Trochę kultury: Kargul z Pawlakiem premierowo w Kielcach

30 stycznia, 2024, autor: oprac.red.

Premiera, uroczysta oczywiście, komedii „Sami swoi. Początek” odbędzie się 11 lutego, o godz. 16 w Kielcach. W kinie Helios. Film dla wszystkich dostępny będzie od 16 lutego.

„Sami swoi. Początek” to geneza sąsiedzkiego konfliktu i losy Kargula oraz Pawlaka zanim trafili na Ziemie Odzyskane. Wtedy też byli sąsiadami, ale we wsi na Podolu. To opowieść o kilkudziesięciu latach życia Karguli i Pawlaków w słynnych Krużewnikach.

Scenariusz napisał Andrzej Mularczyk – ten sam, który napisał poprzednie części. Za kamerą stanął Artur Żmijewski. W rolę Władysława Kargula wcielił się Karol Dziuba, a Kazimierza Pawlaka zagrał Adam Bobik. Oprócz nich w obsadzie są m.in.: Mirosław Baka, Paulina Gałązka, Anna Dymna, Zbigniew Zamachowski, Wojciech Malajkat, Anna Dymna, Janusz Chabior i Adam Ferency. Za zdjęcia odpowiada Piotr Śliskowski, a za muzykę – Paweł Lucewicz. Wiele z ujęć powstało na ziemi świętokrzyskiej, szczególnie w Parku Etnograficznym w Tokarni. To tu usytuowano Krużewniki. Zdjęcia były realizowane też w okolicach skansenu oraz na Świętym Krzyżu.

sami-swoi-początek
Komedia w kinach już od 16 lutego.
Fot. Jarosław Sosiński/ NEXT FILM

Artur Żmijewski zastrzegał, że nie chce się mierzyć z legendą:

Trylogia jest czymś kompletnie osobnym. Nie mamy szansy się mierzyć, bo nie mamy Kargula i Pawlaka w wykonaniu Kowalskiego czy Hańczy. (…) To kompletnie inny film, inna opowieść, mająca miejsce w zupełnie innych czasach. (…) O zupełnie innym świecie.

Dystrybutor filmu Next Film zapowiada:

„Sami swoi. Początek” to barwna opowieść, w której drobne złośliwości przeplatają się z życiowymi kamieniami milowymi. Charakterne postaci w połączeniu z wielką historią w tle zabiorą widza w sentymentalną, ale też porywającą i pełną humoru podróż.

Dodajmy, że partnerem filmu jest Województwo Świętokrzyskie.

Zobacz również:

Trochę kultury