O tym się mówi: Nie przegap, czyli wydarzyło się w Kielcach – 29 stycznia 2024 roku

29 stycznia, 2024, autor: oprac.red.

Industria z medalami, jest drożej, ale saga z siedzibą „Kubusia” zakończona, budżet – po zmianach – przyjęty. Nasze podsumowanie dla Was – 29 stycznia 2024 r.

Medale dla Industrii

Grający w Industrii Kielce reprezentanci Francji – obrotowy Nicolaus Tournat oraz skrzydłowi Dylan Nahi i Benoit Kounkoud zostali mistrzami Europy w piłce ręcznej. Doceniony też został inny zawodnik z Kielc – bramkarz Andreas Wolff. Więcej napisaliśmy tutaj.

Dodajmy też, że do Niemiec na Mistrzostwa Europy 2024 pojechało dziesięciu zawodników Industrii Kielce: reprezentanci Polski Michał Olejniczak oraz Szymon Sićko, Hiszpanii – Alex i Daniel Dujshebaevowie, Niemiec – Andreas Wolff, Chorwacji – Igor Karacić, Islandii – Haukur Thrastarson oraz Francji, wspomniani już mistrzowie – Dylan Nahi, Benoit Kounkoud i Nicolas Tournat.

Warto również wspomnieć, że mistrzem Afryki został Hassan Kaddah.

Industria-Kielce
Hassan Kaddah.
Fot. kielcehandball.pl
Siedziba „Kubusia” gotowa
Teatr-Kubuś-Kielce
Wizualizacja. Tak ma być.
Fot. www.teatrkubus.pl

Budowa nowej siedziby Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach zakończona. W budynku prowadzone są obecnie odbiory techniczne.

Prace związane z nowa siedzibą teatru rozpoczęły się w październiku 2021 roku, ale saga dotycząca siedziby „Kubusia”  trwa co najmniej od 2017 roku. Na potrzeby instytucji zaadaptowano budynek dawnej kuźni i dworu starościńskiego na kieleckim Wzgórzu Zamkowym. Nowy teatr to prawie 2 tys. m kw. powierzchni użytkowej, dwie sceny – duża na 150 osób i mała, która pomieści 80 widzów.  Znalazło się również miejsce na foyer, zaplecze sanitarne, szatnie, biuro organizacji widowni i bufet. Adaptacja budynków to koszt blisko 40 mln zł.  W 2017 roku podawano, iż całość prac będzie kosztować połowę tej kwoty – 20 mln zł.

Do nowego teatru będziemy się mogli wybrać prawdopodobnie z końcem sierpnia br. Jak na razie teatr funkcjonuje przy ulicy Dużej 9 w Kielcach.

Najbliższe spektakle

Wtorek, 30 stycznia

g. 9, Amelka, Bóbr i Król na dachu

g. 11, Amelka, Bóbr i Król na dachu

Środa, 31 stycznia

g. 9, Amelka, Bóbr i Król na dachu

g. 11, Amelka, Bóbr i Król na dachu

Repertuar na luty podajemy tutaj.

Więcej zdjęć wizualizacji tutaj.

Budżet dla województwa

Sejmik Województwa Świętokrzyskiego przyjął budżet na 2024 rok. Było to drugie podejście wojewódzkich radnych. W pierwszym, grudniowym, budżet przepadł.

Co się zmieniło? Zmniejszono o ponad 7 milionów zł wydatki na administrację, zmniejszono o 1 milion zł wydatki na utrzymanie Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu, zwiększono o ponad 1 milion zł dotacje dla instytucji kultury podległych Samorządowi Województwa – dla Filharmonii Świętokrzyskiej – 350 tysięcy złotych, Wojewódzkiego Domu Kultury – 300 tysięcy złotych, Europejskiego Centrum Bajki – 250 tysięcy złotych, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej – 250 tysięcy złotych, zwiększono o 15 milionów 600 tysięcy zł wydatki związane niezrealizowanym w 2023 roku planem wydatków na realizację zadań inwestycyjnych na drogach wojewódzkich, zwiększono o 12 milionów złotych wydatki dla Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach na dokończenie przebudowy siedziby teatru.

Do budżetu wprowadzono nowe pozycje. Są to m.in. „Program stypendialny Województwa Świętokrzyskiego dla studentów I roku publicznych wyższych uczelni technicznych z terenu województwa świętokrzyskiego” – 1 milion 150 tysięcy zł na 2 lata, zwiększenie wydatków o 500 tysięcy zł na finansowanie lub dofinansowanie zadań realizowanych przez kluby sportowe działające w formie stowarzyszeń.

Nie przegap – zobacz koniecznie:

O tym się mówi