O tym się mówi: Nie przegap, czyli wydarzyło się w Kielcach – 29 maja 2024 roku

29 maja, 2024, autor: oprac.red.

Zmiany w KS Iskra Kielce SA, nowi piłkarze ręczni w Kielcach, srebrni juniorzy KS VIVE Kielce zostaną „na lodzie”, Jacek Kowalczyk apeluje, a „7 w Kielcach” mają patronat Prezydent Kielc. Nasze podsumowanie dla Was – 29 maja 2024 r.

Czas zmian

KS-Iskra-Kielce

Magdalena Szczukiewicz nie jest już prezesem spółki KS Iskra Kielce S.A. Nowym został, tylko tymczasowo, przewodniczący Rady Nadzorczej Szczepan Ruman, szef Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria SA.

W zespole kieleckich piłkarzy ręcznych też zachodzą zmiany. Nicolas Tournat nie jest już zawodnikiem Industrii Kielce. Przenosi się do HBC Nantes. To klub, w którym występował kiedyś przez osiem lat. Z Nantes trafił do Kielc w 2020 roku. Tu zdobył dwa srebrne medale Ligi Mistrzów, trzy mistrzostwa Polski oraz jeden Puchar Polski.

To nie koniec zmian w klubie, lecz początek. Są już nowi piłkarze ręczni. Do Kielc z francuskiego klubu przenoszą się: obrotowy 23-letni Theo Monar i 36-letni Hiszpan Jorge Maqueda, który gra na prawym rozegraniu. Monar uznawany jest za jednego z najlepszych graczy młodego pokolenia na swojej pozycji w Europie. Zdołał już zadebiutować w reprezentacji Francji. Z kolei Maqueda w 2017 roku wygrał Ligę Mistrzów (z Vardarem Skopje), grał w węgierskich PICK Szeged i Telekom Veszprem. Ponadto z reprezentacją Hiszpanii zdobył brązowy medal igrzysk olimpijskich, złote medale mistrzostw świata i Europy.

Srebrni juniorzy KS VIVE Kielce zostaną „na lodzie”?
awans-do-I-ligi
KS VIVE Kielce Junior – 2023/2024.
Fot. Marek Malarz

„Junior zrobił swoje junior może odejść” ? Wszystko na to wskazuje. Wciąż bowiem nikt nie umie odpowiedzieć na pytanie, czy zespół, który wywalczył sportowy awans zostanie zgłoszony do rozgrywek I ligi piłkarzy ręcznych. Zarząd Stowarzyszenia KS VIVE  Kielce wciąż milczy. A czas nagli. Zostało kilka dni.

Więcej napisaliśmy tutaj.

Nikogo w Kielcach to nie obchodzi. Więcej napisaliśmy tutaj: „Dla młodych w Kielcach nie ma miejsca”.

Przeczytaj koniecznie:
Potrzeba szybkich działań
rowery
Jacek Kowalczyk.
Fot. FB/Jacek Kowalczyk

Wciąż mamy jeden z najbardziej rozpoznawalnych klubów sportowych w Europie. Potrzeba szybkich działań, by pozostał najsilniejszą sportową marką. Koniecznie z mocnym zapleczem szkolącym zdolną młodzież, bo dzisiaj, niestety, tak nie jest.

„7 w Kielcach” z patronatem Prezydent Kielc
7-w-Kielcach
Turniej już na stałe wpisał się w kalendarz dużych polskich imprez dla młodzieży.
Fot. archiwum

III już edycję turnieju młodych piłkarzy ręcznych „7 w Kielcach” patronatem objęła Agata Wojda, Prezydent Miasta Kielce. Trzydniowy maraton z piłką ręczną odbędzie się w tym roku w dniach 13-15 września. Areny zmagań to tradycyjnie hale sportowe przy ulicy Krakowskiej 72 i Jagiellońskiej 90. Organizatorem wydarzenia jest stowarzyszenie „KORONA”.

Więcej napisaliśmy tutaj.

Antykoncepcja awaryjna jest już dostępna w Kielcach
tabletka-dzień-po
Pierwsza apteką w Kielcach, która podpisała umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia jest Apteka „Farmacja” przy ulicy Warszawskiej 154 .
Fot. archiwum

Pierwsza apteką w Kielcach, która podpisała umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia jest Apteka „Farmacja” przy ulicy Warszawskiej 154 . Wnioski z kolejnych aptek są rozpatrywane.

Przypomnijmy. Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego dotyczącego antykoncepcji awaryjnej weszło w życie 1 maja 2024 roku. Została włączona w zakres usług farmaceutycznych. Jest to alternatywne rozwiązanie względem ustawy o tabletce „dzień po”, którą w marcu br. zawetował prezydent Andrzej Duda.

Antykoncepcja awaryjna jest dostępna dla osób od 15 roku życia na podstawie recepty farmaceutycznej. Każda zainteresowana osoba, która chce zażyć taką tabletkę powinna zgłosić się do apteki. Farmaceuta przeprowadzi wywiad farmaceutyczny i wypisze receptę.

Należy pamiętać, że istotną kwestią jest wiek pacjentki. W przypadku młodych osób pomiędzy 15 a 16 rokiem życia wywiad farmaceutyczny przeprowadzany będzie w obecności opiekuna prawnego. A w przypadku osób w wieku 16-18 lat potrzeba zgody równoległej – pacjentki i opiekuna.

Polska, poza Węgrami, jest jedynym krajem Unii Europejskiej, w którym tabletka „dzień po” na bazie octanu uliprystalu dostępna jest wyłącznie na receptę.

Zobacz także:

W świecie sportu

Zobacz też koniecznie:

O tym się mówi