O tym się mówi: Nie przegap, czyli wydarzyło się w Kielcach – 23 maja 2024 roku

23 maja, 2024, autor: oprac.red.

„Biała sobota” w ŚĆO, czyli „Badamy nie tylko mamy”, Exodus z Korony już się rozpoczął, a „7 w Kielcach” mają patronat Prezydent Kielc. Nasze podsumowanie dla Was – 23 maja 2024 r.

„Biała sobota” w ŚĆO, czyli „Badamy nie tylko mamy”

Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach zaprasza w sobotę, 25 maja, na bezpłatne badania profilaktyczne i konsultacje. Panie będą miały możliwość wykonania  bezpłatnej mammografii i cytologii

Mammografia, to badanie przeznaczone dla kobiet między 45 a 74 rokiem życia. Z kolei cytologia dedykowana jest dla pań od 25 do 64 roku życia.

W ramach wydarzenia Amazonki nauczą samobadania piersi na fantomach. Zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Rak piersi dotyka bowiem także panów!

Chcący skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych muszą się uprzednio zarejestrować. W przypadku mammografii pod numerem telefonu: 607 77 88 88. Uwaga! Badanie należy wykonywać co dwa lata. Zapisy na bezpłatną cytologię prowadzone są pod numerem telefonu: 609 99 00 33. Uwaga! Badanie należy powtarzać co trzy lata.

„Biała sobota” w ŚCO rozpocznie się o godz. 9. Potrwa do godz. 14.

Exodus z Korony już się rozpoczął

Korona-Kielce

Widmo spadku Korony Kielce z ekstraklasy do I ligi zmobilizowało menedżerów zawodników do działania. Najszybciej pracowali ci opiekujący się Jakubem Łukowskim. Piłkarz idzie do Widzewa Łódź.  Kto następny?

Więcej napisaliśmy tutaj.

„7 w Kielcach” z patronatem Prezydent Kielc
7-w-Kielcach
Turniej już na stałe wpisał się w kalendarz dużych polskich imprez dla młodzieży.
Fot. archiwum

III już edycję turnieju młodych piłkarzy ręcznych „7 w Kielcach” patronatem objęła Agata Wojda, Prezydent Miasta Kielce. Trzydniowy maraton z piłką ręczną odbędzie się w tym roku w dniach 13-15 września. Areny zmagań to tradycyjnie hale sportowe przy ulicy Krakowskiej 72 i Jagiellońskiej 90. Organizatorem wydarzenia jest stowarzyszenie „KORONA”.

Więcej napisaliśmy tutaj.

Antykoncepcja awaryjna jest już dostępna w Kielcach
tabletka-dzień-po
Pierwsza apteką w Kielcach, która podpisała umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia jest Apteka „Farmacja” przy ulicy Warszawskiej 154 .
Fot. archiwum

Pierwsza apteką w Kielcach, która podpisała umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia jest Apteka „Farmacja” przy ulicy Warszawskiej 154 . Wnioski z kolejnych aptek są rozpatrywane.

Przypomnijmy. Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego dotyczącego antykoncepcji awaryjnej weszło w życie 1 maja 2024 roku. Została włączona w zakres usług farmaceutycznych. Jest to alternatywne rozwiązanie względem ustawy o tabletce „dzień po”, którą w marcu br. zawetował prezydent Andrzej Duda.

Antykoncepcja awaryjna jest dostępna dla osób od 15 roku życia na podstawie recepty farmaceutycznej. Każda zainteresowana osoba, która chce zażyć taką tabletkę powinna zgłosić się do apteki. Farmaceuta przeprowadzi wywiad farmaceutyczny i wypisze receptę.

Należy pamiętać, że istotną kwestią jest wiek pacjentki. W przypadku osób pomiędzy 15 a 16 rokiem życia wywiad farmaceutyczny przeprowadzany będzie w obecności opiekuna prawnego. A w przypadku osób w wieku 16-18 lat potrzeba zgody równoległej – pacjentki i opiekuna.

Polska, poza Węgrami, jest jedynym krajem Unii Europejskiej, w którym tabletka „dzień po” na bazie octanu uliprystalu dostępna jest wyłącznie na receptę.

Zobacz także:

W świecie sportu

Zobacz też koniecznie:

O tym się mówi