O tym się mówi: Kandydatów na prezydenta było siedmiu

13 lutego, 2024, autor: oprac.red.

Pamiętacie kto w 2018 roku chciał rządzić naszym miastem? Przypominamy…

Bogdan-Wenta
Wybory samorządowe 2018 rok.
Fot. archiwum

W 2018 roku o fotel prezydenta Kielc ubiegało się siedmiu kandydatów. Nie zabrakło ówczesnego prezydenta Wojciecha Lubawskiego, posłów czy radnych. Był też jeden absolutny debiutant.

 • Krzysztof Adamczyk – o stanowisko prezydenta Kielc ubiegał się wówczas po raz drugi z rzędu. Był kandydatem Komitetu Wyborczego Polskiego Stronnictwa Ludowego.
 • Marcin Chłodnicki – w wyścigu  fotel prezydenta startował wtedy po raz pierwszy. Był kandydatem Koalicyjnego Komitetu Wyborczego SLD Lewica Razem.
 • Artur Gierada – był kandydatem Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Platforma Nowoczesna Koalicja Obywatelska.
 • Arkadiusz Jelonek – o fotel gospodarza stolicy województwa świętokrzyskiego walczył z ramienia Komitetu Wyborczego Wyborców Bezpartyjni Samorządowcy.
 • Piotr Liroy-Marzec – startował po raz pierwszy. Z  Komitetu Wyborczego Wyborców Wolność w Samorządzie.
 • Wojciech Lubawski – rządził Kielcami od 2002 roku. Chciał 5 kadencji. Był kandydatem Komitetu Wyborczego Wyborców Porozumienie Samorządowe . Mógł też liczyć na poparcie obozu Zjednoczonej Prawicy.
 • Bogdan Wenta – o stanowisko ubiegał się po raz pierwszy. Walczył z ramienia Komitetu Wyborczego Wyborców Projekt Świętokrzyskie Bogdana Wenty. Miał poparcie Platformy Obywatelskiej, Kamila Suchańskiego i różnych środowisk, które dzisiaj się od niego odcinają.

Pierwsza tura wyborów samorządowych odbyła się 21 października. Triumfował Bogdan Wenta, na którego głosowało 37,61 proc. wyborców, a drugie miejsce z poparciem 29,22 proc. przypadło Wojciechowi Lubawskiemu.

Trzecie miejsce zajął Piotr Liroy-Marzec (16,01 proc.). Kolejne: Artur Gierada (7,41 proc.), Krzysztof Adamczyk (4,45 proc.), Marcin Chłodnicki (4,12 proc.) i Arkadiusz Jelonek (1,14 proc.).

Druga tura, w której zmierzyli się Wojciech Lubawski i Bogdan Wenta odbyła się 4 listopada.

Bogdan Wenta otrzymał 61,25 proc. głosów, a dotychczasowy włodarz miasta Wojciech Lubawski – 38,75 proc. Na Bogdana Wentę zagłosowało 49 178 kielczan. Na rządzącego od 2002 roku Kielcami Wojciecha Lubawskiego 31 114.

Wybory samorządowe 2024

Przypomnijmy. Do rywalizacji o urząd Prezydenta Miasta Kielce w najbliższych wyborach samorządowych (7 kwietnia 2024 roku) staną:

 • Maciej Bursztein – start potwierdzony,
 • Adam Cyrański – start potwierdzony,
 • Kamil Suchański – start potwierdzony,
 • Agata Wojda – start potwierdzony.

Wciąż mówi się też o starcie kandydata PiS – najpewniej Marcina Stępniewskiego oraz Marcina Chłodnickiego z Lewicy.

Naszym zdaniem PiS kandydata na prezydenta Kielc nie wystawi. Nieoficjalnie mówi się o udzieleniu poparcia przez ugrupowanie dla Kamila Suchańskiego. Warszawa naciska jednak na wystawienie partyjnego kandydata.

Z kolei Marcin Chłodnicki miał zostać drugim wicewojewodą. Jak na razie nie został i jeśli nie zostanie wystartuje. Czas na zgłaszanie kandydatów mija 14 marca.

Zobacz także:

O tym się mówi