O tym się mówi: Nie przegap, czyli wydarzyło się w Kielcach – 12 czerwca 2024 roku

12 czerwca, 2024, autor: oprac.red.

WDK ma dyrektora p.o., wojewódzka biblioteka została bez szefa, a w Koronie dyrektora mamy nowego. Nasze podsumowanie dla Was – 12 czerwca 2024 r.

WDK ma dyrektora p.o.

Adrian Ścipiór, dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach nie kieruje już instytucją.

Ścipiór złożył na ręce Marszałka Województwa Świętokrzyskiego rezygnację z pełnionej funkcji. Wraz z prośbą o rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron z dniem 14 czerwca 2024 roku. Zarząd Województwa Świętokrzyskiego wniosek przyjął i powierzył pełnienie obowiązków dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach Magdalenie Fogiel-Litwinek.

Fogiel-Litwinek obowiązki przejmie 17 czerwca 2024 roku. Jako p.o. dyrektora będzie kierować jednostką  do 16 czerwca 2025 roku. Wcześniej zostanie jednak powołana na funkcję już jako pełnoprawny dyrektor.

Magdalena Fogiel-Litwinek, to bliski współpracownik Renaty Janik, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego. Była Komendantem, a później zastępcą komendanta Świętokrzyskiej Wojewódzkiej Komendy Ochotniczych Hufców Pracy w Kielcach.

Dyrektor WBP odwołany

Andrzej Dąbrowski, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach został odwołany. Odchodzi na emeryturę 29 października 2024 roku. Zarząd Województwa Świętokrzyskiego zwolnił go z obowiązku świadczenia pracy, po wykorzystaniu przysługującego mu urlopu wypoczynkowego.

Zobacz koniecznie:

O tym się mówi

Korona w nowej odsłonie

Korona-Kielce

Jest nowy dyrektor sportowy Korony Kielce. To Paweł Tomczyk. Ma 43 lata. Zastąpił Pawła Golańskiego. Tomczyk to były prezes i dyrektor sportowy Motoru Lublin. Dyrektorem sportowym był też w Legii Warszawa i Rakowie Częstochowa.

Przypomnijmy klub i spółkę czeka audyt. Kiedy? Na razie nie wiadomo.  Władze miasta deklarują, że Korona jest na sprzedaż.

Srebrni juniorzy KS VIVE Kielce zostaną „na lodzie”?
awans-do-I-ligi
KS VIVE Kielce Junior – 2023/2024.
Fot. Marek Malarz

„Junior zrobił swoje junior może odejść” ? Wszystko na to wskazuje. Wciąż bowiem nikt nie umie odpowiedzieć na pytanie, czy zespół, który wywalczył sportowy awans zostanie zgłoszony do rozgrywek I ligi piłkarzy ręcznych. Zarząd Stowarzyszenia KS VIVE  Kielce wciąż milczy. A czas nagli. Zostało kilka dni.

Więcej napisaliśmy tutaj.

Nikogo w Kielcach to nie obchodzi. Więcej napisaliśmy tutaj: „Dla młodych w Kielcach nie ma miejsca”.

Przeczytaj koniecznie:
Potrzeba szybkich działań
rowery
Jacek Kowalczyk.
Fot. FB/Jacek Kowalczyk

Wciąż mamy jeden z najbardziej rozpoznawalnych klubów sportowych w Europie. Potrzeba szybkich działań, by pozostał najsilniejszą sportową marką. Koniecznie z mocnym zapleczem szkolącym zdolną młodzież, bo dzisiaj, niestety, tak nie jest.

„7 w Kielcach” z patronatem Prezydent Kielc i Kuratorium Oświaty
7-w-Kielcach
Turniej już na stałe wpisał się w kalendarz dużych polskich imprez dla młodzieży.
Fot. archiwum

III już edycję turnieju młodych piłkarzy ręcznych „7 w Kielcach” patronatem objęła Agata Wojda, Prezydent Miasta Kielce oraz Kuratorium Oświaty w Kielcach. Trzydniowy maraton z piłką ręczną odbędzie się w tym roku w dniach 13-15 września. Areny zmagań to tradycyjnie hale sportowe przy ulicy Krakowskiej 72 i Jagiellońskiej 90. Organizatorem wydarzenia jest stowarzyszenie „KORONA”.

Więcej napisaliśmy tutaj.

Antykoncepcja awaryjna jest już dostępna w Kielcach
tabletka-dzień-po
Pierwsza apteką w Kielcach, która podpisała umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia jest Apteka „Farmacja” przy ulicy Warszawskiej 154 .
Fot. archiwum

Pierwsza apteką w Kielcach, która podpisała umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia jest Apteka „Farmacja” przy ulicy Warszawskiej 154 . Wnioski z kolejnych aptek są rozpatrywane.

Przypomnijmy. Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego dotyczącego antykoncepcji awaryjnej weszło w życie 1 maja 2024 roku. Została włączona w zakres usług farmaceutycznych. Jest to alternatywne rozwiązanie względem ustawy o tabletce „dzień po”, którą w marcu br. zawetował prezydent Andrzej Duda.

Antykoncepcja awaryjna jest dostępna dla osób od 15 roku życia na podstawie recepty farmaceutycznej. Każda zainteresowana osoba, która chce zażyć taką tabletkę powinna zgłosić się do apteki. Farmaceuta przeprowadzi wywiad farmaceutyczny i wypisze receptę.

Należy pamiętać, że istotną kwestią jest wiek pacjentki. W przypadku młodych osób pomiędzy 15 a 16 rokiem życia wywiad farmaceutyczny przeprowadzany będzie w obecności opiekuna prawnego. A w przypadku osób w wieku 16-18 lat potrzeba zgody równoległej – pacjentki i opiekuna.

Polska, poza Węgrami, jest jedynym krajem Unii Europejskiej, w którym tabletka „dzień po” na bazie octanu uliprystalu dostępna jest wyłącznie na receptę.

Zobacz także:

W świecie sportu

Zobacz też koniecznie:

O tym się mówi