Spojrzenia: Miasto seniorów

15 kwietnia, 2022, autor: Arkadiusz Stawicki

Pozwolą Państwo, że dziś przedstawię fragment opracowania, który napisałem w maju 2015 roku (wprowadziłem tylko jedną zmianę związaną z nazwą Stowarzyszenia Przyjazne Kielce)

Tekst, który był aktualny 7 lat temu i jest aktualny dziś, w 2022 roku.

Analizując trendy gospodarcze, przy niejasności dotyczącej wielu branż, co do dwóch jest absolutna pewność, że będą się rozwijały. Jest to branża IT oraz… branża opieki nad osobami starszymi.

Co więcej – ta druga jest na tzw. Zachodzie (od Europy po Stany Zjednoczone), do którego aspirują Polacy, jedną z najbardziej istotnych, wartą setki miliardów (od sektora budowlanego przez medyczny, po żywnościowy), a to ze względu na fakt, iż grupa 60+ jest najdynamiczniej rosnącą grupą wiekową na świecie, o specyficznych potrzebach i cechach. Wystarczy powiedzieć, że w USA jednymi z najbogatszych są te stany, które specjalizują się w „obsłudze” osób starszych, starając się ich przyciągnąć m.in. ulgami podatkowymi, rozwiązaniami prawnymi czy administracyjnymi.

Dlatego od początku istnienia Stowarzyszenia Przyjazne Kielce, proponujemy, aby jedną z 5 kluczowych branż tworzących przyszłość naszego miasta i regionu, stała się ta związana z opieką nad seniorami.

Wiemy, że wskutek wielu lat zaniedbań i zaniechań są one już tak duże, że niezależnie od ewentualnego wysiłku (nawet gdyby władze zaczęły działać natychmiast – a wiemy, że nie będą) i tak zostaniemy najstarszym miastem i regionem w Polsce, być może i w Unii Europejskiej (na pewno wśród 10 najstarszych euroregionów). Jeśli więc to wiemy, możemy podejść do tego dwojako – załamać ręce, uznać, że nic się nie da zrobić, i że obok niskich zarobków, braku perspektyw czy nepotyzmu, starość to kolejny z dopustów bożych, jaki dotknął ziemię świętokrzyską i po prostu trzeba z nim żyć. Albo… wykorzystać to jako największą szansę, jaka przydarzyła się naszemu regionowi, odkąd weszliśmy do Unii.

Stańmy się pierwszym w Polsce miastem i regionem, które oficjalnie i wyraźnie zapowie (i zacznie działać), że jedną z podstaw swojej gospodarki chce uczynić branżę opiekuńczą. Stańmy się regionem, który w kraju, w    którym zmiany demograficzne mają przyjąć jedną z najbardziej gwałtownych postaci, będzie miejscem przyjaznym i tym zacznie do siebie przyciągać szukających spokojnej i przyjaznej starości. Miejscem, w którym słowo starość będzie brzmiało godnie i    dumnie, gdzie Kielce będą miastem seniorów, a mieszkańcy i przedsiębiorcy będą zarabiać dzięki temu duże pieniądze.

Autor: Arkadiusz Stawicki
prezes Stowarzyszenia Przyjazne Kielce.