Spojrzenia: Źle się dzieje w państwie…

8 lutego, 2024, autor: Krzysztof Marek Słoń

Źle się dzieje w państwie duńskim. To bodaj najsłynniejszy cytat z „Hamleta” Williama Szekspira, który nieodparcie ciśnie się człowiekowi na myśl o tym, czego dziś jesteśmy świadkami w Polsce. Jest bowiem coś, co część naszego społeczeństwa uwiera w polską genetyczną wrażliwość i przyzwoitość. A miało być tak pięknie…

senator-krzysztof-słoń
Krzysztof Słoń, Senator RP.
Fot. archiwum autora

Na pierwszy ogień do odczuwania społecznego dyskomfortu poszły media. Wygląda jakby to one miały przecierać drogę dla innych podobnych pomysłów dotyczących państwowych instytucji i konkretnych, kadencyjnych funkcji publicznych. Jak się uda tu, to dlaczego nie sięgnąć po więcej? I sięgają… od mandatów i wolności posłów, przez odwołanie prokuratora krajowego, po…. światopoglądową rewolucję.

Żeby było jasne. Nie odbieram rządzącym prawa do decydowania o ważnych, nawet ustrojowych sprawach dotyczących państwa. Nie odbieram prawa do wymiany kadr na różnych szczeblach. Niech pracują z tymi, którym ufają. Ale niech się to dzieje zgodnie z regułami demokracji, zapisami Konstytucji, ustawami, utrwalonym zwyczajem parlamentarnym. Uchwały Sejmu podejmowane głosem większości nie mogą być „glejtem” do anarchii i usprawiedliwieniem dla swobodnej, pasującej do aktualnej potrzeby interpretacji prawa i tego jak rządzący to prawo rozumieją.

Obawiam się, że tak jak przez lata słusznie minionego w Polsce socjalizmu, może nam grozić „społeczna obojętność i bierność” oraz zadowolenie z pozornego spokoju i dobrobytu. Na coś takiego, a nawet na pełne rewanżyzmu i odwetu na poprzednikach poparcie części obywateli zdają się liczyć rządzący. Tak, niestety, nawet w środku zjednoczonej Europy i z jej „milczącym” przyzwoleniem granica demokracji w stylu naszych wschodnich sąsiadów może niepostrzeżenie przesunąć się z Bugu na Odrę.

Autor: Krzysztof Marek Słoń

(ur. 12 października 1964 r. w Kielcach). Absolwent Elektryka i Politechniki Świętokrzyskiej. Przez lata zawodowo i społecznie związany z pomocą społeczną Od 2011 roku Senator RP PiS. Wiceprezes Świętokrzyskiego Prawa i Sprawiedliwości. W wyborach 15 października 2023 r. ponownie uzyskał mandat Senatora z okręgu numer 83 (Kielce oraz powiat kielecki). Pracuje w Komisji Ustawodawczej. Jest również wiceprzewodniczącym Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich.

Biuro Senatorskie Al. IX Wieków Kielc 2a, lok.7, 25-516 Kielce, tel. 41 343 39 25

Tylko u nas – zobacz koniecznie:

Spojrzenia