Dowód osobisty i prawo jazdy możesz zostawić w domu. Obowiązują już nowe przepisy dotyczące aplikacji mobilnej mObywatel. Tylko mało kto o tym wie. Sprawdź co się zmieniło.
Ustawa, którą mniej więcej miesiąc temu podpisał prezydent Andrzej Duda, zrównuje dokumenty zawarte w aplikacji mObywatel z dokumentami tradycyjnymi. Chodzi m.in. o dowody osobiste oraz prawa jazdy. Oczywiście tradycyjne (plastikowe) dokumenty typu dowód osobisty i prawo jazdy, nie tracą ważności.
Co się jeszcze zmieniło?
Zapisy ustawy mają upowszechnić korzystanie z mLegitymacji przez uczniów i studentów. Ustawa stwarza też możliwość, by np. jednostki samorządu terytorialnego, organizacje zawodowe, zrzeszenia, związki sportowe mogły prowadzić ewidencję, uruchamiać i zarządzać swoimi dokumentami elektronicznymi wydanymi dla obywateli.
Jednym z celów ustawy jest umożliwienie dokonywania płatności w aplikacji mObywatel w ramach usług świadczonych przez podmioty publiczne. Przepisy mają też ułatwić poświadczanie prawa osób niepełnosprawnych do ulg i zniżek poprzez mobilną legitymację osoby niepełnosprawnej. W aplikacji znaleźć się mogą także m.in. legitymacja służbowa nauczyciela czy dokument potwierdzający prawo wykonywania zawodów medycznych.
Na początku września obowiązek respektowania dowodu osobistego w aplikacji mObywatel będą miały także banki.
Zmiany, zmiany, zmiany
W przyszłości aplikacja mObywatel będzie m.in. wysyłała powiadomienia o otrzymaniu zwrotu podatku, dofinansowaniu z gminy, czy decyzji o przyjęciu dziecka do przedszkola. Poinformuje także o zbliżającym się terminie ważności dokumentów, takich jak dowód osobisty i paszport.
Aplikacja ma być zintegrowana z Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej (CEIDG), Krajowym Rejestrem Sądowym (KRS), Rejestrem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Rejestrem Komorników i Notariuszy.
10 milionów pobrań
Korzystanie z aplikacji, tak jak obecnie, będzie dobrowolne i bezpłatne. Użytkownik aplikacji będzie mógł zrezygnować z jej korzystania poprzez jej odinstalowanie lub unieważnienie certyfikatu użytkownika.
Z rządowych danych wynika, że zanotowano już ponad 10 mln pobrań.
Warto wiedzieć
Jadąc za granicę należy pamiętać, że elektroniczne dokumenty nie są respektowane przy przekraczaniu granicy i przy wyrabianiu nowego dowodu osobistego.
Zobacz również:
http://2tk.pl/o-tym-sie-mowi/ranking-perspektywy-kieleckie-uczelnie-wypadly-zle/