O tym się mówi: Nie przegap, czyli wydarzyło się w Kielcach – 15 czerwca 2024 roku

15 czerwca, 2024, autor: oprac.red.

Industria ma plan, decyzja o dzikiej karcie już w środę, w Koronie zmian wiele, a ŚGP Industria S.A. szuka prezesa i członków zarządu. Nasze podsumowanie dla Was – 15 czerwca 2024 r.

Plan Industrii

Szymon-Wiaderny

Piłkarze ręczni Industrii Kielce rozpoczną przygotowania do nowego sezonu 29 lipca. Pierwsze dni to badania medyczne, a później przez 2 tygodnie będą trenować w Kielcach. 11 sierpnia pojadą na obóz przygotowawczy. Jak zwykle do Santander (Hiszpania). Tam, na zakończenie pobytu, wezmą udział w turnieju. Przeciwnicy nie są jeszcze znani. W Hiszpanii nie będzie zawodników, którzy będą występować ze swoimi narodowymi reprezentacjami w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu.

Trener Talant Dujszebajew będzie miał do dyspozycji wszystkich graczy dopiero 19 sierpnia. A już 23 sierpnia rozpocznie się mocno obsadzony Industria Kielce turniej w niemieckim Melsungen. Zagrają z MT Melsungen, SC Magdeburg, OTP Bank Pick Szeged.

Rozgrywki Orlen Superligi rozpoczną się na przełomie sierpnia i września. Z kolei 7 września w Atlas Arenie w Łodzi Industria Kielce zmierzy się z Orlenem Wisłą Płock w meczu o Superpuchar Polski.

Dzika karta dla Industrii?

Czy kielczanie otrzymają od EHF tzw. dziką kartę uprawniającą do gry w fazie grupowej Ligi Mistrzów? Dowiemy się już 19 czerwca.

W sezonie 2024/25 w Lidze Mistrzów zagra 16 drużyn. Dziewięć z nich jest już znane, bo zakwalifikowało się bezpośrednio z rankingu: to SC Magdeburg i Fuechse Berlin (Niemcy), Barcelona (Hiszpania), Paris Saint-Germain HB (Francja), Orlen Wisła Płock (Polska), Telekom Veszprem (Węgry), Aalborg Handbold (Dania), Kolstad Handball (Norwegia) i Sporting CP (Portugalia). Miejsce w rozgrywkach powinien mieć też mistrz Białorusi, ale EHF wykluczył go z rywalizacji.

Federacja przyzna siedem „dzikich kart”. Oprócz Industrii Kielce o miejsce w elicie starają się:

  • Pick Szeged (Węgry)
  • HBC Nantes (Francja)
  • RK Zagrzeb (Chorwacja)
  • FC Porto (Portugalia)
  • Dinamo Bukareszt (Rumunia)
  • Elverum (Norwegia)
  • Eurofarm Pelister (Macedonia Północna)
  • Gorenje Velenje (Słowenia)
  • Kadetten Schaffhausen (Szwajcaria)

Nieoficjalnie mówi się, że kielecki klub może być spokojny o miejsce w najbardziej prestiżowych rozgrywkach Europy. Trudno sobie wyobrazić, by EHF nie zaprosił do udziału w zmaganiach klubu, który w ostatnich trzech sezonach dwa razy dotarł do finału rozgrywek.

Rekordowy sezon

Industria Kielce znów może pochwalić się najwyższą frekwencją na trybunach w całej Orlen Superlidze piłkarzy ręcznych. Mecze w Hali Legionów gromadziły średnio 2 485 kibiców na mecz. Na drugim miejscu uplasowała się ARGED REBUD KPR Ostrovia Ostrów Wielkopolski, którą w 3mk Arenie Ostrów dopingowało średnio 2 362 fanów. Podium uzupełnia ORLEN Wisła Płock (średnio 2 096 widzów).

Łącznie w całym sezonie rozegrano 218 spotkań, które w halach obejrzało 283 202 kibiców. To o 28 proc. więcej osób niż w sezonie 2022/2023. Zarówno łączna jak i średnia liczba kibiców zgromadzonych podczas meczów ORLEN Superligi stanowi nowy rekord w historii zawodowej ligi piłki ręcznej w Polsce.

W Koronie zmian dużo

Korona-Kielce

26 piłkarzy wzięło udział w pierwszym po urlopowej przerwie treningu Korony Kielce. W tym gronie było siedmiu graczy z zespołów juniorskich. Klub ogłosił, że z sześcioma zawodnikami nie przedłuży kończących się w czerwcu umów.

Z piłkarzy pierwszej drużyny w zajęciach nie brali udziału: przebywający na zgrupowaniach swoich reprezentacji narodowych Yoav Hofmeister i Dominick Zator, kontuzjowani Martin Remacle, Nono i Marcus Godinho oraz Adrian Dalmau – pojawi się w Kielcach w poniedziałek.

Korona nie przedłuży kontraktów z sześcioma piłkarzami. Na liście znaleźli się: Konrad Forenc, Marius Briceag, Kyrylo Petrov, Fredrik Krogstad, Dalibor Takáč i Petteri Forsell.

Z kolei kontrakt Piotra Malarczyka, który także kończy się z końcem czerwca być może zostanie przedłużony. Chce tego trener Kamil Kuzera.

Z drużyn juniorskich na zajęcia pierwszego zespołu zaproszeni zostali także: Nikodem Kuzera, Konrad Ciszek, Kacper Czepielik, Jakub Kowalski, Natan Niedźwiedź, Michał Mikielewicz oraz 15–letni Adam Hańćko.

Z piłkarzy, którzy miniony sezon spędzili na wypożyczeniu, w treningu wzięli udział: Radosław Seweryś, Hubert Zwoźny, Marcel Zapytowski oraz Igor Kośmicki. Kontrakt nie zostanie przedłużony z Januszem Nojszewskim i Jakubem Górskim. Górskiego chce Stal Stalowa Wola.

Ze sztabem szkoleniowym pożegnali się Grzegorz Opaliński i Jacek Kiełb oraz główny fizjoterapeuta Łukasz Miller.

Koniec z absurdem

Wiata przystankowa przy ul. Żelaznej w Kielcach zostanie przeniesiona. Już w wakacje.

Przypomnijmy. Wiata naprzeciwko Dworca PKP nie stoi przy zatoce autobusowej, ale kilkanaście metrów obok. W efekcie autobus zatrzymuje się gdzie indziej, a pasażerowie oczekują w innym miejscu.

 ŚGP Industria S.A. szuka prezesa i członków zarządu

Rada Nadzorcza Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria S.A. ogłosiła nabór na prezesa oraz dwóch członków zarządu spółki.

Ogłoszenia dotyczące konkursu na prezesa oraz dwóch członków zarządu ŚGP Industria S.A. pojawiły się na stronie internetowej spółki. Kandydaci na prezesa i członków zarządu ŚGP Industria mogą się zgłaszać do 18 czerwca br.

Obecnie prezesem spółki jest związany ze Zjednoczoną Prawicą Szczepan Ruman. Od 2017 roku był członkiem zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej w czasie, gdy ministrem obrony narodowej był Antoni Macierewicz. Prezesem ŚGP Industria Szczepan Ruman został w marcu 2020 roku.

Zobacz koniecznie:

O tym się mówi

Potrzeba szybkich działań
rowery
Jacek Kowalczyk.
Fot. FB/Jacek Kowalczyk

Wciąż mamy jeden z najbardziej rozpoznawalnych klubów sportowych w Europie. Potrzeba szybkich działań, by pozostał najsilniejszą sportową marką. Koniecznie z mocnym zapleczem szkolącym zdolną młodzież, bo dzisiaj, niestety, tak nie jest.

„7 w Kielcach” z patronatem Prezydent Kielc i Kuratorium Oświaty
7-w-Kielcach
Turniej już na stałe wpisał się w kalendarz dużych polskich imprez dla młodzieży.
Fot. archiwum

III już edycję turnieju młodych piłkarzy ręcznych „7 w Kielcach” patronatem objęła Agata Wojda, Prezydent Miasta Kielce oraz Kuratorium Oświaty w Kielcach. Trzydniowy maraton z piłką ręczną odbędzie się w tym roku w dniach 13-15 września. Areny zmagań to tradycyjnie hale sportowe przy ulicy Krakowskiej 72 i Jagiellońskiej 90. Organizatorem wydarzenia jest stowarzyszenie „KORONA”.

Więcej napisaliśmy tutaj.

Zobacz także:

W świecie sportu

Zobacz też koniecznie:

O tym się mówi