodzenie od stycznia br. to 4 242 zł brutto. Jak się do powyższych kwot ma wysokość Nagrody Miasta Kielce?

Nagrody przyznawane są przez prezydenta miasta za wybitne osiągnięcia gospodarcze, kulturalne, naukowe, sportowe lub społeczne, zasługi dla promocji i rozwoju Kielc. Mogą być indywidualne lub zbiorowe.

Zgłoszenia kandydatów będą przyjmowane do 15 stycznia. Prawo zgłoszenia, zgodnie z regulaminem, mają przewodniczący rady miasta, komisje tej rady, kluby radnych, prezydent miasta, organizacje gospodarcze, społeczne, zawodowe, związkowe, związki i stowarzyszenia twórcze, związki wyznaniowe, dyrektorzy i prezesi jednostek gospodarczych.

Wymienione wyżej osoby i podmioty mogą przesyłać zgłoszenia pocztą tradycyjną (na adres: Urząd Miasta Kielce, Wydział Edukacji, Kultury i Sportu, ul. Strycharska 6, 25-659 Kielce) lub elektroniczną (kultura@um.kielce.pl).

Wniosek powinien zawierać: imię i nazwisko kandydata, datę i miejsce urodzenia, wykształcenie, miejsce zamieszkania, miejsce pracy, zajmowane stanowisko oraz szczegółowe uzasadnienie. W celu ułatwienia kontaktu z laureatami prosimy także o podanie numeru telefonu kandydata oraz zgłaszającego kandydaturę.

– to informacja ze strony internetowej ratusza. Całość tutaj.

Zobacz również:

http://2tk.pl