Sprawne i skuteczne zarządzanie daną organizacją – na przykład jednostką samorządu terytorialnego – polega m.in. na podejmowaniu właściwych działań w celu rozwiązywania pojawiających się nieustannie problemów. W Kielcach ekipa Bogdana Wenty stosuje zupełnie inną strategię administrowania naszym miejskim organizmem – nie eliminuje dokuczliwych dla mieszkańców bolączek, lecz piętrzy najróżniejsze przeszkody, które jakoby blokują wyjście z trudnej sytuacji. Stosowanie mechanizmu „problemy na problemy” doskonale widać na przykładzie Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta Kielce.
Każdy, kto w ostatnich miesiącach chciał zarejestrować pojazd, odbijał się od biurokratycznej ściany. Umówienie terminu wizyty „przy okienku” w ratuszu graniczy z cudem. Dotyczy to rejestracji terminu, zarówno przez Internet, jak i telefonicznie. Podstawowa usługa publiczna, jaką świadczy miasto, de facto, nie jest dostępna dla mieszkańców. Czyli idziemy do piekarni, a na półkach ani bułek, ani chleba.
Ponieważ ten organizacyjny chaos narasta, postanowiłem podrzucić panu prezydentowi kilka pomysłów na dostosowanie pracy Wydziału Komunikacji do potrzeb i oczekiwań mieszkańców. Zaproponowałem cztery oczywiste rozwiązania.
1. Wydłużenie czasu pracy Wydziału Komunikacji do godziny 20;
2. Umożliwienie mieszkańcom załatwiania spraw w Wydziale Komunikacji od poniedziałku do soboty;
3. Uruchomienie dodatkowych stanowisk obsługi w Urzędzie Miasta Kielce przy ulicy Rynek 1;
4. Uruchomienie dodatkowych stanowisk Wydziału Komunikacji w innych lokalizacjach Urzędu Miasta np.: na ulicy Szymanowskiego czy Strycharskiej .
Odpowiedź wiceprezydenta Arkadiusza Kubca wprawiła mnie w osłupienie. W skrócie: nie da się. Dlaczego? Tu pada klasyczny już zestaw wymówek: pandemia, zmiana przepisów, regulamin pracy, „bardzo poważne i długotrwałe nakłady finansowe, logistyczne i organizacyjne”. No i oczywiście koronny pretekst: „problemy z rejestracją pojazdów występują w całej Polsce”.
Tak oto banalny problem uruchamia kaskadę problemów przekreślających możliwość roz-
wiązania problemu.
Coś, co dla ekipy Bogdana Wenty wydaje się równoznaczne z wysłaniem misji załogowej na Marsa, jest standardem w… Starostwie Powiatowym w Kielcach. Władze powiatu utworzyły 9 filii swojego wydziału komunikacji w różnych miejscowościach na terenie powiatu, a obecnie planują otwarcie kolejnego punktu w… galerii handlowej. Brzmi znajomo? Takie działania w swoim programie obiecywał Bogdan Wenta.
Autor: Kamil Suchański
(ur. 6 maja 1977 roku w Kielcach) –przedsiębiorca i społecznik, od 22 listopada 2018 roku przewodniczący Rady Miasta Kielce. Prezes stowarzyszenia Bezpartyjny i Niezależny.