Spojrzenia: Miasta współpraca z organizacjami pozarządowymi

31 października, 2024, autor: Jacek Kowalczyk

Tworzenie budżetu samorządowego jest zawsze wypadkową rozczarowań i posiadanych pieniędzy. Tych drugich, by zaspokoić wszystkie komunalne potrzeby, nigdy nie będzie wystarczająco dużo.

Jacek-Kowalczyk-festiwal-potencjał
Dyrektor Wydziału Promocji, Kultury i Sportu w Urzędzie Miasta w Kielcach.
Fot. kielce.eu

Aktualnie dyskusje o kształcie przyszłorocznego budżetu Kielc wkraczają w decydującą fazę. Po raz pierwszy w historii „Program współpracy z organizacjami pozarządowymi” został poddany tak szerokim konsultacjom społecznym. Tematyczne konsultacje z zainteresowanymi stowarzyszeniami przyniosły wiele ważnych uwag – co do zasad dysponowania środkami, a także zadań, które mogą być zlecone do realizacji organizacjom pozarządowym. W dyskusjach pojawiły się kwestie zwiększenia środków przeznaczonych zarówno na sport powszechny, jak również na wsparcie dla niepełnosprawnych sportowców.

Bezapelacyjnie naszemu sportowi potrzebny jest jasny system podziału środków na sport, oparty przede wszystkim na osiągnięciach naszych dzieci i młodzieży na arenach krajowych. Kluczowym czynnikiem dla rozwoju kultury fizycznej jest również wsparcie finansowe dla najmłodszych adeptów rozpoczynających przygodę ze sportem.

Bardzo duże zmniejszenie środków przeznaczonych na sport dzieci i młodzieży na rok 2024 ma swoje odbicie w klasyfikacji sportu młodzieżowego. Nasze miasto zamyka tabelę wśród ośrodków wojewódzkich. Zawsze uważałem, że kluczem rozwoju sportu profesjonalnego są osiągnięcia młodych sportowców rywalizujących z rówieśnikami w całym kraju. Bez silnych organizacyjnie i finansowo klubów sportowych zrzeszających sportowców z dyscyplin olimpijskich nie będzie awansu w klasyfikacji miast i klubów.

W bieżącym roku na konkursy wspierające sport powszechny dzieci i młodzieży miasto przeznaczyło 1 mln 300 tysięcy złotych. To zdecydowanie za mało, aby zapewnić dynamiczny rozwój młodym sportowcom. Dodatkowym elementem wsparcia sportowców był system stypendiów oraz nagrody za osiągnięcia na arenach ogólnopolskich jak i międzynarodowych. Niestety, nie były to kwoty robiące wrażenie. Bardziej symboliczne. Miasto dzisiaj wypłaca np. stypendia w wysokości… 100 zł. Wszystko, to co powyżej, to łącznie 2 mln zł.

Prezydentka Agata Wojda oraz Zarząd Miasta zdecydował się na zwiększenie środków na wsparcie sportu dzieci i młodzieży. Taka propozycja znajdzie się w projekcie budżetu miasta na rok 2025. W przygotowanym „Programie współpracy z organizacjami pozarządowymi” tylko na konkursy dla stowarzyszeń sportowych samorząd miasta przeznaczy kwotę 1 mln 950 tysięcy złotych. Dodatkowe środki znajdą się również na stypendia dla młodych sportowców oraz na przygotowanie wydarzeń sportowych w naszym mieście.

Trzeba doceniać młodych piłkarzy ręcznych, judoków, karateków, lekkoatletów, łuczników, zapaśników, bokserów, a także ich trenerów pracujących w mniejszych klubach i stowarzyszeniach. Przecież wizerunek Kielc i regionu to nie tylko sukcesy na najwyższym poziomie rozgrywek, ale także zwycięstwa młodych sportowców.

Autor: Jacek Kowalczyk

Dyrektor Wydziału Promocji, Kultury i Sportu w Urzędzie Miasta w Kielcach. Były wieloletni dyrektor od kultury, turystyki i promocji Świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego. To także były prezes Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego. Obecnie szef Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Zobacz także:

Spojrzenia