O tym się mówi: Bloki mieszkalne w centrum miasta?

15 lutego, 2024, autor: oprac.red.

Trwa rozbiórka dwóch kamienic w centrum Kielc. Ważnych dla historii naszego miasta. W ich miejscu pojawią się prawdopodobnie bloki mieszkalne.

Kamienice-Paderewskiego-Kielce
Zdjęcie już archiwalne. Kielce, ul. Paderewskiego 10.
Fot. syndykaukcje.pl

Od 1935 roku budynek kamienicy przy ul. Ignacego Paderewskiego 12 znajdował się w dyspozycji Policji Państwowej. W czasie II wojny światowej mieściła się tam siedziba Gestapo. Areszt dla więźniów znajdował się w piwnicach budynku. Według prof. Stanisława Meduckiego – historyka z Politechniki Świętokrzyskiej, aresztowanych – bito młotkami, pejczami, kopano, wkładali ofiarom palce w drzwi, podwieszali do sufitu, razili prądem i tłukli na śmierć.

Zgodnie z relacją rodziny wśród przetrzymywanych w areszcie był między innymi zamordowany później harcerz Szarych Szeregów i kurier AK Wojciech Szczepaniak.

Od stycznia 1945 roku po wkroczeniu do Kielc wojsk sowieckich areszt został przekształcony na siedzibę NKWD i Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. W kolejnych latach kamienicą przy ul. Ignacego Paderewskiego 10 dysponowała Milicja Obywatelska.

Kilkanaście lat temu budynki należały już do spółki Dorbud – jednej z największych wówczas firm budowlanych w naszym regionie. W 2020 roku doszło do jej upadłości. Pozostały zobowiązania.

Zgoda na rozbiórkę dwóch kamienic została wydana jeszcze w 2014 roku, kiedy były własnością Dorbudu. Argumentowali oni wtedy, że są one w złym stanie technicznym. Zgodę wydał między innymi wojewódzki konserwator zabytków Janusz Cedro.

Po upadłości Dorbudu, kamienice przy Paderewskiego były wystawiane na sprzedaż przez syndyka. Zainteresowanych nie było. Cena wywoławcza? Z ponad 10 mln zł na początku ostatecznie spadła do 4. I w 2023 roku kamienice kupiła spółka Antik-Holz z Kostomłotów.

W środę, 14 lutego na terenie już pracował ciężki sprzęt. W miejscu kamienic powstaną prawdopodobnie bloki mieszkalne.

Nie przegap – zobacz koniecznie:

O tym się mówi