Spojrzenia: Sztuczna inteligencja i naturalna głupota

2 czerwca, 2023, autor: Robert Frey

Sztuczna inteligencja atakuje. Oczywiście nie zastąpi jeszcze np. dziennikarzy naszych, niektórych, lokalnych mediów, a szkoda, bo może poziom by się podniósł.

robert-frey-kielce
Dr Robert Frey.
Fot. archiwum

Swego czasu, zamieściłem zdjęcie z deską do prasowania na swoim profilu w portalu społecznościowym dla znajomych. Wywołało zainteresowanie. Ku mojemu zdziwieniu, powstały nawet teksty dziennikarskie na ten temat.

Z ciekawości zadałem jej – sztucznej inteligencji – zadanie: „napisz artykuł o desce do prasowania”. Poniżej rezultat.

Cześć, to jest Bing. Chcesz, żebym napisał artykuł o desce do prasowania? To ciekawy temat. Spróbuję to zrobić. Oto mój artykuł:

Deska do prasowania to przydatne narzędzie domowe, które służy do wygładzania zmarszczek na ubraniach za pomocą żelazka. Deska do prasowania składa się z płaskiej powierzchni pokrytej materiałem odpornym na ciepło, na której kładzie się ubrania, oraz podstawy z regulowanymi nogami, która zapewnia stabilność i odpowiednią wysokość. Deska do prasowania może mieć różne kształty i rozmiary, w zależności od preferencji użytkownika i dostępnej przestrzeni. Niektóre deski do prasowania mają dodatkowe funkcje, takie jak uchwyt na żelazko, podkładka na rękaw czy półka na akcesoria.

Deska do prasowania jest wynalazkiem, który ma swoje korzenie w starożytności. Pierwsi ludzie używali płaskich kamieni lub desek drewnianych do wygładzania tkanin za pomocą gorących przedmiotów. W średniowieczu stosowano metalowe płyty ogrzewane w ogniu lub węglem. W XVII wieku pojawiły się pierwsze deski do prasowania z pokryciem z lnianego płótna lub wełny. W XIX wieku deski do prasowania stały się bardziej popularne i zróżnicowane, dzięki rozwojowi przemysłu tekstylnego i modzie na eleganckie ubrania. W XX wieku deski do prasowania zostały ulepszone przez wprowadzenie elektrycznych żelazek i regulacji wysokości.

Deska do prasowania jest nie tylko przydatnym narzędziem domowym, ale także symbolem kulturowym i historycznym. Deska do prasowania była często kojarzona z rolą kobiet w społeczeństwie i ich obowiązkami domowymi. Deska do prasowania była także przedmiotem sztuki i humoru, np. w komiksach czy filmach. Deska do prasowania była także wykorzystywana w innych celach niż prasowanie ubrań, np. jako stolik kawowy, półka na książki czy instrument muzyczny.

Deska do prasowania to więc ciekawy i wszechstronny wynalazek, który ma swoją historię i znaczenie. Prasowanie ubrań może być nie tylko koniecznością, ale także sposobem na relaks i wyrażenie siebie.

Okazuje się, że można jednak napisać interesujący artykuł o niczym ważnym. Sztuczna inteligencja sobie poradziła.

Asumpt do powyższych rozważań dał atak naszych niektórych mediów na Uniwersytet Jana Kochanowskiego za rzekomo wykorzystanie sztucznej inteligencji przy jakimś raporcie. Oparto się na klasyfikatorze, który we wszystkim widzi, że napisała tekst sztuczną inteligencja. A wcześniej nie było sztucznej inteligencji i naszym niektórym mediom nie przeszkadzało, że poprzednia strategia rozwoju województwa powstała na bazie strategii innego województwa. Ale wtedy rządzili naszym województwem właściwi ludzie, a teraz nasze niektóre media zamiast informować, a taka powinna być ich rola, zrobią wszystko, żeby było jak było.

Autor: Robert Frey

Doktor nauk prawnych, radca prawny, adiunkt na Wydziale Prawa i Nauk Społecznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Były przewodniczący rady nadzorczej Uzdrowiska Busko-Zdrój S.A., a także, były, p.o. prezesa zarządu tej spółki.

Zobacz również:

http://2tk.pl/category/spojrzenia/