O tym się mówi: Nowoczesna biblioteka, czyli jak się chce to się da

17 marca, 2024, autor: Marek Malarz

 W 2023 r. Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jerzego Pilcha w Kielcach przybyło ponad 3 000 nowych czytelników, prawie 11 700 tysięcy nowości wydawniczych (w formie tradycyjnej, e-booki, audiobooki oraz e-audiobooki), a blisko 20 000 użytkowników wypożyczyło 620 000 książek.

Okazuje się, że „jak się chce to się da”. Kielecka instytucja, po wielu latach marazmu, od 2019 roku, po zmianie osób nią zarządzających, jest jedną z nielicznych prężnie działających miejskich jednostek. Na dodatek docenianą w Polsce.

Główną misją biblioteki jest zaspokajanie potrzeb użytkowników oraz stałe poszerzanie oferty usług, którą realizuje gromadząc i udostępniając zbiory (także multimedialne). Zadaniem biblioteki jest także prowadzenie działalności informacyjno-bibliograficznej, inspirowanie oraz promowanie edukacji czytelniczej i medialnej . W celu stworzenia nowoczesnej instytucji kultury niezbędne jest stworzenie nowoczesnych, barwnych, przyjaznych pomieszczeń placówki oraz przyciągnięcie w jej progi nowych grup użytkowników, ale także zapewnienie mieszkańcom miasta nowych przedsięwzięć kulturalnych i oświatowych

– czytamy w programie, który od początku swojej kadencji (2019 rok) konsekwentnie realizuje dyrektor kieleckiej instytucji Anna Żmudzińska.

MBP-Kielce
Wydarzenia organizowane przez kielecką bibliotekę maja liczną rzeszę fanów.
Fot. Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Pilcha w Kielcach.

Pozyskanie jak największej liczby użytkowników, rozbudzenie w nich pasji do czytania i pragnienia uczestnictwa w kulturze to cel kieleckiej książnicy. I instytucja robi to skutecznie, o czym świadczą m.in.: powiększająca się co roku liczba nowo zapisanych czytelników oraz liczne nagrody.

Nowe metody i formy promocji czytelnictwa realizowane są nie tylko w filiach biblioteki. Także w przestrzeni miejskiej, mediach, na kanałach społecznościowych. Tym samym kielecka biblioteka dociera do mieszkańców miasta i regionu, osób w całej Polsce i na świecie.

 Mówimy, że świat to globalna wioska. W tej wiosce swoje miejsce musi mieć też książka i biblioteka

– przekonuje dyrektor Żmudzińska.

Działania MBP są dostrzegane nie tylko w Kielcach, ale także w całej Polsce. Biblioteka została doceniona za oryginalność, jakość organizowanych imprez, zaangażowanie innych środowisk oraz formy promocji.

Tytuł Mistrz Promocji Czytelnictwa 2022 oraz wiele innych nagród i wyróżnień to efekt wytężonej pracy całego zespołu

– mówi z dumą Anna Żmudzińska.

Miejska-Biblioteka-Publiczna-Kielce
„Tytuł Mistrz Promocji Czytelnictwa 2022 oraz wiele innych nagród i wyróżnień to zasługa całego zespołu biblioteki” – mówi z dumą Anna Żmudzińska, dyrektor kieleckiej instytucji.
Fot. Facebook MBP Kielce

Zapowiedzi i relacje z wydarzeń organizowanych przez Bibliotekę publikowane są na stronie internetowej, Facebooku, Instagramie oraz na kanale YouTube. Ponadto w regionalnych i ogólnopolskich mediach. Tworzone są podcasty, plakaty, ulotki, zaproszenia, rollupy, bannery – wszystko cechuje wysoka jakość jak i przejrzysty przekaz. To pozwala dotrzeć do ogromnej rzeszy odbiorców.

Każdego roku MBP wprowadza nowe metody promocji czytelnictwa. Nie tylko we własnych placówkach. Także w przestrzeni miejskiej, we współpracy z różnymi instytucjami. „Pociąg do literatury. Festiwal Herlinga-Grudzińskiego”, „Podróże ku kulturze. Przystanek: Fredro”, a także „Książka na św. Jana” to projekty, które zrealizowano nie tylko w bibliotekach, ale również w innych miejskich instytucjach. A ponadto na kieleckich placach, ulicach, w autobusach komunikacji miejskiej, w parku itp.

Warto wspomnieć, że biblioteka z powodzeniem wykorzystuje nowe formy promocji: flashmob, sleeveface, gry miejskie, pokazy filmów, widowiska słowno-muzyczne, cyrkowe, czy też festyny. We współpracy z wydawnictwami z całej Polski organizuje targi książki.

Dzięki interesującym projektom, wsparciu organizatora, licznej rzeszy sponsorów i partnerów, pozyskanym funduszom w MBP goszczą znani twórcy literatury, dziennikarze, artyści, osoby z pierwszych stron gazet, z radia i telewizji.

Miejska-Biblioteka-Publiczna-Kielce
W kieleckiej bibliotece każdego roku goszczą znani twórcy literatury, dziennikarze, artyści, osoby z pierwszych stron gazet, a także z radia i telewizji.
Fot. Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Pilcha w Kielcach.

Tylko w ubiegłym roku użytkownicy spotkali się m.in. z Maciejem Siembiedą, dr. Januszem Wróblewskim, Igorem Przebindowskim, Dominiką Ostałowską, Karoliną Wilczyńską, Ireną Nyczaj, Sylwią Chutnik, Danielem Olbrychskim, Renatą Piątkowską, Vladanem Stamenkovicem, Prezydentem Aleksanderem Kwaśniewskim, Aleksandrem Kaczorowskim, Grzegorzem Walczakiem, Magdaleną Zawadzką, Łukaszem Orbitowskim, Magdaleną Grzebałkowską, Ewą Winnicką, Grażyną Plebanek, Ewą Ewart, Markiem Krajewskim, Zygmuntem Miłoszewskim, Przemysławem Kossakowskim, Jerzym Jarniewiczem, Jerzym Baczyńskim, Dorotą Segdą, Jackiem Romanowskim, Andrzejem Pilipiukiem, Joanną Kuciel-Frydryszak, Grzegorzem Kasdepke, Wojciechem Tochmanem, Katarzyną Puzyńską, dr. Jackiem Bartosiakiem.

Filie kieleckiej biblioteki współpracują też z placówkami kulturalno-oświatowymi, stowarzyszeniami, klubami, organizacjami społecznymi. Organizują lekcje biblioteczne, warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych, wystawy, konkursy, imprezy plenerowe. Wykorzystują różne metody i formy. Między innymi lubiany przez dzieci teatrzyk kamishibai, quizy, krzyżówki, zabawy literacko-plastyczne, gry planszowe, puzzle czy też klocki LEGO. Włączają się w ogólnopolskie akcje i kampanie czytelnicze. Angażują się w Narodowe Czytanie, Tydzień Bibliotek, Tydzień Kultury Języka. Prowadza również Dyskusyjne Kluby Książki, akcje „Książka na telefon”, „Mała książka – wielki człowiek”, „Cała Polska czyta dzieciom” oraz bookcrossing. Swoją ofertę proponują przez cały rok, także w wakacje czy ferie zimowe.

Działania MBP skupiają się także na tworzeniu Biblioteki Wielu Kultur i wymianie doświadczeń z Miastami Partnerskimi. Sprzyja temu owocna współpraca z wolontariuszami Regionalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach. Jak wiemy jej efektem są spotkania z obcokrajowcami zamieszkującymi Kielce, prezentacja kultury artystycznej – w tym zwłaszcza literatury, nauki, zwyczajów i obyczajów, a także historii i życia codziennego innych krajów, regionów oraz narodów.

Miejska-Biblioteka-Publiczna-Kielce
Anna Żmudzińska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jerzego Pilcha w Kielcach,
Fot. archiwum

Biblioteka jest instytucją, której nic nie może zastąpić

– podsumowuje dyrektor Anna Żmudzińska.

Zobacz również koniecznie:

Spojrzenia