Trochę kultury: Zanim pójdziesz do kina. Przeczytaj

15 lutego, 2024, autor: oprac.red.

Już jutro, w piątek 16 lutego, na ekrany kin wchodzi długo wyczekiwana komedia „Sami swoi. Początek”.

Zanim pójdziesz do kina. To warto wiedzieć

Sami-swoi-początek

Pawlak i Kargul – bohaterowie kultowej trylogii ,,Sami swoi”, przed trafieniem na Ziemie Odzyskane byli sąsiadami we wsi na Podolu. I już wtedy było to wybuchowe sąsiedztwo… „Sami swoi. Początek” to barwna opowieść, w której drobne złośliwości przeplatają się z życiowymi kamieniami milowymi. Charakterne postaci w połączeniu z wielką historią w tle zabiorą widza w sentymentalną, ale też porywającą i pełną humoru podróż.

Historia rodzin Pawlaków i Karguli jest inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Wśród osób opuszczających swe domy na Kresach, leżących dziś w granicach Ukrainy, był Jan Mularczyk, stryj znakomitego scenarzysty i pisarza Andrzeja Mularczyka, autora scenariusza do kultowej trylogii i prequelu. To właśnie on stał się, wiele lat później, pierwowzorem postaci Kazimierza Pawlaka, doskonale znanej z trylogii „Sami swoi”, „Nie ma mocnych” i „Kochaj albo rzuć”.

Jan Mularczyk, osiedlił się w Tymowej, w okolicy Lubina, na terenie Dolnego Śląska.

Miał za sobą bogatą historię życia, a przy tym był wspaniałym narratorem. Słuchałem opowieści jego życia przez kilka tygodni i spisywałem je w zeszytach, które zachowałem do dziś. W tych opowieściach był i dramat, i melancholia i humor

– mówi Andrzej Mularczyk.

Dystrybutor filmu Next Film zapowiada:

„Sami swoi. Początek” to barwna opowieść, w której drobne złośliwości przeplatają się z życiowymi kamieniami milowymi. Charakterne postaci w połączeniu z wielką historią w tle zabiorą widza w sentymentalną, ale też porywającą i pełną humoru podróż.

Dodajmy, że partnerem filmu jest Województwo Świętokrzyskie.

Wiele z ujęć powstało na ziemi świętokrzyskiej, szczególnie w Parku Etnograficznym w Tokarni. To tu usytuowano Krużewniki. Zdjęcia realizowano również w okolicach skansenu oraz na Świętym Krzyżu.

„Sami swoi. Początek”

produkcja: Polska
gatunek: komedia
czas: 119 min.
reżyseria: Artur Żmijewski
obsada: Adam Bobik, Karol Dziuba, Paulina Gałązka, Anna Dymna, Zbigniew Zamachowski, Weronika Humaj, Wojciech Malajkat, Katarzyna Krzanowska, Janusz Chabior, Mirosław Baka, Adam Ferency, Agnieszka Suchora.

O filmie pisaliśmy również tutaj.

One thought on “Zanim pójdziesz do kina. Przeczytaj”

Comments are closed.