O tym się mówi: Nie przegap, czyli wydarzyło się w Kielcach – 14 maja 2024 roku

14 maja, 2024, autor: oprac.red.

Budynek dawnej synagogi będzie zmodernizowany, antykoncepcja awaryjna jest już dostępna w Kielcach, a ulicę Seminaryjską od soboty 18 maja omijaj. Nasze podsumowanie dla Was – 14 maja 2024 r.

Budynek dawnej synagogi będzie zmodernizowany
rewitalizacji-śródmieścia-Kielc
Teren przed Synagogą stał się, chcąc nie chcąc, symbolem „zielonej rewitalizacji miasta”.
Fot. Facebook

Budynek dawnej synagogi będzie zmodernizowany dzięki środkom unijnym i rządowym – tak zapowiada Agata Wojda, prezydent Kielc.

 Jeżeli chodzi o możliwości finansowe realizacji tego przedsięwzięcia, są one związane z Funduszami Europejskimi dla Świętokrzyskiego. Miasto Kielce złożyło już fiszkę o uzyskanie 30 mln złotych na modernizację budynku. Natomiast ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego może dofinansować to przedsięwzięcie z programu FEnIKS

– wyjaśnia Wojda.

800 metrów kwadratowych na spotkania, wystawy, koncerty, na życie społeczne miasta, do tej pory było kompletnie bezużyteczne. Jestem przekonany, że to miejsce będzie jednym z najważniejszych centrów życia społecznego w Kielcach. To miasto potrzebuje takich miejsc

– mówił przebywający dzisiaj w Kielcach były już minister kultury i dziedzictwa narodowego, Bartłomiej Sienkiewicz.

Przypomnijmy. Pierwszym etapem modernizacji dawnej synagogi był tzw. skwer wolności, czyli zielona przestrzeń pomiędzy dwoma jezdniami alei IX Wieków Kielc. Inwestycja dofinansowana z rządowego programu Polski Ład, budziła wiele kontrowersji.

Antykoncepcja awaryjna jest już dostępna w Kielcach
tabletka-dzień-po
Pierwsza apteką w Kielcach, która podpisała umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia jest Apteka „Farmacja” przy ulicy Warszawskiej 154 .
Fot. archiwum

Pierwsza apteką w Kielcach, która podpisała umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia jest Apteka „Farmacja” przy ulicy Warszawskiej 154 . Wnioski z kolejnych aptek są rozpatrywane.

Przypomnijmy. Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego dotyczącego antykoncepcji awaryjnej weszło w życie 1 maja 2024 roku. Została włączona w zakres usług farmaceutycznych. Jest to alternatywne rozwiązanie względem ustawy o tabletce „dzień po”, którą w marcu br. zawetował prezydent Andrzej Duda.

Antykoncepcja awaryjna jest dostępna dla osób od 15 roku życia na podstawie recepty farmaceutycznej. Każda zainteresowana osoba, która chce zażyć taką tabletkę powinna zgłosić się do apteki. Farmaceuta przeprowadzi wywiad farmaceutyczny i wypisze receptę.

Należy pamiętać, że istotną kwestią jest wiek pacjentki. W przypadku osób pomiędzy 15 a 16 rokiem życia wywiad farmaceutyczny przeprowadzany będzie w obecności opiekuna prawnego. A w przypadku osób w wieku 16-18 lat potrzeba zgody równoległej – pacjentki i opiekuna.

Polska, poza Węgrami, jest jedynym krajem Unii Europejskiej, w którym tabletka „dzień po” na bazie octanu uliprystalu dostępna jest wyłącznie na receptę.

Seminaryjską omijaj
remont-seminaryjskiej
Remont rozpocznie się w sobotę, 18 maja ok. godz. 23:30.
Fot. kielce.eu

Kierowców i pieszych czekają kolejne utrudnienia w centrum Kielc. Już w sobotę, 18 maja rozpocznie się remont ulicy Seminaryjskiej. Tego dnia, około godziny 23:30 wykonawca – firma Strabag, planuje wprowadzić pierwszy etap zmian w organizacji ruchu na ulicy Seminaryjskiej w Kielcach. Oto one:

  • Ulicą Seminaryjską, od skrzyżowania z ulicą Jana Pawła II i Ogrodową („Krakowska Rogatka”) do skrzyżowania z ulicą Tarnowską będziemy mogli pojechać tylko w jednym kierunku.
  • Na skrzyżowaniu ulic Seminaryjskiej, Jana Pawła II i Ogrodowej („Krakowska Rogatka”) nie będzie sygnalizacji świetlnej. Pojawi się natomiast tymczasowe rondo.
  • Ulica Żeromskiego, na odcinku od ulicy Seminaryjskiej do skrzyżowania z ulicą Wróblewskiego, będzie zamknięta.
  • Na skrzyżowaniu ulic Seminaryjskiej z ulicą Wesołą nie będzie przejścia dla pieszych po stronie zachodniej. Piesi będą mogli korzystać z przejścia po stronie wschodniej.
  • Na północnej jezdni ulicy Bohaterów Warszawy, przy skrzyżowaniu z ulicą Tarnowską, znajdzie się tymczasowy przystanek komunikacji miejskiej.
  • Objazd ulicy Seminaryskiej będzie przebiegał ulicami: Tarnowską – Wojska Polskiego – Miodowicza – Jana Pawła II.
  • Do ulic Wróblewskiego i Głowackiego dojedziemy ulicami Tarnowską – Zagórską – Żeromskiego.

Zmiany w organizacji ruchu obowiązywać będą do odwołania.

Remont ulicy Seminaryjskiej jest częścią Projektu „Poprawa dostępności komunikacyjnej w śródmieściu Kielc”, który zakłada przebudowę 13 ulic: Paderewskiego, Solnej, Kaczmarka, Żeromskiego, Głowackiego, Śniadeckich, Seminaryjskiej, Nowy Świat, Silnicznej, Panoramicznej, Złotej, Równej i Al. IX Wieków Kielc, tworzących istotny układ komunikacyjny w śródmieściu Kielc.
Przypomnijmy. Na realizację projektu miasto Kielce pozyskało środki z Rządowego Programu Polski ład: Program Inwestycji Strategicznych. Całkowita wartość inwestycji – 70,5 miliona złotych, a dofinansowanie wyniesie 61,7 miliona złotych.  

Dla młodych w Kielcach nie ma miejsca

Wbrew szumnym zapowiedziom żaden z juniorów nie znalazł się w zespole Industrii Kielce na Final Four Orlen Pucharu Polski. Większość z nich „za chwilę” opuści nasze miasto. Będą grać w innych zespołach, albo zrezygnują z piłki ręcznej. I tak się dzieje w naszym mieście od lat. Dla młodych w Kielcach nie ma miejsca.

Więcej napisaliśmy tutaj.

Zobacz także:

W świecie sportu

Kompetencje, czyli kieleckie braki
zbigniew-brzeziński-kielce
Zbigniew Brzeziński, Lider grupy roboczej Edukacja i Kariera Sektorowej Rady ds. Kompetencji Sektora Komunikacji Marketingowej, specjalista w Miejskim Urzędzie Pracy w Kielcach.
Fot. archiwum autora

Co wiemy o potencjale kieleckich zasobów ludzkich i o tym, jak zarządzać talentami mieszkańców? A to każdy, kto chce mieć jakikolwiek wpływ na Kielce, wiedzieć powinien.

Więcej napisaliśmy tutaj.

Zobacz koniecznie:

O tym się mówi