O tym się mówi: Nie przegap, czyli wydarzyło się w Kielcach – 16 maja 2024 roku

16 maja, 2024, autor: oprac.red.

Juniorzy młodsi KS VIVE jadą po medal Mistrzostw Polski, antykoncepcja awaryjna jest już dostępna w Kielcach, a ulicę Seminaryjską od soboty 18 maja omijaj. Nasze podsumowanie dla Was – 16 maja 2024 r.

Juniorzy młodsi KS VIVE jadą po medal Mistrzostw Polski
Mistrzostwa-Polski
Juniorzy młodsi KS VIVE Kielce po awansie do Final4 tegorocznej edycji Mistrzostw Polski.
Fot. KS VIVE Kielce 2007

Już jutro podopieczni trenerów Pawła Grecaka i Kamila Siedlarza rozpoczną walkę o medale Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych w piłce ręcznej. W Final4 rozgrywanym w Olecku rywalizować będą: gospodarz turnieju MLKS Czarni Olecko, Port Service Wybrzeże II Gdańsk, Gwardia I Opole i oczywiście kieleccy juniorzy młodsi – KS VIVE I Kielce.

Zespół zakładany cel, czyli awans do turnieju finałowego już zrealizował. Teraz może być już tylko lepiej

– mówił przed wyjazdem do Olecka trener kielczan Paweł Grecak.

Harmonogram turnieju

Piątek, 17 maja 2024 r.

Godz. 16:30 KS VIVE I Kielce – Gwardia I Opole – transmisja tutaj.

Godz. 19:30 MLKS Czarni Olecko – Port Service Wybrzeże II Gdańsk – transmisja tutaj.

Sobota, 18 maja 2024 r.

Godz. 13 – mecz o brązowy medal – transmisja dostępna tutaj.

Godz. 15 – mecz o złoty medal – transmisja tutaj.

Zmagania najlepszych czterech drużyn w Polsce będzie można obejrzeć dzięki TVCOM.pl, który poprowadzi darmowe transmisje na żywo na oficjalnym kanale Handball Polska w serwisie YouTube. Obraz na żywo będzie pokazywany z dwóch kamer, do tego system powtórek, towarzystwo komentatora oraz wywiady z trenerami i zawodnikami.

Antykoncepcja awaryjna jest już dostępna w Kielcach
tabletka-dzień-po
Pierwsza apteką w Kielcach, która podpisała umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia jest Apteka „Farmacja” przy ulicy Warszawskiej 154 .
Fot. archiwum

Pierwsza apteką w Kielcach, która podpisała umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia jest Apteka „Farmacja” przy ulicy Warszawskiej 154 . Wnioski z kolejnych aptek są rozpatrywane.

Przypomnijmy. Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego dotyczącego antykoncepcji awaryjnej weszło w życie 1 maja 2024 roku. Została włączona w zakres usług farmaceutycznych. Jest to alternatywne rozwiązanie względem ustawy o tabletce „dzień po”, którą w marcu br. zawetował prezydent Andrzej Duda.

Antykoncepcja awaryjna jest dostępna dla osób od 15 roku życia na podstawie recepty farmaceutycznej. Każda zainteresowana osoba, która chce zażyć taką tabletkę powinna zgłosić się do apteki. Farmaceuta przeprowadzi wywiad farmaceutyczny i wypisze receptę.

Należy pamiętać, że istotną kwestią jest wiek pacjentki. W przypadku osób pomiędzy 15 a 16 rokiem życia wywiad farmaceutyczny przeprowadzany będzie w obecności opiekuna prawnego. A w przypadku osób w wieku 16-18 lat potrzeba zgody równoległej – pacjentki i opiekuna.

Polska, poza Węgrami, jest jedynym krajem Unii Europejskiej, w którym tabletka „dzień po” na bazie octanu uliprystalu dostępna jest wyłącznie na receptę.

Ulicę Seminaryjską omijaj
remont-seminaryjskiej
Remont rozpocznie się w sobotę, 18 maja ok. godz. 23:30.
Fot. kielce.eu

Kierowców i pieszych czekają kolejne utrudnienia w centrum Kielc. Już w sobotę, 18 maja rozpocznie się remont ulicy Seminaryjskiej. Tego dnia, około godziny 23:30 wykonawca – firma Strabag, planuje wprowadzić pierwszy etap zmian w organizacji ruchu na ulicy Seminaryjskiej w Kielcach. Oto one:

  • Ulicą Seminaryjską, od skrzyżowania z ulicą Jana Pawła II i Ogrodową („Krakowska Rogatka”) do skrzyżowania z ulicą Tarnowską będziemy mogli pojechać tylko w jednym kierunku.
  • Na skrzyżowaniu ulic Seminaryjskiej, Jana Pawła II i Ogrodowej („Krakowska Rogatka”) nie będzie sygnalizacji świetlnej. Pojawi się natomiast tymczasowe rondo.
  • Ulica Żeromskiego, na odcinku od ulicy Seminaryjskiej do skrzyżowania z ulicą Wróblewskiego, będzie zamknięta.
  • Na skrzyżowaniu ulic Seminaryjskiej z ulicą Wesołą nie będzie przejścia dla pieszych po stronie zachodniej. Piesi będą mogli korzystać z przejścia po stronie wschodniej.
  • Na północnej jezdni ulicy Bohaterów Warszawy, przy skrzyżowaniu z ulicą Tarnowską, znajdzie się tymczasowy przystanek komunikacji miejskiej.
  • Objazd ulicy Seminaryskiej będzie przebiegał ulicami: Tarnowską – Wojska Polskiego – Miodowicza – Jana Pawła II.
  • Do ulic Wróblewskiego i Głowackiego dojedziemy ulicami Tarnowską – Zagórską – Żeromskiego.

Zmiany w organizacji ruchu obowiązywać będą do odwołania.

Remont ulicy Seminaryjskiej jest częścią Projektu „Poprawa dostępności komunikacyjnej w śródmieściu Kielc”, który zakłada przebudowę 13 ulic: Paderewskiego, Solnej, Kaczmarka, Żeromskiego, Głowackiego, Śniadeckich, Seminaryjskiej, Nowy Świat, Silnicznej, Panoramicznej, Złotej, Równej i Al. IX Wieków Kielc, tworzących istotny układ komunikacyjny w śródmieściu Kielc.
Przypomnijmy. Na realizację projektu miasto Kielce pozyskało środki z Rządowego Programu Polski ład: Program Inwestycji Strategicznych. Całkowita wartość inwestycji – 70,5 miliona złotych, a dofinansowanie wyniesie 61,7 miliona złotych.  

Zobacz także:

W świecie sportu

Zobacz też koniecznie:

O tym się mówi