O tym się mówi: Nie przegap, czyli wydarzyło się w Kielcach – 11 czerwca 2024 roku

11 czerwca, 2024, autor: oprac.red.

W kraju wybory do PE wygrała KO, w naszym województwie PiS, Szydło, Sienkiewicz, Tarczyński bez konkurencji, a Korona w nowej odsłonie jest na sprzedaż. Nasze podsumowanie dla Was – 11 czerwca 2024 r.

Wybory do PE – wyniki

wybory-Parlament-Europejski

W naszym okręgu wyborczym nr 10 – Świętokrzyskie i Małopolska – największym w Polsce uprawnionych do głosowania było ponad 3,5 mln osób. Zarejestrowanych zostało 9 komitetów wyborczych. Wygrało Prawo i Sprawiedliwość. W kraju triumfowała Koalicja Obywatelska.

Wyniki głosowania – Świętokrzyskie oraz Małopolska
 • Prawo i Sprawiedliwość – 44,05 procent, 655 777 głosów
 • Koalicja Obywatelska – 26,96, 401 371 głosów
 • Konfederacja Wolność i Niepodległość – 14,14 procent, 210 553 głosy
 • Trzecia Droga, Polskie Stronnictwo Ludowe i Polska 2050 – 8,81 procent, 131 106 głosów
 • Lewica – 4,73 procent, 70 403 głosy

Żadne z pozostałych pięciu ugrupowań nie przekroczyło 1 procenta.

Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego – tylko województwo świętokrzyskie
 • Prawo i Sprawiedliwość – 47,02 procent, 168 628 głosów
 • Koalicja Obywatelska – 20,45, 73 348 głosów
 • Trzecia Droga, Polskie Stronnictwo Ludowe i Polska 2050 – 14,24 procent, 51 058 głosów
 • Konfederacja Wolność i Niepodległość – 12,50 procent, 44 841 głosów
 • Lewica – 4,65 procent, 16 689 głosów

Żadne z pozostałych pięciu ugrupowań nie przekroczyło 1 procenta.

Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego w całej Polsce
 • Koalicja Obywatelska – 37,06 procent
 • Prawo i Sprawiedliwość – 36,16 procent
 • Konfederacja Wolność i Niepodległość – 12,08 procent
 • Trzecia Droga, Polskie Stronnictwo Ludowe i Polska 2050 – 6,91 procent
 • Lewica – 6,30 procent
Podział mandatów w Polsce
 • Koalicja Obywatelska – 21 mandatów
 • Prawo i Sprawiedliwość – 20 mandatów
 • Konfederacja Wolność i Niepodległość – 6 mandatów
 • Trzecia Droga, Polskie Stronnictwo Ludowe i Polska 2050 – 3 mandaty
 • Lewica – 3 mandaty
Mandaty z okręgu nr 10

Z listy świętokrzysko-małopolskiej mandaty uzyskali: Bartłomiej Sienkiewicz i Jagna Marczułajtis-Walczak z Koalicji Obywatelskiej. Z Prawa i Sprawiedliwości europosłami zostali Beata Szydło, Dominik Tarczyński i Arkadiusz Mularczyk. Ponadto, z Trzeciej Drogi w Brukseli popracuje Adam Jarubas, a z Konfederacji Grzegorz Braun.

Zobacz koniecznie:

O tym się mówi

Korona w nowej odsłonie i na sprzedaż

Korona-Kielce

Jest nowa rada nadzorcza, nowy prezes (na razie p.o.). W Koronie rozpoczęły się zmiany organizacyjne. Pierwsze już za nami, ale będą kolejne.

Przewodniczącym Rady Nadzorczej został mecenas Krzysztof Hajdamowicz, specjalista prawa gospodarczego. W jej skład weszli także: prawnik Karol Jakubczyk, który został oddelegowany do pełnienia funkcji prezesa klubu przez najbliższe trzy miesiące oraz Ewelina Włodarczyk, doradca finansowa, specjalistka rachunkowości i zarządzania i Anna Wierzchowska, adwokat z doświadczeniem w zakresie prawa sportowego, która prowadziła również obsługę prawną Korony Kielce.

Przypomnijmy klub i spółkę czeka audyt. Kiedy? Na razie nie wiadomo.  Władze miasta deklarują, że Korona jest na sprzedaż.

„Rozlicz PIT w Kielcach” – są zwycięzcy loterii podatkowej

PIT-rozlicz-w-Kielcach

Zwycięzcy loterii podatkowej „Rozlicz PIT w Kielcach” zostali już wyłonieni. Od 6 do 21 czerwca firma zajmująca się obsługą loterii kontaktuje się ze zwycięzcami.

Przypomnijmy. W tym roku łączna wartość nagród wyniosła 30 000 złotych. Ufundowano po 5 nagród w kwocie 2 000 zł i nagrodę główną – 10 000 zł.

Koszt organizacji tegorocznej edycji loterii podatkowej w Kielcach to ponad 60 tys. zł. Z informacji ratusza wynika, że do loterii zgłosiło się 205 nowych podatników.

Srebrni juniorzy KS VIVE Kielce zostaną „na lodzie”?
awans-do-I-ligi
KS VIVE Kielce Junior – 2023/2024.
Fot. Marek Malarz

„Junior zrobił swoje junior może odejść” ? Wszystko na to wskazuje. Wciąż bowiem nikt nie umie odpowiedzieć na pytanie, czy zespół, który wywalczył sportowy awans zostanie zgłoszony do rozgrywek I ligi piłkarzy ręcznych. Zarząd Stowarzyszenia KS VIVE  Kielce wciąż milczy. A czas nagli. Zostało kilka dni.

Więcej napisaliśmy tutaj.

Nikogo w Kielcach to nie obchodzi. Więcej napisaliśmy tutaj: „Dla młodych w Kielcach nie ma miejsca”.

Przeczytaj koniecznie:
Potrzeba szybkich działań
rowery
Jacek Kowalczyk.
Fot. FB/Jacek Kowalczyk

Wciąż mamy jeden z najbardziej rozpoznawalnych klubów sportowych w Europie. Potrzeba szybkich działań, by pozostał najsilniejszą sportową marką. Koniecznie z mocnym zapleczem szkolącym zdolną młodzież, bo dzisiaj, niestety, tak nie jest.

„7 w Kielcach” z patronatem Prezydent Kielc i Kuratorium Oświaty
7-w-Kielcach
Turniej już na stałe wpisał się w kalendarz dużych polskich imprez dla młodzieży.
Fot. archiwum

III już edycję turnieju młodych piłkarzy ręcznych „7 w Kielcach” patronatem objęła Agata Wojda, Prezydent Miasta Kielce oraz Kuratorium Oświaty w Kielcach. Trzydniowy maraton z piłką ręczną odbędzie się w tym roku w dniach 13-15 września. Areny zmagań to tradycyjnie hale sportowe przy ulicy Krakowskiej 72 i Jagiellońskiej 90. Organizatorem wydarzenia jest stowarzyszenie „KORONA”.

Więcej napisaliśmy tutaj.

Antykoncepcja awaryjna jest już dostępna w Kielcach
tabletka-dzień-po
Pierwsza apteką w Kielcach, która podpisała umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia jest Apteka „Farmacja” przy ulicy Warszawskiej 154 .
Fot. archiwum

Pierwsza apteką w Kielcach, która podpisała umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia jest Apteka „Farmacja” przy ulicy Warszawskiej 154 . Wnioski z kolejnych aptek są rozpatrywane.

Przypomnijmy. Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego dotyczącego antykoncepcji awaryjnej weszło w życie 1 maja 2024 roku. Została włączona w zakres usług farmaceutycznych. Jest to alternatywne rozwiązanie względem ustawy o tabletce „dzień po”, którą w marcu br. zawetował prezydent Andrzej Duda.

Antykoncepcja awaryjna jest dostępna dla osób od 15 roku życia na podstawie recepty farmaceutycznej. Każda zainteresowana osoba, która chce zażyć taką tabletkę powinna zgłosić się do apteki. Farmaceuta przeprowadzi wywiad farmaceutyczny i wypisze receptę.

Należy pamiętać, że istotną kwestią jest wiek pacjentki. W przypadku młodych osób pomiędzy 15 a 16 rokiem życia wywiad farmaceutyczny przeprowadzany będzie w obecności opiekuna prawnego. A w przypadku osób w wieku 16-18 lat potrzeba zgody równoległej – pacjentki i opiekuna.

Polska, poza Węgrami, jest jedynym krajem Unii Europejskiej, w którym tabletka „dzień po” na bazie octanu uliprystalu dostępna jest wyłącznie na receptę.

Zobacz także:

W świecie sportu

Zobacz też koniecznie:

O tym się mówi